میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۵
 
 
تظاهرات مردمی علیه آل‌خلیفه وارد ابعاد جدیدی شد
تجدید پیمان با شیخ عیسی قاسم
تجدید پیمان با شیخ عیسی قاسم
 

اهالی منامه پایتخت ودیگر شهرهای بحرین ضمن اعلام حمایت همه جانبه خود از بیانیه علمای این کشور درخصوص ضرورت دفاع از شیخ عیسی قاسم بزرگترین مرجع دینی بحرین و کشورهای حاشیه خلیج فارس، بار دیگر با وی تجدید پیمان کردند.
اهالی منامه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند ما بدون هیچ درنگ وشکی از دین واصول آن دفاع می‌کنیم وموضع ثابت ما مخالفت با اخلال در کار شیخ عیسی قاسم و وظایف ایشان است.اهالی منامه در این بیانیه تاکید کردند که روح‌های ما قبل از جسم‌هایمان کفن پوشیده‌اند و ما به دستورهای علمای بحرین و راهنمایی‌های مراجع در دفاع از دین خود تا پایان جان پایبند هستیم.اهالی شهرعالی بحرین نیز از مردم دیگر مناطق این کشور خواستند حمایت خود از دین، مرجعیت وشیخ عیسی احمد قاسم بزرگترین مرجع دینی بحرین و کشورهای حاشیه خلیج فارس را با حضور در راهپیمایی ها اعلام کنند. اهالی شهرعالی اعلام گفتند که مردم بحرین طرفداردین، مرجعیت وعلما هستند و از دین و احکام شرعی خود دست بر نمی دارند.اهالی شهرهای الدراز، بوری، المحرق، ابو صیبع و سهله شمالی نیز با تاکید بر اطاعت از موضع شرعی خود در دفاع از شیخ عیسی قاسم اعلام کردند تا پای جان از وی حمایت خواهند کرد. اهالی مناطق مختلف بحرین با پاسخگویی به علمای بحرین پس از راهپیمایی گسترده درحمایت از شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور نماز جعفر طیار به پا می‌کنند. بحرین از سال ۲۰۱۱ تاکنون با بحران نارضایتی‌های عمومی ناشی از رفتار ظالمانه رژیم آل‌خلیفه با مردم مواجه است.در حالیکه دولت بحرین تصمیم دارد امروز آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب این کشور را محاکمه کند، مردم همچنان مقابل منزل وی تحصن کرده‌اند.علمای بحرین نیز در این باره بیانیه‌ای صادر و مردم را به دفاع از آیت‌الله قاسم تا پای جان دعوت کردند و به دولت بحرین نسبت به هر گونه تعرض به آیت‌الله قاسم هشدار دادند.شبکه ۱۴ فوریه گزارش داد که مردم بحرین در نقاط مختلف این کشور از جمله شهرک الموره، البلاد القدیم، المصلی و النویدرات به نشانه وفاداری به شهدا و محکومیت بازداشت تعدادی از زنان و دفاع از آیت‌الله عیسی قاسم تظاهرات برگزار کردند.برخی گروه‌های بحرینی از جمله ائتلاف ۱۴ فوریه و جریان اسلامی در بیانیه‌ای مردم را به حضور گسترده در میادین و خیابان‌ها و برگزاری تظاهرات کفن‌پوشان به نشانه دفاع از آیت‌الله قاسم تا پای جان دعوت کردند.در ادامه سیاست سرکوب دادگاه استیناف وابسته به رژیم آل‌خلیفه احکام حبس ابد ۲ شهروند بحرینی و زندان ۴ تَن دیگر را در ارتباط با آنچه که آن را ارتکاب اقدامات تروریستی خواند، تائید کرد.در همین راستا دادگاه استیناف آل‌خلیفه حکم حبس ابد ۲ شهروند بحرینی را تائید کرد. این ۲ شهروند بحرینی در حالی پیشتر و در سال ۲۰۱۴ به اتهام ارتکاب اقدامات تروریستی در شهر «ستره» بازداشت شدند که آل‌خلیفه تاکنون هیچ مدرک متقنی مبنی بر مجرم بودن آنها ارائه نکرده است. در همین حال، دادگاه استیناف وابسته به آل خلیفه، حکم ۱۰ سال زندان برای ۴ تَن دیگر از شهروندان بحرینی را نیز به همین اتهام تائید کرد.
در این میان مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در توئیتر نسبت به رفتار دستگاه قضایی آل‌خلیفه با نبیل رجب حقوقدان برجسته این کشور به شدت انتقاد کرد. مرکز حقوق بشر بحرین درصفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: تمام اتهامات سیاسی علیه این حقوقدان برجسته باید (از لحاظ حقوقی) لغو شود.مرکزحقوق بشربحرین تاکید کرد : دستگاه قضایی آل‌خلیفه باید به آزار و اذیت نبیل رجب پایان دهد.
براساس گزارش‌های منتشره، دادستانی کل بحرین نبیل رجب را به بهانه پخش اخبار دروغ درباره یمن در سال ۲۰۱۵ به دادگاه جنایی ارجاع داد. دادگاه‌های رژیم آل‌خلیفه چندین بار با درخواست آزادی نبیل رجب به دلیل بیماری وی مخالفت کردند.مقام های امنیتی بحرین ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) نبیل رجب حقوقدان بحرینی را درمنزلش در منطقه بنی جمره دستگیر و وسایل وی از جمله کامپیوتر دستی( لب تاب) وی را توقیف کردند. استاوروس لامبرینیدیس نماینده ویژه اتحادیه اروپا نیز خواستار آزادی نبیل رجب و آغاز تلاش برای آشتی ملی در بحرین شد.زید رعد الحسن کمیسر عالی حقوق بشر بحرین در سخنان افتتاحیه سی وسومین دوره شورای حقوق بشر در ژنو با اظهار نگرانی از دستگیری مدافعان حقوق بشر وفعالان سیاسی در بحرین گفت که طی ۱۰ سال اخیر بحرین شاهد حوادث فاجعه‌آمیز سرکوب کردن نارضایتی‌های مردمی به جای ارائه خدمت به مردم آن بوده است.

کد مطلب: 98642
 
Share/Save/Bookmark