میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
آمریکا، ترکیه را تحریم و اوکراین را درگیر تنش منطقه‌ای کرد
باج‌خواهی واشنگتن از متحدانش

ترکیه و اوکراین در حالی در چارچوب منافع و خواسته‌های آمریکا اقدامات بسیاری صورت داده‌اند نیز از رفتارهای سلطه گرایانه آمریکا در امان نمانده‌اند چنانکه از یک سو ترکیه تحریم و از سوی دیگر اوکراین درگیر تنش با روسیه شده است.
آمریکا همواره ادعا دارد که متحد و حامی بزرگ برای سایر کشورهاست که می‌توان به آن تکیه کرد حال آنکه سیاست‌های این کشور در وادی عمل مغایر با این ادعاست. نمود عینی این رفتار را در مواضع و عملکرد آن در قبال ترکیه و اوکراین می توان مشاهده کرد. کشورهایی که اقدامات بسیاری در حمایت از منافع آمریکا داشته اند که جنگ افروزی ترکیه در سوریه و تبدیل شدن اوکراین به پایگاه ضد روسی آمریکا و ناتو نمودی از آن است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت جدید این کشور، رئیس صنایع دفاعی ترکیه را به دلیل ارتباط با وزارت دفاع و ارتش روسیه، تحریم کرده است.دولت جدید آمریکا «اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه و چهار مقام دیگر این سازمان را به دلیل ارتباط با وزارت دفاع و ارتش روسیه، تحریم کرده است.
وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای در این باره گفت مقام‌های صنایع دفاعی ترکیه به دلیل ارتباط با بخش‌های نظامی و اطلاعاتی روسیه، ذیل قانون «کاتسا» تحریم شده‌اند.نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید علیه صنایع دفاعی ترکیه توسط آمریکا، گفت سیاست تحریم در دولت‌های مختلف واشنگتن فارغ از دموکرات یا جمهوری‌خواه بودن آن ادامه دارد.اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «داستانی بی‌پایان. آمریکا حتی متحدان خودش را نیز تحریم کرده و از آنها باج می‌گیرد. در زمان دولت قبلی آمریکا، شرکت‌های غربی به قدری ترسانده شدند که از ایران فرار کردند».همزمان با این اقدام آمریکا، اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و امیر قطر در گفت‌وگوی تلفنی، درباره تقویت روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای صحبت کردند که بخشی از آن برگرفته از گسترش تحرکات نظامی ترکیه در قطر است.اما بعد دیگر اقدام آمریکا علیه متحدانش را در درگیر ساختن اوکراین در تنش با روسیه می توان مشاهده کرد که هدف آن نیز سوق دادن اوکراین به خرید تسلیحاتی بیشتر از آمریکا و دادن امتیازات به ناتو است. به دنبال افزایش دوباره تنشها میان روسیه و اوکراین، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) خواست به روند عضویت کی‌یف در ناتو سرعت ببخشد.زلنسکی تاکید کرد که در شرایط افزایش تنشها لازم است که پیامی به روسیه ارسال شود.این درحالیست که مسکو هفته گذشته به ناتو درباره هرگونه استقرار نیرو در اوکراین هشدار داد و آن باعث افزایش تنشهای مرزی خواند. دولت اوکراین هفته گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرد و مدعی شد جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.روسیه استقرار نظامیان خود در نزدیکی مرزها را رد نکرده اما تاکید کرده است این اقدام هیچ تهدیدی برای هیچ طرفی نیست.در همین راستا، چهارشنبه شب، وزارت دفاع آمریکا از تماس تلفنی میان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتایان روس و اوکراینی خبر داد.معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به تماس‌های مسکو و واشنگتن درخصوص تنش‌های اخیر حول اوکراین، گفت آمریکا باید نگران عمل نکردن کی‌یف به تعهداتش ذیل توافق مینسک باشد.
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه شامگاه دوشنبه از تماس‌های این کشور با همتایان آمریکایی در عالی‌ترین سطح درباره تنش‌های اخیر اوکراین خبر داد. ریابکوف با تکذیب هرگونه تجمع نیروی نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین، گفت: «ما با آمریکایی‌ها در ارتباط هستیم، هم‌اکنون این تماس‌ها در عالی‌ترین سطح در حال انجام شدن هستند. آمریکایی‌ها درباره نگرانی‌هایشان به ما اطلاع داده‌اند».در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر گسترش و تحرکات نیروهای نظامی روسیه در هفته گذشته، دولت ایالات متحده از مقامات مسکو خواست تا در مورد اقدام‌های [به زعم واشنگتن] «تحریک آمیز» این کشور در مرز اوکراین توضیحاتی ارائه دهد.وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که گزارش‌ها مبنی بر تحرکات نظامی روسیه در مرز شرقی اوکراین، «موثق» است.«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده نسبت به هرگونه اقدام مسکو برای ارعاب اوکراین چه در داخل خاک روسیه و چه در داخل اوکراین نگران است.این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که آماده مداخله در این وضعیت است.پرایس همچنین گفت که «ما از روسیه برای این اقدام‌های تحریک‌آمیز توضیح می‌خواهیم. مهم‌تر از آن، ارسال پیامی مبتنی بر اطمینان آفرینی به شرکای اوکراینی ماست».این اظهارنظرها پس از آن انجام شد که روز جمعه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود نسبت به «حمایت راسخ» واشنگتن از مواجهه اوکراین با جدایی طلبان تحت حمایت روسیه در منطقه شرقی دنباس ابراز اطمینان داد.«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران گفت که «افزایش اخیر تجاوز روسیه و تشدید درگیریها در شرق اوکراین چیزی است که ما به دقت آن را تحت نظر داریم».گفتنی است، هفته گذشته ائتلاف نظامی ناتو نگرانی خود را نسبت به آنچه که حضور نظامی گسترده روسیه در مرز این کشور با اوکراین می‌خواند، ابراز کرد. در مقابل، روسیه روز دوشنبه این ادعا که تحرک‌های نظامی روسیه تهدیدی علیه اوکراین است، را رد کرده است.

کد مطلب: 117561
 
Share/Save/Bookmark