میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
آنتونی چه می‌خواهد؟
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده که به فلسطین اشغالی سفر کرده، با حضور در دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی...

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده که به فلسطین اشغالی سفر کرده، با حضور در دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی، با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم دیدار کرد. وی در ادامه به برخی از کشورهای عربی نیز سفر خواهد داشت.
حال این سوال مطرح است که هدف از این سفر چیست و چرا وی راهی منطقه شده است؟ هر چند که سران آمریکا برآنند تا چنان وانمود سازند که این سفر ادامه اقدامات آمریکا برای تحقق صلح در خاورمیانه است که در چارچوب طرح دو دولتی صورت می گیرد اما نگاهی ریشه‌ای به تحولات بیانگر نکاتی ورای این ادعاهاست. ریشه اصلی این سفر را باید در جنگ اخیر و تجاوزگری رژیم صهیونیستی علیه فلسطین ارزیابی کرد. صهیونیست‌ها بر این تصور بودند که با کشتار و سرکوب می توانند به پیروزی دست یابند و بر مشکلات داخلی و خارجی سرپوش گذارند اما مقاومت مردم فلسطین و سراسری شدن انتفاضه و مقاومت شکست این سناریو را رقم زد. این مسئله زمینه ساز بحران‌های شدیدی در عرصه داخلی رژیم صهیونیستی شده است.
بر این اساس بلینکن با سفر به اراضی اشغالی به دنبال دلدادری دادن به صهیونیست‌هاست. بایدن در طول جنگ بدون اشاره به جنایات صهیونیست‌ها به حمایت از کشتار فلسطینی‌ها پرداخت و اکنون در حوزه سیاسی به دنبال دلجویی از صهیونیست‌ها شکست خورده است. انتقال آرام قدرت در سرزمین‌های اشغالی و نیز نمایش یک فاتح از صهیونیست‌ها در برابر افکار عمومی از اهداف این سفر می تواند باشد. در همین حال آمریکایی‌ها با جوسازی رسانه‌ای به دنبال به حاشیه راندن جنایات صهیونیست‌ها و تبدیل آن به اصل دفاع از خود است تا از بازخواست جهانی این رژیم جلوگیری نمایند.
نکته مهم دیگر آنکه هر چند آتش بس موقت برقرار شده است اما همچنان مسئله آتش بس و شرایط آن باقی است. می‌توان گفت که بلینکن با سفر به منطقه به دنبال مهندسی کردن روند مذاکرات سیاسی است تا در لوای آن بتواند اهداف جنگ نظامی را در عرصه سیاسی برای صهیونیست‌ها پیگیری نمایند. فشار بر کشورهای عربی نظیر اردن و مصر برای عدم آوردن شروط فلسطینی‌ها در توافقنامه نهایی از جمله اهداف این سفر می‌باشد.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می توان گفت که سفر بلینکن به سرزمین‌های اشغالی برگرفته از بحران‌ها و چالش های این رژیم پس از شکست در برابر مقاومت است که تمام معادلات این رژیم و آمریکا را برهم زده است. در اصل وی نه در مقام یک فاتح بلکه در قامت یک شکست خورده این سفر را انجام می دهد تا شاید با جوسازی دیپلماتیک بتواند از عمق فاجعه و پیامدهای سنگین شکست صهیونیست‌ها در برابر مقاومت فلسطین بکاهند. 

نویسنده: علی تتماج 

کد مطلب: 118209
 
Share/Save/Bookmark