میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
در جست‌وجوی نام

غرب آسیا در حالی از اصلی‌ترین کانون تحولات جهانی است روند تحولات نشانگر تحرکات برخی کشورهای کوچک و به عبارتی ذره‌بینی برای نشان دادن جایگاه بزرگ در معادلات است. اردن از جمله کشورهایی است که چنین تصوری را دارد و زنجیره‌ای از اقدامات را نیز صورت داده است. در حالی فلسطین صحنه اشغالگری صهیونیست‌هاست که اردن به جای رویکرد به حمایت از فلسطین به توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در حوزه نفت و گاز با رژیم صهیونیستی می‌پردازد.
گزارش‌ها نشان می‌دهد اردن بعد از تونس بزرگترین صادرکننده تروریسم است که نقش مهمی در ناامنی جهانی دارد. اخیرا اردن روابط گسترده‌ای را با انگلیس و آمریکا نیز آغاز کرده است چنانکه اخیر ترزا می‌نخست‌وزیر انگلیس به این کشور سفر داشته و گزارش‌ها از افزایش نیروهای نظامی انگلیس در اردن حکایت دارد. در همین حال آمریکا نیز بر مناسبات گسترده با اردن تاکید دارد و برخی توافقات نظامی میان طرفین به امضا رسیده است.
نکته قابل توجه آنکه گزارش‌ها نشان می‌دهد که اخیرا توافقاتی میان اردن و برخی از کشورهای عربی و غربی برای اقدام نظامی علیه سوریه صورت گرفته و گفته می‌شود اردن مرکزی برای اجرای طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع در جنوب سوریه است که محور آن را ایجاد پایگاه نظامی آمریکایی تشکیل می‌دهد چنانکه در مناطق شمالی سوریه نیز این اقدام صورت گرفت. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا اردن چنین رویه‌ بحران‌سازی را در پیش گرفته و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
روند تحولات نشانگر یک نکته کلیدی است و آن اینکه براساس شرایط منطقه و نیز رفتارهای آمریکا در دوران ترامپ، اردن بر این تصور است که می‌تواند با ایفای نقش در روند بحران‌ساز منطقه جایگاهی برای خود کسب نماید. اردن در سال‌های اخیر به بازیگری حاشیه‌ای مبدل شده که چندان کارکردی در سپهر سیاسی و امنیتی منطقه ندارد. با توجه به اینکه کشورهایی مانند مصر و اردن و حتی ترکیه با بحران‌های متعددی مواجه هستند و از سوی دیگر کشورهای غربی مانند انگلیس و آمریکا نیز به دنبال شرکای جدید در منطقه هستند اردن تصور می‌کند با ایجاد بحران در منطقه و رویکرد به آنچه این کشورها بویژه علیه جبهه مقاومت و روسیه می‌خواهند نقشی برای خود کسب نماید. این رفتار چنان است که اردن زنجیره‌ای از ادعاها را علیه سوریه، ایران و مقاومت منطقه مطرح می‌سازد تا چنان نشان دهد که نقشی موثر در تحقق اهداف غرب دارد.
با تمام این تفاسیر آنچه مشخص است آنکه تصورات اردن یک توهم و خیال‌پردازی دست نیافتنی است چراکه آمریکا اکنون هیچ موقعیتی در منطقه ندارد و تحرکات آن بیشتر جوسازی ظاهری برای پنهان‌سازی شکست‌هایش است و مهمتر از همه آنکه وحدت میان ارکان جبهه مقاومت و روسیه نیز در مبارزه با تروریسم در سوریه امری ناگسستی است.

کد مطلب: 98958
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark