میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
روسیه به ترکیه درباره هدف قرار دادن ارتش سوریه هشدار داد
تمامیت ارضی سوریه خط قرمز مسکو

همزمان با تشدید تحرکات نظامی ترکیه، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای اردنی خود در مسکو، از لزوم احترام گذاشتن به حاکمیت سوریه، عراق و لیبی سخن گفته و همچنین به آنکارا درباره حمله به مواضع سوریه هشدار داده است.
ترکیه تحت تاثیر القاهای آمریکا در حالی به بحران‌سازی در سوریه ادامه می‌دهد که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار و رایزنی با همتای اردنی خود که به مسکو سفر کرده است، آخرین مواضع روسیه در قبال مسائل مختلف از قبیل عراق، سوریه و لیبی را بازگو کرد.به گفته سرگئی لاوروف، «باید به حاکمیت سوریه، عراق و لیبی احترام گذاشته شود».وزیر خارجه روسیه با اشاره به اقدامات ارتش سوریه در استان ادلب گفت: «ما بر ضرورت ریشه‌کن کردن تهدید تروریستی از سوریه تاکید داریم». لاوروف با هشدار به ترکیه درباره حمله به مواضع نیروهای دولت بشار اسد اعلام کرد، مسکو از عملیات ارتش سوریه در ادلب علیه تروریست‌ها حمایت می‌کند. وزیر خارجه روسیه در نشست دیروز، شکست مذاکرات مسکو و آنکارا در خصوص تحولات ادلب را تایید کرد. او در نشست خبری با همتای اردنی خود گفت، توافقی با ترکیه در خصوص وضعیت سوریه (استان ادلب) حاصل نشده است. لاوروف از دولت ترکیه خواست، توافق‌های پیشتر منعقد شده بین ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور دو کشور درباره سوریه را اجرایی کند. وزیر خارجه روسیه همچنین از مواضع ترکیه در قبال سوریه و بی توجهی آنکارا به ضرورت تفکیک قائل شدن بین تروریست‌ها و معارضان به شدت انتقاد کرد. همچنین دولت روسیه به ترکیه هشدار داد که آغاز عملیات نظامی علیه نیروهای ارتش سوریه در ادلب بدترین سناریو از سوی آنکارا است.
پسکوف در واکنش به تهدید ترکیه برای آغاز حمله علیه نیروهای مسلح سوریه از ادلب گفت: «اگر این یک عملیات نظامی علیه تروریستها در ادلب باشد، قطعا در چارچوب روح توافق روسیه با ترکیه در سوریه است. اما اگر اقدام ترکیه علیه نیروهای مشروع دولت سوریه باشد که قطعا است، بدترین سناریو از طرف آنکارا خواهد بود.»«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه امروز در نشست ۲+۲ میان وزرای خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا در سخنانی اعلام کرد: نیروهای دولتی سوریه بر ۹۰ درصد این کشور مسلط شده‌اند.
لازم به ذکر است در ادامه دستاورد ارتش سوریه، اولین پرواز از فرودگاه بین‌المللی حلب به مقصد دمشق پس از گذشت بیش‌ از هشت سال از تعطیلی این فرودگاه،‌ دیروز، انجام شد. فرودگاه بین‌المللی حلب که از سال ۲۰۱۱ و آغاز بحران سوریه، تعطیل و زمین‌گیر شده بود؛ با آزادی آخرین محله‌های شهر حلب دوباره فعالیت خود را از سر گرفته که این مسئله خود بیانگر بازگشت امنیت به حریم هوایی سوریه است. در ادامه رویکرد مقاومتی سوری‌ها شماری از عشایر استان حسکه نشستی را در حمایت از ارتش سوریه برگزار و تأکید کردند که تا اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک این کشور، از پای نخواهند نشست. در این میان وبگاه خبری گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» گزارش کرد که شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه به مواضع شبه‌نظامیان کُرد «قسد» حمله کردند. در این میان رئیس‌جمهور ترکیه با تهدید به اقدام نظامی علیه دولت سوریه، گفت این عملیات قریب الوقوع است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مجددا به تهدید دولت سوریه درباره تداوم عملیات ضد تروریست‌ها در استان ادلب پرداخته و گفت تدارکات لازم برای اقدام نظامی علیه نیروهای سوری را تکمیل کرده‌اند. اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، با ادعای اینکه موضوع عملیات ادلب مسئله زمان است، تهدید کرد: «عملیات ادلب قریب‌الوقوع است و ما عرصه را به رژیم سوریه که توافق [سوچی] را رعایت نمی‌کند، وانمی‌گذاریم». وی همچنین افزود: «ما می‌خواهیم [کل] ادلب را به منطقه امن تبدیل کنیم و علی‌رغم تداوم مذاکرات، آماده این مسئله هستیم». در همین حال در اقدامی مداخله آمیز وزیر مشاور در امور خارجه امارات اعلام کرد که حوادث ادلب بیانگر فقدان نقش عربی در عرصه سوریه است.

کد مطلب: 112908
 
Share/Save/Bookmark