میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ؛
ثبات بازار ارز پایدار خواهد ماند

یک مقام مسئول در نظام بانکی با بیان اینکه ثبات بازار ارز پایدار خواهد ماند، گفت: ذخایر اسکناس ارزی کشور در حد مطلوبی است و هیچگونه مشکلی در تأمین نیازهای کشور وجود ندارد.
علی صالح آبادی در خصوص مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات ریالی به عراق و افغانستان گفت: صادرات ریالی در پروسه اقتصادی کشور خیلی مفهومی ندارد چرا که اگر کالایی قرار است در خارج از ایران فروخته شود، باید بتواند تبدیل به ارز شده و منابع حاصل از آن یا به صورت کالا و خدمات به کشور برگردد و یا اسکناس و منابع ارزی آن مورد استفاده قرار گیرد و این در شرایطی است که صادرات ریالی به این معنا است که کالا را به یک کشور صادر و به جای اینکه ارز آن از خارجی‌ها دریافت شود، ریال دریافت می‌شود.
وی مبنی بر اینکه علی رغم عدم پذیرش صادرات ریالی به عراق و افغانستان، آیا مکانیزم‌هایی برای صادرکنندگان در رفع تعهد ارزی علی رغم صادرات ریالی وجود دارد یا خیر، ادامه داد: وقتی صادرات به صورت ریالی صورت می‌گیرد، ارز دریافت شده از خریدار خارجی تحویل صرافی شده و مابه ازای آن ریال دریافت می‌شود اما لزوماً ارز ناشی از فروش به کشور باز نمی‌گردد، در حالی که این ارز باید به چرخه تجاری بازگشته و مورد مصرف قرار گیرد. پس باید به گونه‌ای عمل کرد که فروش کالاهای ایران در بازارهای خارجی تبدیل به کالا، خدمات و یا ارز شود تا بتواند مفید باشد.
این مقام مسئول در نظام بانکی خاطرنشان کرد: ما در نظام بانکی مکانیزم‌هایی در اختیار داریم تا بتوانیم ارز حاصل از صادرات ریالی را هم با تعامل صادرکننده به کشور بازگردانیم و این اتفاق در عمل قابل انجام است و این در شرایطی است که ما معتقدیم حتی اگر فروش نفت ایران به صفر هم برسد، مشروط به اینکه ساماندهی‌های لازم در نظام ارزی کشور صورت گیرد، نیازها کاملاً از طریق صادرات غیر نفتی برآورده خواهد شد.
صالح آبادی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در اوایل امسال پیش بینی ما این بود که ثبات در بازار ارز حاکم شود و اکنون نیز همانطور که مشاهده می‌شود این اتفاق رخ داده و ما روی ریل ثبات بازار ارز در حال حرکت هستیم و البته پیش بینی ما این است که این ثبات ادامه یابد.
صالح آبادی گفت: امسال علی رغم محدودیت‌ها با کمترین مشکل ارزی سال جاری را سپری خواهیم کرد چرا که صادرکنندگان در طول یک سال اخیر مسیر خود را پیدا کرده و توانسته‌اند از تجربیات دور قبلی تحریم‌ها بهره گرفته و صادرات خود را انجام و ارز حاصل از آن را هم به کشور بازگردانند.

کد مطلب: 109821
 
Share/Save/Bookmark