میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
فرار، تنها راهکار مسلمانان میانمار

فرار مسلمانان روهینگیا از راخین در میانمار از شش ماه پیش آغاز شده است. سازمان ملل از بدرفتاری با روهینگیایی‌ها بعنوان پاکسازی نژادی یاد کرده است.
سرکوب مسلمانان روهینگیا در میانمار ادامه دارد. در شش ماه گذشته هفتصد هزار تن از مسلمانان روهینگیا با عبور از مرز بنگلادش به این کشور گریخته اند. مسلمانان روهینگیا با به خطر انداختن جان شان از مرزی که دو کشور میانمار و بنگلادش را از یکدیگر جدا می‌کند عبور کرده اند. آوارگانی که در تصویر مشاهده می‌شوند، از اقلیت مسلمانان در میانمار هستند که وارد نزدیک‌ترین شهر مرزی در خاک بنگلادش شده اند. این آوارگان در خاک میانمار متحمل بدترین اتفاقات از جمله تجاوز، غارت و قتل عام شده و از خشونت‌ها در کشورشان فرار کرده‌اند.
یکی از این آوارگان در باره مصیبت‌هایی که شاهد بوده سخن گفت. فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان نور محمد مرد آواره را پخش کرد. وی گفت: نیرو‌های امنیتی در میانمار هر وقت که می‌خواستند ما را دستگیر می‌کردند. آن‌ها بدون هیچ دلیلی ما را کتک می‌زدند. جوانان برای این که بازداشت نشوند ناگزیر می‌شدند در تپه‌ها پنهان شوند. نیرو‌های امنیتی نیز از فرصت استفاده کرده و زنان را در خانه‌های شان مورد تجاوز قرار می‌دادند. گزارشگر در ادامه گفت: فرار مسلمانان روهینگیا از استان راخین در میانمار از شش ماه پیش آغاز شده است. سازمان ملل از بدرفتاری با مسلمانان روهینگیا به عنوان پاکسازی نژادی یاد کرده است.
هم اکنون صد‌ها هزار روهینگیا در فقر و بدبختی تمام در اردوگاه‌های پناه‌جویان در بنگلادش مستقر شده اند. در این میان توکل کرمان برنده جايزه نوبل صلح گفت آنگ سان سوچي بايد مانع از وحشيگري‌هاي ارتش میانمار عليه اقليت روهينگيا شود و يا اينکه از سمت خود استعفا کند. بنابر شواهدي که گروه‌هاي مدافع حقوق بشر و بازرسان سازمان ملل جمع‌آوري کرده‌اند موارد متعدد و گسترده‌اي از سوءاستفاده، خشونت‌هاي جنسي، کشتار و آتش‌سوزي عمدي عليه اقليت روهينگيا به کار گرفته شده و سرکوب شديد آنها «پاکسازي» قومي ناميده شده است.
اما سوچي برنده جايزه نوبل صلح در سال ۱۹۹۱ به خاطر دهه‌ها مبارزه در راستاي استقرار دموکراسي در کشورش، از زمان روي کار آمدن در سال ۲۰۱۶ از محکوم کردن علني سوءاستفاده و سرکوب شديد اقليت مسلمان روهينگيا خودداري کرده است.

کد مطلب: 103421
 
Share/Save/Bookmark