میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۲
 
 
شکست ائتلاف آمریکایی- سعودی ابعاد تازه‌تری گرفت
تاسیسات برق عربستان هدف موشک‌های یمنی
تاسیسات برق عربستان هدف موشک‌های یمنی
 

همزمان با انتشار اخباری مبنی بر هدف قرار گرفتن تاسیسات برقی سعودی در عملیات موشکی یمنی‌ها، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از شلیک موشک «بدر-اف» به سمت مواضع ائتلاف سعودی در «نجران» خبر داد و افزود، در پی اصابت موشک مذکور دهها نفر از نیروهای ائتلاف کشته و زخمی شده‌‌اند.
ارتش و کمیته‌های مردمی یک فروند موشک بالستیک «بدر-اف» به سمت مواضع ائتلاف سعودی در منطقه «الصوح» در «نجران» شلیک کرد. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد، این موشک با دقت به هدف برخورد کرده و دهها نفر از «مزدوران» ائتلاف سعودی کشته و زخمی شده‌‌اند به نحوی که دیده شده دهها خودرو مشغول انتقال کشته‌ها و زخمی‌ها بوده‌اند. سریع در ادامه تصریح کرد، این عملیات که در میان نیروهای «دشمن» ترس و وحشت ایجاد کرده، ثبت شده و به زودی بخش می‌شود.
ارتش یمن اعلام کرد که ،‌ حداقل یازده نیروی ائتلاف سعودی را در جنوب عربستان سعودی از پا در آورده است. «ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند در دور محور عملیاتی جازان و نجران در جنوب عربستان، یازده نیروی وابسته به عربستان سعودی را با تک‌تیراندزان خود از پای در آورند».
این عملیات موشکی ارتش یمن در حالی صورت می‌گیرد، که تنها چند ساعتی از شلیک موشک «کروز» به نیروگاه برق «الشقیق» عربستان در استان «جازان» گذشته است یگان پهپادی و موشکی یمن در پاسخ به حملات مداوم ائتلاف متجاوز، حدود ۱۰ عملیات پهپادی و موشکی علیه فرودگاه‌های سعودی و تأسیسات نفتی این کشور تنها در یک ماه اخیر انجام داده است. نیروگاهی که هدف حمله موشکی ارتش یمن قرار گرفت، از بزرگترین نیروگاه‌های تولید برق در عربستان سعودی به شمار می‌رود که به بالاترین میزان بهره‌وری در این کشور دست پیدا کرده است. شرکت «صنایع سنگین هیوندا» (وابسته به کره جنوبی) ساخت این نیروگاه را از سال ۲۰۱۳ آغاز و تا سال ۲۰۱۸ به پایان رسانده است. نیروگاه الشقیق با تولید ۲۶۴۰ مگاوات برق، ۷۰ درصد از نیازهای مصرفی استان‌های جنوبی عربستان یعنی «جازان، نجران و عسیر» را تأمین می‌کند. سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز به یمن تأیید کرد، یک فروند موشک به سمت نیروگاه برق و آب‌شیرین‌کن «الشقیق» در استان جازان شلیک شده است.
خبر دیگر از یمن آنکه نیروهای مورد حمایت امارات در ادامه تحرکات خود در استان‌های جنوبی یمن، به شهر «عتق» مرکز استان «شبوه» حمله کردند. منابع مخلی در شهر «عتق» مرکز استان شبوه اعلام کردند، نیروهای مورد حمایت امارات به فرودگاه این شهر حمله کرده‌اند و درگیری‌های شدیدی میان نیروهای مذکور و نیروهای دولت مستعفی آغاز شده است. در این میان منابع خبری اعلام کردند مجلس سنای آمریکا به لغو برنامه دولت این کشور برای فروش سلاح به عربستان سعودی با استناد به اختیارات ویژه رِئیس‌جمهور آمریکا رأی مثبت داد.
مجلس سنای آمریکا طرحی را که خواستار لغو برنامه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای استفاده از اختیارات ویژه جهت فروش سلاح به عربستان سعودی است را تصویب کرد. دولت دونالد ترامپ پیش از این با اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران سوم خردادماه سال جاری به‌ دلیل تنش با ایران، کمیته‌های کنگره را از قصد خود برای فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، امارات و اردن مطلع کرد. قرارداد جدید ۸.۱ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان‌سعودی شامل ۱۲۰ هزار موشک هدایت‌شونده، پشتیبانی برای جنگنده‌های اف-۱۵ سعودی، تعدادی خمپاره‌انداز، موشک‌های ضد تانک و مسلسل‌های کالیبر ۵۰ است.
همچنین دادگاهی در بریتانیا فروش تسلیحات این کشور به عربستان سعودی به منظور استفاده در تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن را غیرقانونی خواند. دولت انگلیس اعلام کرد هرچند با رأی دادگاه در مورد غیرقانونی بودن فروش سلاح به ریاض مخالف است، اما فعلا صدور مجوز جدید برای صادرات جنگ‌افزار به عربستان سعودی و اعضای ائتلاف تحت رهبری ریاض در یمن را متوقف می‌کند. «لیم فاکس» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس پس از صدور این حکم در نشست پارلمان گفت: «ما با این حکم علیه دولت مخالف هستیم... و به دنبال کسب مجوز برای درخواست تجدید نظر در این حکم خواهیم بود. ما تبعات این حکم برای تصمیم‌گیری را به دقت بررسی می‌کنیم.»
خبر دیگر آنکه سازمان برنامه جهانی غذا اعلام کرد توزیع کمک‌های انسان‌دوستانه را به صورت موقت در ‍پایتخت یمن متوقف کرده است. هرویه ورهوسل، سخنگوی برنامه جهانی غذا گفت: توزیع کمک‌های غذایی را به علت سختی مذاکرات با انصارالله در خصوص نظارت بر توزیع، به صورت موقت در مناطق تحت سیطره این گروه در تصمیمی اضطراری متوقف کرده ایم.

کد مطلب: 109506
 
Share/Save/Bookmark