میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
واشنگتن با بمباران سوریه با بمب ‌فسفری و اعزام نیرو به یمن بحران‌سازی جدید را اجرا می‌کند
جنون خونبار آمریکا از رقه تا صنعا
جنون خونبار آمریکا از رقه تا صنعا
 

آمریکا که استمرار بحران در منطقه را محور برنامه‌های خود در غرب آسیا دارد از یک سو با بمب فسفری رقه سوریه را هدف قرار داده و از سوی دیگر برای حمایت از کشتار سعودی به یمن نیروی ویژه اعزام می‌کند.
بر اثر حمله جنگنده‌های به اصطلاح ائتلاف آمریکا به محله‌های مسکونی و بیمارستان ملی شهر رقه سوریه، ۳۰ نفر شهید شدند. معاون رئیس جمعیت هلال‌احمر شهر رقه سوریه اعلام کرد ائتلاف موسوم به ائتلاف ضد داعش با بمب‌های فسفری، بخش‌های مختلف یک بیمارستان در این شهر را هدف قرار داده است.
«دینا الاسعد» معاون رئیس جمعیت هلال‌احمر شهر رقه در شمال سوریه اعلام کرد جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی موسوم به ائتلاف ضد داعش پنجشنبه گذشته بیمارستان دولتی شهر رقه را با بمب‌های فسفری هدف قرار دادند. ‌الاسعد که خودش اکنون در رقه زندگی می‌کند، گفت این بیمارستان همچنین هدف ۲۰ خمپاره قرار گرفت که به ژنراتورهای برق، خودروهای بیمارستان و بخش‌های داخل ساختمان برخورد کرد.
معاون رئیس جمعیت هلال‌احمر شهر رقه تصریح کرد این بیمارستان به ۱۰۰ هزار نفر در این شهر خدمات ارائه می‌دهد و داعش برای تروریست‌های خود بیمارستانی مخصوص دارد و عناصر داعش در این بیمارستان، معالجه نمی‌شوند.ائتلاف ضد داعش در نهم ماه گذشته (جولای) نیز از بمب‌های فسفری و ممنوع بین‌المللی در بخش غربی رقه استفاده کرد که طی آن ۱۷ غیرنظامی کشته شدند.
خبر دیگر آنکه نتایج تحقیقی که سازمان ملل متحد به تازگی انجام داده نشان می‌دهد افراد جوانی که برای پیوستن به گروه‌های تروریستی در سوریه وطنشان را ترک می‌کنند «فاقد کوچکترین درکی درباره معنی حقیقی جهاد یا حتی مذهب اسلام هستند.» نتایج تحقیق انجام‌ شده برای «دفتر ضد تروریسم سازمان ملل متحد» نشان می‌دهد اکثر این افراد علی‌رغم ادعاهایشان مبنی بر اینکه در حال نبرد برای حفظ اسلام هستند با این دین ناآشنا هستند و برخی از آنها حتی نحوه نماز خواندن صحیح را بلد نیستند.
خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش سوریه در ادامه پیشروی‌های خود در نبرد با تکفیریها بر منطقه استراتژیک «الضبیعیه» و تپه راهبردی «الأسدیه» و همچنین تعدادی از مناطق استراتژیک دیگر در استان سویداء مسلط شد.
نکته قابل توجه آنکه یک افسر سابق آمریکایی گفت ائتلاف (به اصطلاح) ضد داعش به سرکردگی آمریکا به دنبال سرنگونی رئیس‌جمهور سوریه است. خبر دیگر آنکه دولت ترکیه که از حضور شبه‌نظامیان کرد در طول مرزهای جنوبی خود نگرانی زیادی دارد، واحدهای توپخانه خود را به مرزهای مشترکش با سوریه اعزام می‌کند.

اعزام نیروی ویژه به یمن
در همین حال در ادامه حمایت از جنایت سعودی، وزارت دفاع آمریکا از اعزام نیروهای ویژه این کشور به یمن برای کمک به نیروهای اماراتی و محلی خبر داد.
جف دیویس سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شد: نیروهای ویژه آمریکایی به نیروهای اماراتی و نیروهای محلی در عملیات علیه القاعده در یمن کمک خواهند کرد.
وی در ادامه ادعاهایش افزود: هدف این عملیات که به طور اصلی در استان شبوه اجرا می‌شود؛ از بین بردن قدرت القاعده در اقدامات تروریستی است. وی اذعان کرد: آمریکا از ۲۸ ماه فوریه بیش از ۵۰ حمله هوایی در یمن انجام داده است. این حضور در حمایت از سعودی است که به کشتار یمنی‌ها می‌پردازد چنانکه جنگنده‌های ائتلاف سعودی خانه یکی از شهروندان را در منطقه "محضه" در شهر الصفراء هدف قرار داد که بر اثر آن ۹ نفر شهید شدند. در این حمله جنایتکارانه ۳ نفر مجروح شدند.
احزاب دیدار مشترک یمن حملات سعودی‌ها به مناطق مسکونی در استان صعده را وحشیانه توصیف کرده و آن را محکوم کردند. به دنبال این حمله که سیزده شهید و تعدادی مجروح از میان زنان و کودکان و افراد بی‌گناه به جا گذاشت، احزاب دیدار مشترک یمن با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات روزافزون ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مردم شهرها و مناطق مختلف، تاکید کردند که اینگونه اقدامات هیچ اثری به جز تقویت ایستادگی و مقاومت مردم یمن به دنبال ندارد. احزاب دیدار مشترک از مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد و سازمان‌های حقوق بشر جهانی خواستند ضمن درک مسئولیت‌هایشان در برابر جنایت‌ها و جرائم جنگی که علیه مردم یمن روا داشته می‌شود، برای قطع این جنایت‌ها و محاکمه عاملان آن در محاکم بین‌المللی به اقدام عملی دست بزنند.سخنگوی انصارالله: آل‌سعود و کشورهای عضو ائتلاف متجاوزان به دلیل طبیعت جنایتکارانه‌ای که دارند، با بهره‌برداری از حمایت‌های آمریکا و سکوت محافل بین‌المللی، به صورت مداوم جنایاتی را مرتکب می‌شوند.
خبر دیگر از یمن آنکه نیروهای اماراتی و شبه نظامیان موسوم به نیروهای نخبه شبوه روز جمعه بندر صادرات گاز بلحاف و تعدادی از چاههای نفتی در استان شبوه در جنوب شرق یمن را تصرف کردند. از سوی دیگر رئیس کمیتۀ انقلابی جنبش انصارالله، به نیروهای سودانی که برای پشتیبانی از ائتلاف سعودی تجاوز به یمن موسوم به نیروی "پشتیبانی سریع" عازم منطقه شده اند، هشدار مرگ و نابودی داد.
یگان موشکی یمن امروز ۳ فروند موشک «اروگان» و ۱ فروند موشک «زلزال۲» و چندین فروند موشک «کاتیوشا» را به سمت محل استقرار نظامیان عربستانی و شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در منطقه منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان شلیک کرد.

کد مطلب: 100361
 
Share/Save/Bookmark