میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
گفت نگفت
منتقد وضع موجود هستیم
منتقد وضع موجود هستیم
 

سیدعلی خمینی، امام(ره) را یک منتقد آرمانگرا و پیشران برشمرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی در دیدار جمعی از دانشجویان مسئول کانون‌های خط امام در دانشگاه‌های سراسر کشور به همراه جمعی از مسئولان بنیاد تبیین اندیشه‌‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها با بیان ویژگی‌های حضرت امام خمینی(س) گفت: وقتی درباره امام راحل صحبت می‌کنیم از یک طرف با شخص امام و از طرف دیگر با شخصیت امام روبه‌‌رو هستیم.
وی ادامه داد: شخص امام انسانی بود که یک آغازی داشت و یک پایانی و امروز هم در پیشگاه خدا حاضر است، این شخص را وقتی انسان زندگی‌اش را نگاه می‌کند، می‌بیند که یک انسان بسیار بزرگ و موفق و از بعضی از جهات کم نظیر و بی نظیر بوده است.
نوه بنیانگذار انقلاب با توجه دادن نسل جوان به بررسی و رصد تحولات انقلاب‌‌‌‌‌های منطقه به منظور درک نقش رهبری منحصر به فرد حضرت امام خمینی(س)، اظهار داشت: ما و کشور ایران با مشکلاتی به مراتب سخت‌تر از مشکلاتی که بقیه کشورها داشتند روبه‌‌‌‌رو بودیم. یعنی ما هم در شمال کشور، هم در جنوب کشور، هم در شرق کشور و هم در غرب کشور غائله داشتیم. تمام اینها هر کدامش، یک فاجعه‌ای می‌‌‌توانست باشد که یک قسمتی از کشور برود، اما این انسان بزرگ با همراهی مردم توانست یک انقلابی را به وجود بیاورد و با کمک مردم نظامی را سامان بخشد که امروز در تمام منطقه کشوری از ما مستحکم‌تر، سرپاتر، مطمئن‌تر و قدرتمندتر موجود نیست.
سیدعلی خمینی با جمع‌‌بندی سخنان خود در بخش نخست پیرامون «شخص امام» تصریح کرد: هر کسی که بخواهد تاریخ را مطالعه کند نمی‌تواند تاریخ ایران را بنگارد بدون اینکه یک شخصیت عظیم مثل امام را در آن لحاظ نکند. این انسان، انسان بسیار بزرگی بوده است اما آنچه که برای ما باقی است شخصیت امام است.
وی‌ بخش دوم سخنانش را به شخصیت امام اختصاص داد و خاطرنشان کرد: شخصیت امام مؤلفه‌ها و خصوصیاتی دارد، اینکه ما می‌گوییم امام در جامعه ما زنده است یعنی ما هنوز خود را مقید می‌دانیم نسبت به شخصیت امام، نسبت به آن مؤلفه‌های اساسی و ارکان اصلی که در اندیشه حضرت امام بوده است.
یادگار امام با تاکید بر اینکه نام امام و شخص امام در حکم آن پرچمی است که ما راه را گم نکنیم، ابراز داشت: نام امام پرچم است، ما برای اینکه ببینیم چقدر در این مسیر هستیم باید شخصیت امام را بشناسیم و به شخصیت امام نزدیک بشویم.
سید علی خمینی با بیان اینکه شخصیت امام ارکان و مؤلفه‌‌هایی دارد اسلام، لزوم تاثیرگذاری اجتماعی و آرمانگرایی را از ارکان اصلی اندیشه امام دانست و بیان کرد: امام همیشه منتقد وضع موجود بودند. امام یک منتقد آرمانگرای پیشران بود. انسان وقتی به زندگی امام نگاه می‌‌کند، تعجب می‌کند که هر روز یک موضوع جدید ابداع می‌‌فرمودند. حکومت را و جامعه را به پیش می‌راندند. اگر ما به عنوان خط امام احساس کردیم که جامعه در جلوی ما حرکت می‌کند و ما داریم می‌دویم تا به جامعه برسیم بدانیم خیلی از راه امام دور هستیم. امام همیشه کیلومترها جلوتر در حال حرکت بود و بقیه را به دنبال خود به حرکت در می‌آورد.
وی با تأکید بر اینکه امام همواره در حال تولید حرف نو و حل مشکلات حکومت با ابداع‌های جدید خود بودند، یادآور شد: هر کس دم از انقلابی‌گری بزند و دم از امام بزند ولی در عمل ببیند که از جامعه عقب‌افتاده است بداند که در راه امام نیست. امام پیشران بود و دائم تولید داشت.
نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ادامه داد: ما باید منتقد وضع موجود باشیم و نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داریم. اگر همیشه از وضع موجود دفاع کنیم جامعه از ما عبور خواهد کرد.
سیدعلی خمینی در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود عنوان کرد: پرچم نقد را رها نکنید. ما منتقد وضع موجود هستیم ما دنبال آرمان‌‌ها هستیم و به سمت آنها حرکت می‌کنیم. اینکه رهبری فرمودند "هرجا انقلابی عمل کردیم. موفق شدیم" به خاطر این است که انقلابی بودن یعنی پیشرانی و پیشتازی. گفتمان تولید بکنیم. حرف نو تولید بکنیم. امام سال به سال حرف نو و جبهه تازه تولید می‌کردند. کسی که در حیطه اندیشه امام می‌‌خواهد فعالیت بکند باید همیشه پیشران و منتقد وضع موجود باشد. منتقدی که اصول را قبول دارد و پشتوانه او به اصول اسلام و انقلاب است اما موجود را نمی‌پسندد.
- تنها نکته‌ای که گفت نگفت امروزمان دارد این است که نوه حضرت امام خمینی(ره) موضوع درستی را اشاره کرده است، وی به این باور مردم کمک می‌کند که می‌توانند هم طرفدار افراد باشند و هم به او احترام بگذارند و هم مطالباتشان را پیگیری کرده و نقد منصفانه‌ داشته باشند. این موضوعی است که کمتر از سوی طرفداران احزاب و جریان‌ها تا زمانی که فرد مورد علاقه‌شان در راس کار است بیان می‌شود و بر همین اساس است که می‌گوییم گفت نگفت حجت‌الاسلام خمینی با همه آنچه تاکنون نوشته‌ایم متفاوت است چون وی تقریبا همه چیز را گفته و تنها یک انتقاد کوچک داریم و می‌گوییم کاش این نقد منصفانه را در همان زمان ابتدای دولت دوازدهم و قبل از مشخص شدن رئیس‌جمهوری اشاره داشتید تا فرصت بهتری برای نقد عملکرد چهارساله و بیان مطالبات جدید از سوی مردم وجود داشت.

کد مطلب: 102125
 
Share/Save/Bookmark