میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
پاسخ سوریه به مرحله جدید تجاوزات دشمنان

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد ورود رژیم صهیونیستی به درگیری مستقیم با ارتش سوریه نشانه آغاز مرحله جدیدی از تجاوز علیه دمشق است که در آن دشمنان اصلی پس از شکست مزدوران‌شان وارد میدان شدند.
یک مقام رسمی در وزارت خارجه سوریه به خبرگزاری این کشور (سانا) گفت: در راستای رویکرد خصمانه رژیم صهیونیستی و در واکنش به شکست ابزارهای آن از بین گروه‌های تروریستی، سحرگاه امروز برخی پایگاه‌های نظامی در سوریه هدف حملات موشکی قرار گرفت که سوریه با آن به مقابله پرداخت و اکثر آنها به طور موثر و کارآمد توسط ابزارهای پدافند هوایی ارتش سوریه سرنگون شد.
وی افزود: ورود رژیم صهیونیستی و حامیان آن به درگیری مستقیم پس از اینکه در پس ابزارهای تروریستی خود مخفی شده بودند نشان می‌دهد که یک مرحله جدیدی از تجاوز علیه سوریه توسط دشمنان اصلی پس از شکست نائبانشان آغاز شده که دلاورمردان ارتش سوریه با همان عزم و اراده و استقامت به مقابله با آنها خواهند رفت و این حق مشروعی است که توسط قانون بین‌المللی تضمین شده است.
این مسئول وزارت خارجه سوریه تصریح کرد: این رفتار تهاجمی رژیم صهیونیستی در احیای توطئه شکست خورده خود در سوریه موفق نخواهد بود و تنش در منطقه را افزایش می‌دهد که تهدید جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.
از سوی دیگر یک روزنامه انگلیسی در گزارشی ضمن تکرار این ادعای اسرائیل که ایران در تبادل آتش بامداد پنج‌شنبه میان ارتش سوریه و صهیونیست‌ها دخیل است، اذعان کرد که اسرائیل همه راکت‌های سوریه را رهگیری نکرده است.
روزنامه گاردین بعد از طرح این ادعا نوشت، جاناتان کونریکاس سخنگوی بین‌المللی و مسئول شبکه اجتماعی ارتش رژیم صهیونیستی گفت ارتش رژیم صهیونیستی توانست تعدادی از راکت‌های شلیک شده به سوی خود را رهگیری کند ولی تمامی آن‌ها را رهگیری نکرده است. روزنامه انگلیسی تلگراف هم در مطلب مشابهی به نقل از ارتش رژیم صهیونیستی نوشت، راکت‌های شلیک ‌شده به سوی نیروهای صهیونیست در جولان ۲۰ عدد بوده که گنبد آهنین ۴ راکت را ساقط کرده است.
در همین حال اسد ضمن نمایش خواندن ادعای غربی‌ها درباره استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی خاطر نشان کرد که هرکس به صورت غیرقانونی وارد سوریه شود، دشمن این کشور است. اسد ادعاهای غرب درباره استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی را یک نمایش سطح پایین قلمداد کرد که کشورهای حامی تروریسم، پس از شکست تروریست‌ها و از دست دادن یکی از برگه‌های اصلی خود، آن را برای حمله به ارتش سوریه آماده کردند.
وی در گفت‌وگو با روزنامه «کاتیمرنی» یونان خاطر نشان کرد، سوریه با تروریست‌هایی می‌جنگد که ارتش رژیم‌های ترکیه، آمریکا و عربستان هستند. رئیس‌جمهور سوریه اعلام کرد که پس از مبارزه با تروریست‌ها و به دست‌گیری هر چه بیشتر مناطق، باید با هر متجاوز و ارتشی مبارزه کرد؛ چه این ارتش ترکیه ای باشد یا فرانسوی و تا زمانی «که به صورت غیرقانونی وارد سوریه شوند، دشمنان ما هستند».
اسد در پاسخ به اینکه نظرت درباره توهین دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به وی چیست، گفت: «زمانی که رئیس‌جمهور یک کشور باشی باید قبل از هر چیز، پیش از آنکه نماینده اخلاق شخصیت باشی، باید نماینده اخلاق ملتت باشی. تو نماینده یک کشوری، آیا این زبان، نماینده فرهنگ آمریکاست... این مسئله بسیار بدی است و من فکر نمی‌کنم که این زبان، نماینده فرهنگ آن باشد... من شخصا به این سخنان اهمیتی نمی‌دهم و با اوضاع مانند یک سیاستمدار و یک رئیس‌جمهور برخورد می‌کنم، نه به صورت شخصی. آنچه برایم اهمیت دارد، چیزی است که در کشورم تأثیر دارد، جنگ، تروریست‌ها و وضعیتی که در آن زندگی می‌کنیم».
این در حالی است که جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در دیدار با رئیس هیات مخالفان سوریه درباره آینده این کشور و نقش انگلیس در "کمک به ایجاد آینده‌ای با ثبات و برخوردار از صلح" گفت‌وگو کرد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در دیدار با نصر حریری، رئیس هیات مخالفان سوریه گفت: این دیدار فرصت بزرگی برای انگلیس جهت گفت‌وگو با مخالفان سوری درباره تلاش‌های مشترکشان برای پایان دادن به این بحران انسانی فجیع و پایان دادن به مشکلات و رنج‌های مردم سوریه در طول این هفت سال است.

کد مطلب: 104321
 
Share/Save/Bookmark