میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲
 
 
آقای روحانی گران فروشی نکنید!
خانه ملت روز گذشته جلسه رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی دولت را برگزار کرد، در این نشست علاوه بر سخنان موافقان و...

خانه ملت روز گذشته جلسه رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی دولت را برگزار کرد، در این نشست علاوه بر سخنان موافقان و مخالفان و وزرای پیشنهادی، آقای روحانی در دفاع از وزرای خود، به دفاع از عملکرد خود در این ۵ سال گذشته پرداخت.
رئیس جمهور در سخنان خود گفت که جزو ارزانترین کشورها هستیم، اما آیا چنین است؟!
البته آقای رئیس جمهور از مشکلات هم سخن گفت. گفت که مردم در رنج و فشار هستند و از ما می‌خواهند که مشکلات آنها را حل کنیم. اما در این ۵ سال گذشته چرا وضعیت چنین شده است؟
این که آقای روحانی مدعی است جزو کشورهای ارزان دنیا هستیم شاید درست باشد اما با بررسی و مقایسه درآمد اقشار مردم که جزو قشر سرمایه دار و متمول نیستند، به این نتیجه می‌رسیم که این ادعا تنها برای قشر پولدار و مرفه صدق می‌کند نه برای اکثریت مردم جامعه که حقوق کارمندی و کارگری دریافت می‌کنند.
با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران از ثروت ملی بسیاری برخوردار است اما شرایط زندگی و معیشت همواره برای اکثریت جامعه که قشر کم درآمد است، دشوار بوده است و در دوره آقای روحانی این دشواری‌ها افزایش هم یافته است. یک دلیل اصلی و مهم وجود دارد که باعث شده تا وضعیت اقتصادی کشور نابسامان شود و آن تمرکز زیاد بر روی نتایج توافقی که از همان ابتدا روشن و شفاف بود.
خوشبینی مفرط به دستاوردهای برجام بدون شک دولت را از تمرکز بر مسئولیت‌های داخلی که به امور اقتصادی و معیشت مردم می‌پردازد، غافل کرد، این غفلت هنوز هم وجود دارد، چرا که پس از ۵ سال از عمر دولت تدبیر و امید و ادامه تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی، که یک جنگ اقتصادی و روانی است، به تازگی تحرکاتی را در دولت می‌بینیم که دیرهنگام و البته به نظر می‌رسد با سنگینی زیادی در حرکت است و کارآمد نخواهد بود.
آقای روحانی در حالی از چهار وزیر پیشنهادی خود دفاع کرد که اعتقاد دارد بر روی تک تک آنها ساعت‌ها کار کارشناسی انجام شده و شخص او نیز ساعت‌ها بر روی این افراد فکر کرده است.
اگر وزرای پیشین که یا استعفا می‌دهند یا به صلاح دید دولت تغییر کرده و افراد تازه‌ای به جای آنها معرفی شده‌ند، ناکارآمد بودند، ۵ سال تحمل آنها زمان زیادی برای شناخت ضعف وزرای کابینه نیست؟
اکنون آقای رئیس جمهور از وزرای پیشنهادی خود دفاع می‌کند و می‌گوید که این افراد توانایی و کارآمدی لازم را دارند، اما چرا اینقدر دیر آقای روحانی؟!
برخی از وزرا و مسئولین کنار گذاشته شدند، یا مستعفی در زمان تصدی مسئولیت، آیا مرتکب خطا و اشتباه شده‌اند؟ که اگر شده‌ند باید پاسخگو باشند و زیان کارکرد خطای خود را جبران کنند و اگر خطایی از آنها سر نزده چرا تغییر پیدا کردند؟
آقای روحانی رئیس جمهور محترم، اعتقاد داریم شرایط بحرانی نیست، اما مناسب هم نیست، برای خروج از این شرایط نامناسب چه طرح و برنامه‌ای در دستور کار خود دارید؟
آیا وزرای پیشنهادی می‌توانند اوضاع اقتصادی را از وضعیت کنونی خارج کنند؟
پیروزی‌هایی که جنابعالی از آن سخن می‌گویید که در ماه‌های اخیر در تاریخ کم نظیر است، آیا منظورتان رأی دیوان بین المللی لاهه است؟
اما آقای روحانی رئیس جمهور محترم! قرار بود با توافق هسته‌ای چه اتفاقی بیفتد؟ آیا تنها دستاورد توافق هسته‌ای و دولت تدبیر و امید پیروزی سیاسی بود؟ کمی به عقب بازگردید و وعده‌های داده شده به مردم را بازخوانی کنید، آنگاه دلیل همراهی مردم را با خود درک خواهید کرد، شرایط اقتصادی از زمان دولت پیشین بهتر نشد بلکه رو به وخامت رفت.
اکنون هم پس از برجام بر روی پیوستن ایران به سازمان اف.ای.تی.اف متمرکز شده و سعی دارید تا ایران به کنوانسیون‌های این سازمان بپیوندد و به گفته آقای ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید، قول نمی‌دهد که با پیوستن به اف.ای.تی.اف اتفاق مثبتی بیفتد اما قول می‌دهد که با پیوستن ایران از برخی توطئه‌ها و دشمنی‌ها جلوگیری خواهد شد.
وعده‌های توافق هسته‌ای آنقدر نزول کرد که اکنون برای آنکه دلیلی برای پیوستن به پیمان و معاهده‌ای مانند اف.ای.تی.اف دستاورد آن می‌شود جلوگیری از توطئه و دشمنی، غافل از این که الحاق ایران به اف.ای.تی.اف توطئه و دشمنی را افزایش می‌دهد و دست آمریکا را برای دخالت و فشار بیشتر در ایران باز می‌گذارد. 
درست است آقای روحانی، مردم خواهان حل مشکلات هستند، مشکلاتی که به خاطر عملکرد دولت ایجاد شده است، این حق مردم است که مطالبه کنند و خواهان رفع مشکلات اقتصادی شوند، یادآوری سخنان و مواضع دولت کنونی علیه دولت پیشین ناخوشایند است، اما یادتان بیاورید که چگونه علیه آن دوران و دولت سیاه نمایی شد و فشار از داخل و خارج افزایش یافت. آن زمان که از سوی دولت و حامیان او گفته می‌شد که مردم یادشان است در دولت قبلی قیمت‌ها ثانیه‌ای افزایش می‌یافت و قابل تحمل نبود، اکنون آن شرایط بهتر از آن دوران است؟
نه آقای روحانی! تا زمانی که دولت امید نگاه خود را به داخل باز نیابد و همچنان چشم به بیرون داشته باشد که شاید اتفاقی بیفتد و معجزه‌ای رخ دهد تا شرایط تغییر کند، نه تنها اتفاق مثبتی نخواهد افتاد بلکه مساله به بحران تبدیل خواهد شد. آقای روحانی روز گذشته با سخنان خود گران‌فروشی کردید.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 106626
 
Share/Save/Bookmark
 


محمدهادی
۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۰۰:۱۳:۰۸
سلام ریس جمهور،من دیگه از زندگی سیر شدم توی ۳۰سالگی چون نه مدرک لیسانس نه کارت پایان خدمت بدردم نخورد،بیکار شدم پول نان هم ندارم چند روز با این وضع اقتصادی و گرانی مصالح کارگری هم نیست،نه دیگه ارزو ازدواج دارم نه خانه ،،ماشین فقط کمکم کن شاغلم بشم یا بیشتر از این گرسنگی نکشم.شماره تماس من ۰۹۰۳۳۰۵۲۹۲۸_شماره عابربانک سپه۵۸۹۲۱۰۱۰۶۰۸۹۶۴۴۲ هادی قربانی هستم.دیگه روانی شدم بس به هیچ هدفم نرسیدم