میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۹
 
 
تعامل ایران و ترکیه مشهود است
شرایط منطقه و تاکید بر روابط تهران – آنکارا

با آن که تهران و آنکارا در برخی مسائل مرتبط با آینده سوریه، دارای تفاوت دیدگاه هستند، اما در سالیان اخیر، روابط سیاسی و اقتصادی این دو قدرت مهم منطقه، در مسیر رشد و تعامل بوده است.
پنجمین نشست سه‌ جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا برگزار شد و بسیاری از روزنامه‌های ترکیه، در عکس و صفحه نخست، اهمیت این نشست را مورد تاکید قرار دادند.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران که به منظور شرکت در نشست سه شریک اصلی مذاکرات آستانه یعنی روسیه، ایران و ترکیه به آنکارا سفر کرده، با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
روحانی، پیش از پرواز به سوی آنکارا، در تهران پیام‌هایی داد که ابعاد نگرش خاص ایران به پرونده سوریه را روشن می‌کند.
او در مورد رویدادهای ادلب گفت:«ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب ضرورت دارد. در منطقه شرق فرات در سوریه با مشکل مواجه هستیم و حضور آمریکایی‌ها، حضوری تجاوزگرانه، غیرقانونی و مداخله گرانه است که همواره این بخش از منطقه سوریه را نا امن نگه داشته است.»
رئیس جمهور ایران همچنین در مورد آینده سوریه نیز گفت:«آینده سوریه متعلق به مردم سوریه است و تصمیم با آنهاست و کشورهای دیگر باید به دولت مشروع و قانونی دمشق کمک و یاری بدهند.»
در پیام‌های فرودگاهی روحانی، تاکید بر این نکات، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است:۱.ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب.۲.مشکل در شرق فرات و حضور مداخله گرانه آمریکا.۳.ضرروت حمایت از دولت مشروع و قانونی دمشق. نگاهی اجمالی به این سه موضوع مهم، می‌تواند نشان‌دهنده این واقعیت باشد که تهران در هر سه مورد، با آنکارا تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر دارد. چرا که اولاً ترکیه هنوز هم در غرب فرات و در ادلب، به تعهدات خود در مورد رفع تهدیدات هیات التحریر الشام عمل نکرده است.
دوم این که در شرق فرات با آمریکا در حال همکاری است. سوم این که اقدامات ترکیه در غرب و شرق فرات و همچنین حمایت کامل ترکیه از مخالفین اسد، هم به معنی نادیده گرفتن دولت اسد و هم نقض حاکمیت سیاسی سوریه است. بنابراین با توجه به این مثال‌های روشن، می‌توان گفت، در برخی از حوزه‌های حقوقی و فنی بحران سوریه، آنکارا و تهران، دو نگرش متفاوت دارند.

کد مطلب: 110801
 
Share/Save/Bookmark