میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
چشم‌ها به ایران ۹۶
سال ۱۳۹۵ به روزهای پایانی رسیده و ملت بزرگ ایران برای سنت باستانی استقبال از بهار برای...

سال ۱۳۹۵ به روزهای پایانی رسیده و ملت بزرگ ایران برای سنت باستانی استقبال از بهار برای آغاز سال نو آماده می‌شوند. سال ۹۵ در حالی به پایان می‌رسد که یکی از سالهای پر تحول در صحنه بین‌الملل بود. از آمدن ترامپ به کاخ ریاست جمهوری آمریکا گرفته تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، از نزاع‌های گسترده‌ امنیتی در غرب آسیا با محوریت سوریه، عراق و فلسطین تا جنایات سعودی در یمن و بحرین. بازی‌ چند لایه ترکیه در منطقه و صحنه جهانی که فضایی سراسر آشوب را به همراه داشت و کودتای تابستان علیه اردوغان رئیس جمهور بهانه‌ای برای تشدید سرکوب‌گری داخلی و مداخلات خارجی آنکارا شد که اوج آن را در تنشهای اخیر ترکیه با اتحادیه اروپا می‌توان مشاهده کرد چنانکه بسیاری بر این عقیده‌اند که اردوغان با بحران‌سازی جهانی و ایجاد فضای احساسی به دنبال سوق دادن مردم به پذیرش تغییر ساختار سیاسی از پارلمانی به جمهوری و تحقق پادشاهی وی است.
ایران اسلامی نیز در سال ۹۵ با تحولات تلخ و شیرین بسیاری همراه بوده که درس و عبرت‌های بسیاری را برای خود به همراه داشته که می‌تواند چراغ راهی برای سالهای آینده باشد.
حوادث تلخی همچون فیش‌های نجومی یا همان حقوق‌های غیر قانونی و چندین مورد اختلاس میلیاردی که دل ملت و رهبر انقلاب را به درد آورد در کنار حوادث تلخی چون پلاسکو و نیز درگذشت هنرمندان و چندین نفر از اصحاب رسانه در جمع حوادث تلخ و ناگوار قابل بیان است. آشکار شدن بدعهدی آمریکا و عدم پایبندی آن به برجام و البته دستاوردهای ایران در حوزه دیپلماسی که تلاش‌های دستگاه دیپلماسی به حضور هیات‌های متعدد در ایران و امضای تفاهم نامه‌های متعدد همراه بود. در حوزه امنیتی نیز کشف و نابود سازی چندین شبکه تروریستی در حضور غرور آفرین ایران در عرصه مبارزه با تروریسم از جمله در عراق و سوریه که ضمن دور ساختن تهدیدات امنیتی از مرزها نام ایران را به عنوان محور اصلی مبارزه با تروریسم جهانی است. در حوزه امنیتی فرزندان این سرزمین در ارتش و سپاه با برگزاری چندین رزمایش اقتدار ایران را در برابر تهدیدات خارجی به نمایش گذاشت. برگزاری اجلاس انتفاضه سوم در ایران در اواسط اسفند نیز از جمله تحولات مهم سال ۹۵ بود که باردیگر نام ایران را به عنوان حامی مظلومان و مقابله کننده ظالم، محور محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان ساخت.
اما اوج رویدادهای سال ۱۳۹۵ را در تکرار حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۲ بهمن شاهد بودیم. روزی که ملت ایران در کنار بیان گلایه‌ها و مطالبات خود بر اصل حمایت از نظام و رهبری تاکید کردند و به جهانیان نشان دادند که این ملت هرگز از آرمان‌های خود دست نخواهد کشید.
آنچه ذکر شد بخش کوچکی از طیف گسترده تحولاتی بوده که در سال ۹۵ روی داد. اما بررسی تقویم سال ۹۶ و نیز تحلیلی بر آنچه در سال ۹۵ گذشت نشان می‌دهد که سال آتی نیز چشم جهانیان به جمهوری اسلامی و ملت ایران است. در حوزه سیاست داخلی انتخابات ریاست جمهوری از مهمترین تحولات عرصه سیاسی است. در کنار آنچه در آرایش جریان‌های سیاسی قابل توجه است و جهانیان را از هم اکنون به خود معطوف ساخته چگونگی حضور ملت ایران در این انتخابات است. ملت ایران با حماسه حضور در انتخابات گذشته پیوند میان ملت و نظام را به نمایش گذاشته‌اند و اکنون نیز جهان در انتظار آن است تا از میزان حضور ملت ایران در انتخابات به عنوان مولفه‌ای برای برنامه‌ریزی یک ساله برای چگونگی تعامل یا تقابل با ایران بهره گیرند. قطعا دشمنان این مرزو بوم برآنند تا در صورت حضور کم رنگ مردم در انتخابات به عنوان مولفه‌ای برای افزایش فشارها بر ایران بهره گیرد.
در حوزه اقتصادی چنانکه از سال ۹۵ بر می‌آید رویکرد به اقتصاد مقاومتی و البته مبارزه با فساد اصلی مهم است. رویکردی که ضمن خودکفایی و حرکت کشور در مسیر توسعه و پیشرفت زمینه‌ساز از میان رفتن توهم کشورهایی می‌شود که تصور دارند نیاز اقتصادی ایران زمینه‌ساز پذیرش زیاده‌خواهی‌های آنان در حوزه اقتصادی و سیاسی می‌شود. بسیاری ایران را الگویی برای خود می‌دانند و تحقق اقتصاد مقاومتی آن هم در شرایطی که نظام لیبرالیسم رو به افول است می‌تواند ایران را در حوزه اقتصادی به الگویی جهانی مبدل سازد.
اما اصل مهمی که در سال ۹۶ مطرح است و جهان را قطعا به خود معطوف ساخته چگونگی رویکرد ایران در عرصه سیاست خارجی است. محور این اصل نیز چگونگی ایستادگی ایران در قبال آرمان‌ها و ارزشهایی است که همواره زمینه‌ساز ارتقای جایگاه جهانی ایران شده است. چگونگی مقابله با تهدیدات آمریکا و نیز ادامه حمایت از مقاومت منطقه با محوریت مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه و نیز حمایت از مظلومان جهان همچون ملت فلسطین، بحرین و یمن از محورهای اصلی این مهم است. موضع‌گیری ایران در این حوزه‌ها نکته‌ای بس مهم برای بازیگران صحنه جهانی است چرا که هرگونه عقب گرد در این حوزه‌ها زمینه‌ساز پیشروی دشمنان برای حذف ایران از صحنه منطقه خواهد شد و آنها برای رسیدن به این امر لحظه شماری کرده و از هیچ اقدامی نیز فروگذار نخواهند بود. برآیند تحولات نشان می‌دهد ایستادگی ایران در روند تحولات منطقه با توجه به سیر تحولات سال ۹۵ در نهایت می‌تواند تحقق بخش اهداف کلان ایران مبنی بر برقراری ثبات و امنیت دائمی در منطقه و نقش‌آفرینی ایران در عرصه جهانی باشد.
با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت سال ۹۶ نیز چشم جهانیان به حماسه‌های ملت ایران است که همواره نقشی تعیین‌کننده در معادلات منطقه‌ای و جهانی داشته است.

کد مطلب: 98822
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark