میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
ناآرامی‌های لبنان در آستانه تشکیل دولت دوباره بالا گرفت
تبعید عروس خاورمیانه به بیروت 2005
تبعید عروس خاورمیانه به بیروت 2005
 

لبنان در حالی طی ماه‌های اخیر با اعتراض‌ها و مطالبات مردمی همراه بوده که مخالفان استقلال لبنان به دنبال موج سواری بر این اعتراض‌ها برای تکرار سناریوی سال ۲۰۰۵ در این کشور هستند.
لبنان که روزی عروس خاورمیانه لقب داشت این روزها حال روز مناسبی ندارد و هر روز اخباری جدید از وضعیت نامناسب و آینده ابهام آمیز آن منتشر می‌شود. لبنانی که با مقاومت در برابر ارتش صهیونیستی و نیز مبارزه با تروریسم در داخل و در لبنان و با داشتن نیروی مردمی و مقاومتی به نام حزب‌الله می توانست نامی پرآوازه در منطقه داشته باشد در ماه‌های اخیر با موجی از ناآرامی‌ها همراه شده است. مطالبات مردمی در حالی بخشی از این اعتراضها را تشکیل می دهد و مسئولان و جریان‌های سیاسی از جمله حزب الله از این مطالبات به حق دفاع کرده‌اند اما دشمنان لبنان از تروریست‌ها گرفته تا سعودی، آمریکا، انگلیس و فرانسه و صهیونیست‌ها که زخم خورده استقلال لبنان هستند به دنبال موج سواری براین تحولات هستند. رفتاری که بیانگر تقلای آنان برای تکرار سناریوی سال ۲۰۰۵ در این لبنان است. ترکیب دشمنان لبنان طرحی گسترده برای خروج نیروهای سوریه در این کشور اجرا کردند و در نهایت نیز در ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ اقدام به ترور رفیق حریری نخست وزیر این کشور کردند که فضایی از التهاب و بحران را در کشور حاکم ساخت. نتیجه نهایی این وضعیت در نهایت خروج نیروهای سوری از لبنان بود. اقدامی که به تبعه آن از یک سو آمریکا، انگلیس و فرانسه و سعودی دخالت خود را در سوریه شدت بخشیدند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی حمله گسترده به لبنان صورت داد که جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ را به همراه داشت. اکنون نیز این سناریو مطرح است که غرب به دنبال تکرار همان سناریو باشد در حالی که هدف نهایی آن تکرار حذف استقلال لبنان و نیز خلع سلاح مقاومت لبنان است که با ادعای مقابله با ایران صورت می‌گیرد. با توجه به این شرایط است که در آستانه تشکیل دولت لبنان بار دیگر فضایی از ناآرامی لبنان را فراگرفته است. وزیر کشور لبنان هشدار داد برخی عناصر نفوذی تلاش می‌کنند تا میان نیرو‌های امنیتی و معترضان درگیری به وجود بیاورند.او اعلام کرد: از تظاهرکنندگان می‌خواهم از کسانی که تلاش می‌کنند تا از اعتراض‌های آن‌ها بهره برداری کنند بر حذر باشند یا با آن مقابله کنند. برخی عناصر نفوذی تلاش می‌کنند تا میان نیرو‌های امنیتی و معترضان درگیری ایجاد کنند.وزیر کشور لبنان افزود: از فرماندهی امنیت داخلی خواستم تا درباره رویداد‌های شب گذشته بیروت، تحقیق فوری انجام دهد.درگیری‌های شدید در میدان‌های مهم بیروت منجر به زخمی انتقال دستکم بیست نیروی امنیتی به بیمارستان شد و بسیاری از آنها به صورت میدانی معالجه شدند.امنیت داخلی لبنان اعلام کرد، در درگیری‌های بیروت بیست نیروی مجروح به علاوه سه افسر به بیمارستان منتقل شدند و تعداد بسیار دیگری از نیروها به صورت میدانی معالجه شدند.
پس از آنکه تعدادی از معترضان تلاش کردند وارد میدان «النجمه» نزدیک به مقر پارلمان لبنان شوند درگیری‌ها میان آنها و نیروهای امنیتی لبنان آغاز شد.تعدادی از نیروهای ارتش لبنان نیز به کمک نیروهای ضدآشوب آمدند؛ نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور برای متفرق کردند معترضان استفاده کردند و معترضان سنگ و هر چیزی امثال آن را به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند.‌میدان‌های «الشهدا» و «ریاض الصلح» بیروت نیز شاهد درگیری‌های شدیدی از همین دست بود. بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، معترضان ویترین‌های تعدادی از مغازه‌ها را شکستند و صاحبان این مغازه‌ها از نیروهای امنیتی درخواست کردند که از اموالشان محافظت شود.برخی رسانه‌ها مدعی درگیری میان نیروهای وابسته به «امل» و «حزب‌الله» با معترضان شدند. «محمد کاظم عیاد» از امامان جماعت منطقه «الخندق الغمیق» بیروت در این زمینه به المیادین گفت، سران حزب‌الله و أمل هر گونه ارتباط با نقاب‌دارانی را که با معترضان درگیر شدند، تکذیب می‌کنند.نکته قابل توجه آنکه همزمان با این بحران‌ها جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بار دیگر حریم هوایی لبنان را نقض کردند. در این میان در جوسازی جدید سعودی روزنامه سعودی «الشرق‌الاوسط» در این باره نوشت، آرای ائتلاف‌های پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر مشخص نیست اما انتخاب «سعد الحریری» با اکثریت آرا تقریبا مشخص شده است.

کد مطلب: 112025
 
Share/Save/Bookmark