میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۴
 
 
رئیس جمهور ترکیه از بهبود روابط با سوریه خبر داد
احتمال دیدار اردوغان و اسد

رئیس جمهور ترکیه ضمن رد نکردن وجود تماس‌های غیرمستقیم میان آنکارا و دمشق، از توافق درباره انتخابات شفاف در سوریه طی نشست سوچی خبر داد.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت با ایران و روسیه توافق کرده‌اند که از سوریه‌ای جدید و متحد با یک قانون اساسی جدید که در آن انتخابات آزاد و شفاف تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود، حمایت کنند.
اردوغان طی پرواز بازگشت از نشست «سوچی» به خبرنگاران گفت تمرکز نشست روی تشکیل منشور جدیدی برای سوریه، حفظ تمامیت ارضی این کشور و برگزاری هرچه سریعتر انتخابات عادلانه و آزاد بود.
وی با بیان اینکه وزیران خارجه سه کشور (ایران، روسیه و ترکیه) به زودی برای سازمان‌دهی نشست کنگره مردمی سوریه در سوچی در روز چهارشنبه هفته بعد، دیدار خواهند کرد گفت رؤسای ستادکل ارتش‌های سه کشور و مقامات امنیتی-اطلاعاتی نیز در صورت نیاز، به این مباحثات کمک خواهند کرد. رئیس جمهور ترکیه درباره این کنگره توضیح داد: تمام گروه‌های تشکیل دهنده جمعیت سوریه دعوت خواهند شد اما نظر آنکارا هنوز این است که حزب کُردی اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) که تروریستی هستند نباید در این نشست حاضر شوند. اردوغان ادامه داد: زمانی که ایران، ترکیه و روسیه مشغول مباحثه برای بازگرداندن صلح به سوریه هستند، آمریکا به استقرار سلاح‌های سنگین از جمله خودروهای زرهی و تانک در این کشور ادامه داده و آنها را به ی.پ.گ می‌دهند. اردوغان با درخواست از ایران و روسیه برای همراهی با ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد سوری، گفت: «نیازی نیست این حمایت حتما نظامی باشد، بلکه می‌تواند دیپلماتیک باشد.» وی با بیان اینکه حتی «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه نیز با حضور پ.ی.د در فرایند صلح مخالف است، مذاکرات غیرمستقیم میان آنکارا و دمشق را رد نکرده و گفت در سیاست نباید همه پل‌های پشت سر را خراب کرد.
در همین حال از سوریه خبر می‌رسد هیئت عالی معارضان سوری اعلام کرد که همه بندهای پیش نویس بیانیه پایانی نشست «ریاض ۲» را قبول کرده است، هر چند که هنوز مناقشات بر سر این بیانیه در میان معارضان ادامه دارد.
«یحیى العریضی» مشاور هیئت عالی معارضان اعلام کرد که بحث و گفتگو برای توافق بر سر بیانیه پایانی ادامه دارد. شبکه خبری العربیه گزارش داد که هیئت عالی معارضان سوری موافقت خود را با همه بندهای پیش نویس بیانیه پایانی اعلام کرده است. خبر دیگر اینکه رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه می‌گوید که تصمیم در خصوص چگونگی کاهش نیروهای روس در سوریه «با خداست» ولی به احتمال قوی این امر روزی محقق خواهد شد. از سوی دیگرسخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه گفته است که برگزاری کنگره مردمی سوریه در شرایطی محقق می‌شود که در خصوص فهرست شرکت‌کنندگان در این نشست توافق حاصل شود.پسکوف همچنین گفت: «این یک اجماع است که این کنگره به زودی برگزار شود. این امر پس از آن محقق خواهد شد که کار فشرده در سطح کارشناسان برای توافق درباره فهرست شرکت‌کنندگان در این نشست به اتمام برسد». در حوزه میدانی سوریه خبر می‌رسد ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در کرانه باختری رود فرات به عملیات پاکسازی عناصر باقی مانده داعش ادامه میدهند و موفق شدند پیشروی کنند. در این میان البشیر رئیس‌جمهور سودان در دیدار با رئیس جمهور روسیه بر موضع مشترک این کشور و مسکو در قبال سوریه تأکید کرد؛ وی در ادامه «مداخلات آمریکا» را علت تنش‌های منطقه دانست. «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان که در سفری چهار روزه به روسیه رفته، به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور گفت مواضع دو کشور در قبال سوریه مطابق است و سودان معتقد است صلح در سوریه بدون «بشار اسد» غیرممکن است.از سوی دیگر مشاور رئیس جمهور سوریه ضمن اعلام آمادگی برای گفت وگو به منظور حل بحران این کشور، تصریح کرد که معارضان باید سلاح خود را در برهه کنونی بر زمین بگذارند. «بثینه شعبان» مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که تمایل معارضان سوری یا حتی توانایی آنان برای ورود به عملیات سیاسی واقعی برای حل بحران این کشور تا کنون مشخص نیست.
در این میان یک نشریه آمریکایی عملیات مخفی اسرائیل در خاک سوریه و اطلاعاتی که «ترامپ» از آن در اختیار روس‌ها قرار داده است را افشا کرد. به نوشته نشریه «وَنیتی فِر» ترامپ طی جلسه‌ای که در ماه «می» با «سرگئی کیسلیاک» سفیر وقت روسیه در واشنگتن و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در کاخ سفید داشته، جزئیات عملیات مخفی اسرائیل در خاک سوریه را فاش کرده است.

کد مطلب: 101964
 
Share/Save/Bookmark