میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
آمریکا جنایتی دیگر را در سوریه رقم زد
ایجاد منطقه امن برای تروریست‌ها با بمب فسفری
ایجاد منطقه امن برای تروریست‌ها با بمب فسفری
 

در ادامه حمایت از تروریسم، جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی در سوریه برای دومین بار در روزهای اخیر از بمب‌های فسفری استفاده کردند که بیشتر غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهد.
منابع محلی گفته‌اند که جنگنده‌های آمریکایی بمب‌های حاوی فسفر سفید را بر فراز مزارع الباغوز پرتاب کردند؛ بمب‌هایی که از لحاظ قوانین بین‌المللی ممنوعه به حساب می‌آیند.آن‌ها همچنین خبر دادند که این بمباران موجب کشته شدن تعدادی از غیر نظامیان که عمده آن‌ها از زنان و کودکان هستند، شده است.
روز شنبه نیز ائتلاف آمریکایی در این منطقه از بمب‌های حاوی فسفر سفید استفاده کرده بود. بمب‌های حاوی فسفر سفید که در صورت پرتاب سطحی وسیعی از زمین را هدف قرار می‌دهد، جزء سلاح‌های کشتار جمعی محسوب می‌شود. آمریکا مدعی است که این سلاح را علیه داعش به کار می‌برد اما هیچ تضمینی برای افزایش تلفات غیر نظامیان در صورت استفاده از این نوع بمب وجود ندارد.
دولت سوریه بارها با ارسال نامه به شورای امنیت و سازمان ملل، خواستار محکومیت آمریکا در استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در سوریه شده اما جوابی دریافت نکرده است. «اکرم البیاتی» عضو کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ۲۷ بهمن ماه گذشته اعلام کرد که ائتلاف آمریکایی در طول چهار سال گذشته نزدیک به ۱۱۸۰۰ غیر نظامی از جمله ۲۳۰۰ کودک و ۱۱۳۰ زن را کشته و ۸۰۰۰ نفر را هم مجروح کرده است.
به گفته فرماندهان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) که آمریکا از آن‌ها حمایت می‌کند؛ مرحله آخر آزادسازی منطقه «الباغوز» از اشغال تروریست‌های داعشی محاصره شده در نزدیکی مرز عراق و جنوب استان دیرالزور از بامداد روز شنبه آغاز شده است. تعداد عناصر داعشی حاضر در این منطقه ۴۰۰ تن تخمین زده می‌شود. منابع خبری اعلام کردند دست‌کم ۴ فروند از جنگنده رادار گریز اف-۱۱۷ معروف به شاهین شب برای انجام ماموریت‌های ویژه در عراق و سوریه، به طور مخفیانه در خاورمیانه مستقر شده اند. این مجله هلندی در این زمینه نوشت: «این ماجرا به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد و تاکنون از سوی منابع دیگری منتشر نشده است. بر اساس اخبار موثق، دست‌کم ۴ جنگنده اف-۱۱۷ برای کمک به نیروی هوایی آمریکا در عملیات خاص به ویژه در شب در منطقه استقرار یافتند.»
خبر دیگر از سوریه آنکه عربستان سعودی یک کنسول و ۲ کارمند به سفارت خود در دمشق اعزام کرد که گفته می‌شود شاید این اقدام ریاض در خصوص صدور ویزا برای کسانی است که تمایل دارند فریضه حج را به جا آورند. «این سفارتخانه تا کنون درهای خود را به روی مراجعه کنندگان باز نکرده است، ولی اعزام کنسول و دو کارمند توسط عربستان از تغییر عملی حکایت دارد». از سوی دیگر «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) عملیات نظامی خود با پشتیبانی ائتلاف آمریکایی علیه تروریست‌های داعش در منطقه «الباغوز» را متوقف کردند. درگیری‌ها و همچنین فعالیت توپخانه و بمباران هوایی متوقف شده است و فقط پروازهای شناسایی بر فراز «الباغوز» صورت می‌گیرد. منطقه کوچکی که در نزدیکی مرز با عراق قرار گرفته و بالغ بر ۴۰۰ تروریست داعشی در آن در محاصره قرار دارند. «دنجوار» از فرماندهان نیروهای قسد گفته است: «اطلاعاتی به ما رسیده است مبنی بر اینکه برخی از افراد داخل منطقه درگیری می‌خواهند از آن خارج شوند و ما هنوز نمی‌دانیم که این افراد غیر نظامی هستند یا افراد مسلح و این را هم نمی‌دانیم که تعداد آن‌ها چند نفر است.» خبر دیگر آنکه به دنبال وقوع یک حمله انتحاری در منطقه ای در حومه «الرقه» سوریه ۴ نفر کشته شدند. در این میان «حموده صباغ» رئیس مجلس سوریه با دفاع از مساله بیت المقدس و فلسطین گفت که هزینه مقاومت از سرسپردگی به بیگانگان و خفت و خواری بسیار کمتر است.صباغ این سخنان را در بیست و نهمین نشست اتحادیه مجالس کشوری عربی در امان پایتخت اردن بیان کرده است.
رئیس مجلس سوریه افزود: امروز سوریه سربلند است و یکی از شعارهای ملت ما این است که از داخل غم و ناراحتی، می توان، امید و آرزو را خلق کرد. صباغ اضافه کرد: ای برادران، امروز سوریه بر ضرورت ادامه مقاومت با وجود تمامی هزینه ها تاکید می کند، چرا که ما هستیم که در پایان پیروز می شویم.وی با بیان این که سقوط سوریه مقدمه ای برای سرنگونی بسیاری از کشورهای عربی بود، افزود: اگر دشمنان در سوریه پیروز می شدند، سرنوشت ملت های دیگر عرب چگونه بود؟
رئیس مجلس سوریه ادامه داد: تاکنون هیچ ملتی مانند ملت سوریه با این حجم تروریست و جنگ روانی، رسانه ای، تحریم دیپلماتیک و محاصره اقتصادی روبه رو نشده است.

کد مطلب: 108200
 
Share/Save/Bookmark