میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
مذاکره‌‌ی هسته‌ای در کار نیست
مذاکره‌‌ی هسته‌ای در کار نیست
 

درحالی دفتر امائول ماکرون شایعه توافق روسای جمهور ایران و‌فرانسه مبنی بر از سرگیری مذاکره درباره مسئله هسته‌ای تا ۲۴ تیرماه را رسانه‌ای کرده که باید گفت، بلوغ سیاسی و عقلانیت حاکم در ایران به نقطه‌ای رسیده است که قول‌های سرخمن و بی‌عملی طرف‌های مذاکره کننده در برجام اروپایی دیگر نمی‌تواند تاثیری بر روند حرکت تهران در کاهش گام به گام تعهداتش در برجام داشته باشد و آنان باید بدانند در ۶۰روز آینده در صورت تداوم بی‌عملی گام سوم بر داشته خواهد شد.
اخیرا دفتر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در بیانیه‌ای ادعا کرد که وی و حسن روحانی رئیس جمهور ایران با تلاش برای ایجاد شرایطی به منظور از سرگیری مذاکره درباره مسئله هسته‌ای ایران تا ۱۵ جولای (۲۴ تیرماه) موافقت کرده‌اند.
در این بیانیه آمده است: رئیس‌جمهور با همتای ایرانی خود درباره بررسی شرایط به منظور از سرگیری مذاکره میان طرف‌ها تا پانزدهم جولای به توافق رسیده‌ است.
در ادامه این بیانیه آمده است که ماکرون به مذاکره با مقامات ایرانی و دیگر طرف‌ها به منظور تنش زدایی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.
روحانی تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران را یک حرکت تروریستی و جنگ اقتصادی تمام عیار دانست و تاکید کرد: تداوم این جنگ اقتصادی می‌تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود.
ماکرون نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه اتحادیه اروپا از ابتدای خروج آمریکا از برجام با این اقدام شدیدا مخالفت کرده است، گفت: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر بکار گرفته است.
این ادعا در حالی مطرح شده که تا زمان نگارش این گزارش هیچ کدام از مقامات کشورمان واکنشی به ادعای دفتر ریاست جمهوری فرانسه نداشته‌اند.
حتی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: از آنجایی که خواسته‌های ایران در خصوص برجام تحقق پیدا نکرده، ما گام دوم را برمی‌داریم و سطح غنی‌سازی را رعایت نخواهیم کرد. دکتر سیدرضا صدرالحسنی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سیاست روز پیرو ادعای دفتر رئیس جمهور فرانسه مبنی بر از سرگیری مذاکره درباره مسئله هسته‌ای ایران گفت: پس از اعلام ضرب الاجل جمهوری اسلامی ایران در مورد کاهش تعهدات توافق نامه برجام که به مدت ۶۰روز اعلام شده بود، اروپا هیچ عکس العمل واقعی و حقیقی به این ضرب الاجل نشان نداده و فقط در چند مورد با بیان مبهم اعلام نمودند اینستکس یا کانال مالی فی مابین ایران و اروپا در هفته‌های آینده بطور کامل عملی خواهد شد و عملیات مورد توافق ایران و اروپا به نتیجه خواهد رسید.
وی افزود: با گذشت ضربالاجل ۶۰روزه این اتفاق نیفتاد و عملا اروپایی‌ها بجز گفتار درمانی هیچ اقدامی را انجام ندادند جالب اینجاست فرانسه که در بین کشورهای اروپایی اصرار به باقی ماندن ایران در برجام را نیز مطرح و با بیان تهدید آمیز حرف‌های گذشته کشورهای اروپایی را تکرار می‌نمود و ادعا می‌کرد گفت‌وگو گو بر روی سیستم دفاعی مشروع و موشک‌های ایران نیز باید همچنان در دستور کار باشد!
این استاد دانشگاه بیان داشت: در این میان موگرینی که هفته‌های آخر مسئولیت خویش ر سپری می‌کند نیز مصرانه در جلسات حضوری و در مصاحبه‌های گوناگون در اقصی نقاط اروپا مسئله حفظ برجام و تاکید بر اهمیت آن و علاقه اروپا به استحکام این توافق نامه را مکرر بیان و به جمهوری اسلامی ایران امیدواری می‌داد که برجام می‌تواند منافعی برای ایران نیز داشته باشد.
صدرالحسینی معتقد است؛ در بررسی همه تحولات ۶۰روزه گذشته سایه‌ای از ابهام و بی‌عملی از اروپاییان مشاهده می‌شد و در این میان تاکید بر عدم تمدید این ۶۰روز از جانب ایران تیتر اول رسانه‌های دنیا بالاخص اروپا بود، رسانه‌های اروپایی در تحلیل این دو موضع این چنین قلمداد تفسیر می‌کردند که ایران بلوف خواهد زد، ایران در برجام باقی خواهد ماند، ایران تعهدات برجامی خود را انجام خواهد داد، اروپا کلید حل مشکل برجام برای ایران و آمریکا خواهد بود.
وی افزود: بر اساس تحلیل‌های رسانه‌های فوق مقامات اروپایی به بی‌عملی خویش استمرار داده و فکر می‌کردند می‌توانند با این حرف‌ها ایران را از مواضع خود پایین آورده و محبوبیت خود را نزد آمریکایی‌ها افزایش دهند؛ از طرفی دیگر آمریکا با خروج از برجام افزایش تهدیدات نظامی خویش را با گسترش عملیات روانی در دستور کار خود بر علیه ملت ایران قرار داده بود و تلاش می‌نمود از موضعی بالا ایران را به گفته‌های اروپا راضی نموده و به اصطلاح او را از مرگ بترساند تا به تب اروپایی راضی شود.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: همه این ماجرا تا ساقط شدن پهباد آمریکایی ادامه دارد، از آن تاریخ به بعد شیوه آمریکایی‌ها تغییر و تلاش کردند با اقداماتی همچون تشکر ترامپ از ایران بابت هدف قرار ندادن هواپیمای مسافربری به موضع انفعالی کشانده و شکاف و اختلاف در بین اقشار مختلف در کشور ایجاد نماید و مسئولان نظام را بر دو راهی جنگ یا مذاکره مشغول کرده تا بتواند به اهداف جنگ روانی خویش که همانا ایجاد اغتشاش و بلوا در نقاط کشور برسد. وی گفت: این ماجرا نیز تا ۱۵ تیرماه ادامه داشت تا اینکه تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه با رئیس جمهور ایران انجام و در شب شانزدهم تیرماه یعنی فردای آن روز ضرب الاجل ایران به اتمام می‌رسید و گام دوم کاهش تعهدات برجام آغاز می‌شد شایعاتی در خصوص تلاش مکرون برای برگزاری اجلاس سران همه کشورهای برجامی و راضی کردن آمریکا به بازگشت به برجام و انجام تعهدات برجام در این کشور فضای رسانه‌ها را پر نمود اما، باید گفت اراده ملت ایران در قالب بیانیه شورای عالی امنیت ملی و بیانات مقامات عالی سیاسی کشور تجلی یافته بود و این واقعیت که افزایش روزهای ضرب الاجل اضافه نخواهد شد به حقیقت پیوست و در میان روز ۱۶ تیرماه توسط نمایندگان ذیربط پایان ضرب الاجل و شروع گام دوم کاهش تعهدات آغاز شد.
به باور صدرالحسینی؛ این تحولات به مفهوم آن است که بلوغ سیاسی و عقلانیت حاکم در ایران به نقطه‌ای رسیده است که قول‌های سرخمن و بی‌عملی طرف‌های مذاکره کننده در برجام اروپایی دیگر نمی‌تواند تاثیری بر روند این حرکت داشته باشد و آنان باید بدانند در ۶۰روز آینده در صورت تداوم بی‌عملی گام سوم بر داشته خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: افزایش میزان و سطح غنی سازی اورانیوم که در ۶۰روز آینده انجام خواهد شد، دومین گام موثر برای اقدامات عملی اروپا محسوب می‌شود؛ براین اساس تحلیلگران حوزه سیاسی و امنیتی این توصیه روشن را به اروپا می‌نمایند برای تداوم حضور جمهوری اسلامی ایران در برجام باید به وظایف برجامی خویش عمل نموده و تعهدات خود در مورد خرید نفت، کاهش تحریم‌ها، باز شدن قفل بانک‌های طرف معامله و یازده تعهد داده شده توسط اروپاییان هرچه زودتر عملیاتی و تاثیرات آن در اقتصاد ملت ایران دیده شود.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 109786
 
Share/Save/Bookmark