میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۸
 
 
در آستانه محاکمه قاتل جورج فلوید صورت گرفت
مینیاپولیس کانون آغاز دوباره اعتراضات ضد نژادپرستی
مینیاپولیس کانون آغاز دوباره اعتراضات ضد نژادپرستی
 

هزاران معترض به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا علیه رنگین‌پوستان این کشور در آستانه برگزاری محاکمه پلیس سفیدپوستی که با روش فشار برگردن راه نفس «جورج فلوید» را بست، در خیابان‌های مینیاپولیس راهپیمایی کردند.
هزاران معترض به نژاد پرستی و خشونت پلیس روز یکشنبه در آستانه آغاز محاکمه «درک شووین» افسر پلیس سفید پوستی که راه نفس «جورج فلوید» را بست و منجر به مرگ او شد، در خیابان‌های شهر مینیاپولیس راهپیمایی کردند و خواستار اجرای عدالت شدند.
فلوید ۴۶ ساله در تاریخ ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰ (پنج خرداد ۱۳۹۹) توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس به طرزی وحشیانه کشته شد. این سیاه‌پوست آمریکایی بعد از آنکه مامور پلیس حدود هشت دقیقه زانویش را روی گردن وی فشار داد، جان باخت. آخرین حرف‌هایی که فلوید قبل از جان باختنش ‌زد، این بود: «من نمی‌توانم نفس بکشم».
انتشار فیلم قتل جورج فلوید جرقه اعتراضات سراسری در آمریکا علیه خشونت‌ها و تبعیض‌های نژادپرستانه را روشن کرد و آخرین جمله او در حیاتش، سمبل اعتراضات شد.
به گزارش وبگاه خبری «آکسیوس»، این افسر پلیس به قتل درجه دو و غیرقانونی فلوید متهم است. محاکمه او قرار است روز دوشنبه (امروز) به وقت محلی آغاز شود ساکنان شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا بسیار مشتاق برگزاری این محاکمه هستند و روند این پرونده را از نزدیک دنبال می‌کنند.معترضان اطراف دادگاه جمع شدند و بسیاری از آن‌ها پلاکاردهایی که روی آن‌ها نوشته شده بود «جان سیاه‌پوستان بارازش است» را در دست داشتند و خواستار عدالت برای جورج فلوید بودند.سه مامور پلیس دیگری هم در که در جریان این قتل دست داشتند با اتهامات خفیف‌تری روبرو هستند و به صورت مجزا محاکمه خواهند شد.پیشتر پلیس مینیاپولیس آمریکا از تیراندازی مرگبار در محل قتل جورج فلوید خبر داده بود. جایی که به دنبال اعتراضات سراسری علیه خشونت و تبعیض‌های نژادپرستانه در آمریکا به مکان یادبود تبدیل شده است.«جان الدر» سخنگوی اداره پلیس مینیاپولیس خبر داد، شنبه شب (به وقت محلی این شهر آمریکا) یک نفر در همان مکانی که جورج فلوید جانش را از دست داد، بر اثر تیراندازی کشته شد. سخنگوی پلیس مینیاپولیس در توضیح تیراندازی مرگبار در محل قتل فلوید اعلام کرد: فرد قربانی و مظنون (به تیراندازی) درگیری لفظی پیدا کردند و فرد مظنون به قربانی تیراندازی کرد.الدر و دیگر مقام‌های پلیس مینیاپولیس آمریکا توضیح بیشتری درباره تیراندازی در محل قتل جورج فلوید ندادند و اسامی قربانی و مظنون این تیراندازی را هم منتشر نکردند. اعتراض ها به نژادپرستی حاکم بر ساختار آمریکا در حالی ادامه دارد که بنا بر گزارش رسانه‌ها، دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا این‌بار بر سر بودجه نوسازی تسلیحات اتمی این کشور وارد کشمکشی تازه شده‌اند.
از یک سو دموکرات‌ها به دنبال ارائه لوایحی برای محدود کردن برنامه نوسازی اتمی و تماس با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای کسب حمایت او هستند.از سوی دیگر جمهوری‌خواهان از بایدن خواسته‌اند در مسیر این نوسازی که از دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق دموکرات آمریکا پایه‌ریزی شده است، باقی بماند.اعضای جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان می‌گویند با توجه به نیاز موجود برای نوسازی تسلیحات اتمی، دولت بایدن باید بودجه نظامی سال مالی جدید را سه تا پنج درصد افزایش دهد. در این میان ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در میانه تدابیر شدید امنیتی برای اولین بار بعد از ترک کاخ سفید وارد نیویورک شد و در احاطه ماموران سرویس مخفی و نیروهای پلیس این شهر به خانه‌اش در برج ترامپ رفت. نتایج نظرسنجی جدید موسسه گالوپ نشان می‌دهد ۶۳ درصد آمریکایی‌ها خواهان تشکیل حزب سوم در این کشور هستند. نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می‌دهد از سپتامبر سال ۲۰۰۶، اکثر شهروندان آمریکایی از تشکیل حزب سیاسی سوم حمایت می‌کردند، اما اکنون این حمایت بیشتر از هر زمان دیگر است.
در این میان وبگاه خبری «آکسیوس» به نقل از منابع آگاه از برنامه رئیس‌جمهور آمریکا برای میزبانی نخست‌وزیر ژاپن در کاخ سفید در ماه آوریل (اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت) خبر داد که به این ترتیب «یوشیهیده سوگا» اولین رهبر خارجی خواهد بود که در دوره ریاست‌جمهوری «جو بایدن» به واشنگتن سفر می‌کند.آکسیوس نشست آتی سران دو کشور آمریکا و ژاپن را فرصتی برای نمایش اتحاد خود به خصوص در مقابل کشورهایی مثل چین دانسته است.

کد مطلب: 117408
 
Share/Save/Bookmark