میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
سید افقهی
موفقیت طرح صلح هرمز می‌تواند دست آمریکا را از منطقه کوتاه کند

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: موفقیت طرح صلح هرمز باعث کوتاه شدن دست آمریکا از منطقه می‌شود.
جمهوری اسلامی ایران در ادامه طرح‌ها، ابتکارات و ایده‌هایی که برای صلح و ثبات منطقه دارد، طرح جدیدی را مطرح کرد. این طرح مربوط به خلیج فارس است و امنیت منطقه را شامل می‌شود، با حضور همه کشورهای منطقه و سازمان ملل نیز در آن دخالت دارد.
این طرح تقریبا مفصلی است و عنوان پویش صلح هرمز را می‌توان روی آن گذاشت، دارای بندهای مختلفی است و اهداف و راهکارهای اجرایی آن معرفی شده که به صورت کلی و اجمالی توسط رئیس جمهور و وزیر خارجه در نیویورک معرفی شد.
حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان سوم مهر ماه در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل طی اظهاراتی همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به ابتکار صلح هرمز» دعوت کرد و اظهار داشت: هدف ائتلاف امید ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه بین آنهاست. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.
سیدهادی سیدافقهی در زمینه تحرکات برخی کشورهای منطقه در ایجاد آشوب در منطقه ازجمله حمایت از اغتشاشگران در ایران و اینکه آیا بهتر نیست مسئولان کشورمان تقاضای برگزاری یک نشست فوق‌العاده کشورهای اسلامی را دهند، اظهار داشت: این موضوع مغایر با طرحی است که رئیس‌جمهور برای صلح و امنیت منطقه ارائه کرده است.
وی عنوان کرد: در کنار فرصت دادن به این طرح برای به نتیجه رسیدن باید این نکته را نیز اضافه کنم که فضای مجامعی همچون کنفرانس کشورهای اسلامی یا سازمان ملل متحد تا حدودی علیه ایران بوده و عملا پترودلارهای سعودی می‌تواند تصمیمات را به سود ریاض سوق دهد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه اضافه کرد: شاید ایران بتواند در چنین مجامعی طرح موضوع کند؛ ولی نتیجه‌بخش نخواهد بود و اگر موضوعی نتیجه نداشته باشد، طرح آن اصلا فایده ندارد.
سیدافقهی گفت: ما باید به کشورهای عربی منطقه در جاهای دیگر فشار بیاوریم تا در نهایت سر میز مذاکره حاضر شده و برای امنیت منطقه گفتگو کنند. طرح صلح هرمز کشورهای عربی را منفعل کرد و از همین رو بود که یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان هفته گذشته به ایران آمد و پیشنهاد کرد که مجمعی برگزار شود تا پیشنهاد و طرح ایران در آن مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: ما موفق شدیم که به کشوری مثل آمریکا و انگلیس در منطقه ضربه بزنیم. ما پهپاد آمریکایی را سرنگون کردیم و کشتی انگلیسی را توقیف کردیم و آنها جوابی نتوانستند بدهند. کشورهای عربی نیز وقتی می‌بینند که اربابانشان به دلیل هزینه زیاد تقابل با ایران از رویارویی پرهیز می‌کنند، متوجه شده‌اند که آمریکا هیچ‌گاه برای کمک به آنها نمی‌آید.
تحلیلگر سیاست خارجی اظهار داشت: از همین رو است که کشورهای منطقه سیاست‌ها و رویکردهای خود را تغییر می‌دهند. اگر طرح صلح هرمز رئیس جمهور موفق باشد، ما موفق می‌شویم که دست آمریکا را از منطقه کوتاه کنیم. آمریکا به کشورهای عربی می‌گوید که اگر پول به ما ندهید، ایران شما را نابود می‌کند؛ ولی وقتی این کشورها با ایران توافق کنند، دیگر حضور آمریکا در منطقه توجیهی نخواهد داشت. سیدافقهی تاکید کرد: اگر منطقه به ثبات برسد و کشورهای حوزه خلیج فارس در کنار هم باشند، دیگر نه حضور ناوگان پنجم آمریکا توجیهی خواهد داشت و نه حضور ناوگان ناتو، انگلیس یا فرانسه در منطقه نیاز خواهد بود.

کد مطلب: 112007
 
Share/Save/Bookmark