میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
آمریکا تفنگداران دریایی بیشتری را به هلمند اعزام می‌کند
آزادی همچنان آرزوی دست‌نیافتی افغانستان
آزادی همچنان آرزوی دست‌نیافتی افغانستان
 

گویا افغانستان هرگز روی آرامش و‌‌ آزادی نمی‌بنید چنانکه ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا با اعزام تفنگداران دریایی بیشتر به ولایت هلمند افغانستان به بهانه برقراری امنیت در این منطقه موافقت کرد.
سیاست نظامی‌گری و بحران‌سازی در عرصه جهانی همچنان اولویت سران واشنگتن است چنانکه، آمریکا قصد دارد به بهانه برقراری امنیت در ولایت هلمند افغانستان، تفنگداران دریایی بیشتری را به این منطقه اعزام کند.
ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موافقت کرده است که چند تفنگدار دریایی دیگر که تعداد آنها کمتر از ۱۰۰ نفر خواهد بود را به کشور جنگ‌زده افغانستان اعزام کند. این افراد به ۳۰۰ تفنگدار دریایی دیگری که هم اکنون در افغانستان حضور دارند، ملحق خواهند شد.گزارشها حاکی از آن است که یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در افغانستان به نام «راجر تورنر» از دولت آمریکا درخواست کرده است که تفنگداران دریایی بیشتری را به این منطقه اعزام کند و این مسئله هیچ ارتباطی به راهبردهای جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در قبال افغانستان ندارد. « عبدالله عبدالله » در حاشیه نشست هیئت دولت افغانستان اعلام کرد: «مایک پامپیئو» رئیس سازمان اطلاعات آمریکا (سی‌آی‌ای) در روزهای گذشته به کابل سفر کرد و درباره آخرین وضعیت امنیتی افغانستان با رئیس جمهور و رئیس اجرایی دولت این کشور دیدار و گفت وگو کرد. وی افزود: رئیس سازمان اطلاعات آمریکا از برنامه‌های امنیتی و توسعه‌ای افغانستان حمایت کرد.
رئیس اجرایی دولت افغانستان با اشاره به سفر هیئت وزارت خارجه آمریکا به کابل گفت: مقامات افغان و دیپلمات‌های آمریکایی درباره اجرای توافقنامه‌های راهبردی و امنیتی میان افغانستان و آمریکا بحث و تبادل نظر کردند. در این دیدارها همچنین درباره تغییر در برخی مفاد توافقنامه‌های راهبردی و امنیتی میان دو کشور گفت وگو شد. این درحالیست که « آلیس ولز» سرپرست معاونت آسیای جنوبی و مرکزی وزارت خارجه آمریکا نیز روز گذشته به همراه شماری از دیپلمات‌های آمریکایی وارد کابل شد.
سفرهای پی در پی مقامات آمریکایی به افغانستان درحالی صورت می گیرد که مسئولان آمریکایی درباره تدوین راهبرد جدید کاخ سفید در قبال این کشور اختلاف نظر دارند و به همین علت اعلام این راهبرد به تعویق افتاده است. پیش از این هم اعضای مجالس سنا و نمایندگان افغانستان بارها از ناکارآمدی پیمان امنیتی کابل- واشنگتن انتقاد و بر تغییر و بازنگری این پیمان تاکید کرده بودند.
خبر دیگر از افغانستان آنکه شبه‌نظامیان طالبان گزارش‌ها مبنی بر استفاده از نیروهای خارجی و همکاری با تروریست‌های داعش در عملیات علیه روستایی در شمال افغانستان را که گفته می‌شود، ده‌ها پلیس محلی و غیر نظامی در آن کشته شدند، تکذیب کرد. گروه طالبان که برای برقراری به اصطلاح "شریعت" در افغانستان و بیرون راندن نیروهای خارجی می‌جنگد، گفت هدف از این ادعا تخریب وجهه گروه است. طالبان به داعش که برای ایجاد "خلافت جهانی" می‌جنگد، به چشم نیروی متخاصم می‌نگرد.
با این وجود، مقام‌های دولت افغانستان به نقل از روستاییان اعلام کردند حدود ۶۰۰ شبه‌نظامی طالبان و داعش شنبه به روستای "میرزا اولنگ" در ولایت سرپل در شمال افغانستان حمله کردند. آنها می‌گویند، بسیاری از این شبه‌نظامیان خارجی بودند و به زبان‌های ترکمنی، ازبک و پنجابی سخن می‌گفتند. همین گزارش‌ها ادعاهایی مبنی بر اینکه طالبان از شبه‌نظامیان خارجی استفاده می‌کند، تقویت کرد اما در منطقه‌ای با قومیت‌های مختلف و مرزهای متعدد اطراف آن، ترسیم تصویری واقعی دشوار است.
خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با اشرف غنی بار دیگر بر تعهد کشورش برای همکاری نزدیک با افغانستان در زمینه امنیت و ثبات در این منطقه تاکید کرد.
این گفت‌وگو در پی تماس تلفنی اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای تبریک به شاهد خاقان عباسی به مناسبت انتخاب او به عنوان نخست‌وزیر جدید پاکستان انجام شد. اشرف غنی همچنین از انتقال آرام قدرت در اسلام‌آباد ابراز رضایت کرده و گفت، این روند برای دموکراسی پاکستان مناسب است. نخست‌وزیر جدید پاکستان هم با قدردانی از او گفت، تروریسم تهدید مشترک دو کشور است.
او در ادامه تاکید کرد: ما با افغانستان در زمینه امنیت و برقراری ثبات در این منطقه همکاری خواهیم داشت. تروریسم دشمن مشترک است و ما با کمک یکدیگر برای حذف این اهریمن از منطقه‌مان تلاش می‌کنیم. ما همچنین با یکدیگر برای مقابله با چالش انرژی در این منطقه و ارتقای شرایط اقتصادی در افغانستان و پاکستان همکاری می‌کنیم. در همین حال شاهد خاقان عباسی در دیدار با مقام‌های کشورش گفت، دولت پاکستان و سراسر کشور قاطعانه پشت مردم "کمشیر تحت اشغال هند" ایستاده‌اند. او تاکید کرد، پاکستان تمایل دارد تا حمایت سیاسی، روانی و دیپلماتیکش را برای مبارزه عادلانه مردم کشمیر اشغالی هند برای حق تعیین سرنوشت خود گسترش دهد.

کد مطلب: 100406
 
Share/Save/Bookmark