میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۲
 
 
راز رسیدن به پیروزی نهایی

غرب آسیا ۶ سال پیش با بحرانی به نام گروه‌های تروریستی با محوریت داعش مواجه شد. هر چند که پیش از آن گروه‌هایی همچون القاعده شکل گرفته بودند اما در سال ۲۰۱۱ بعد جدید و گسترده‌ای از تروریسم منطقه را در بر گرفت. جالب توجه آنکه به اذعان هیلاری کلینتون وزیر خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما، القاعده توسط جمهوری‌خواهان آمریکا تشکیل شد و به گفته ترامپ، داعش دست ساخته دموکرات‌های آمریکایی بوده است. بحران تروریسم در حالی منطقه را در برگرفت که ائتلاف آمریکایی به اصطلاح مبارزه با داعش ادعا داشت که این نبرد ۲۰ الی ۳۰ سال به طول خواهد انجامید. اکنون پس از ۶ سال نبرد نیروهای مقاومت و متحدانشان پایان حیات سازمانی داعش در سوریه و عراق به عنوان کانون‌های گروه‌های تروریستی را اعلام کردند. آزاد سازی منطقه بوکمال سوریه نقطه نهایی این مبارزه بوده است. حال این سوال مطرح است که راز این موفقیت بزرگ چیست و چگونه مقاومت به این مهم دست یافته است؟
بخشی از این دستاورد را در یکپارچگی ملت عراق و سوریه دانست که با تکیه بر اصل وحدت و یکپارچگی علیه تروریسم قیام کردند. مردم و نظام حاکم بر سوریه و عراق به رغم برخی اختلاف‌نظرها و مطالبات متفاوت در عرصه امنیت کشور در کنار هم قرار گرفتند چنانکه مردم سوریه تحت تاثیر جوسازی‌های خارجی قرار نگرفته و همواره به حمایت از نظام کشورش به ریاست جمهوری بشار اسد ادامه دادند. نقش بسیج مردمی و ارتش سوریه و عراق در این دستاورد بزرگ غیر قابل انکار است.
نکته دیگر اعتماد سراسری به جبهه مقاومت است. ملت‌های سوریه و عراق دو مولفه را در پیش‌روی داشتند یک سوی آن جبهه مقاومت و متحدان آن بودند که در نبرد با رژیم صهیونیستی و مبارزه با تروریسم کارنامه‌ای مثبت از خود بر جای گذاشته است یک سوی دیگر ائتلاف آمریکایی بوده که در یک دهه حضور در افغانستان و عراق جز کشتار و نابسامانی نتیجه دیگری نداشته است. با این شرایط سوریه و عراق رویکرد به جبهه مقاومت را در پیش گرفتند که نتیجه آن نیز پیروزی بر داعش پس از ۶ سال نبرد سراسری بود. نکته مهم دیگر همگرایی در جهان اسلام بود.
نبرد با تروریسم در سوریه و عراق یک ویژگی مهم داشت و آن اینکه نیروهای حاضر در میدان نبرد از کشورهای مختلف از افغانستان و پاکستان گرفته تا جمهوری اسلامی ایران، لبنان، کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و افرادی از سایر نقاط جهان در این جبهه حضور داشته‌اند.
می‌توان گفت آنچه در سوریه و عراق روی داد تشکیل ارتش واحد اسلامی و آزادی خواهان جهان بود که توانستند به هماهنگی‌های همه جانبه‌ای دست یابند که نتیجه آن نیز پیروزی نهایی بر تروریسم بوده است. اتحادی که می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های آینده برای مقابله با سایر تهدیدات از جمله مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا باشد که ریشه‌های بحران در جهان هستند.
بر این اساس رمز اصلی پیروزی بر تروریسم اتحاد و یکپارچگی سراسری میان آزادی‌خواهان جهان بوده که با محوریت جبهه مقاومت صورت گرفته است و می‌تواند آغاز راهی باشد برای اتحاد در حوزه‌های دیگر که زمینه ساز صلح و ثبات پایدار در جهان خواهد شد. 

علی تتماج

کد مطلب: 101928
 
Share/Save/Bookmark