میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
فقط چهار گام تا لیگ جهانی
والیبال ایران در فرصت دوباره طلسم می‌شکند؟
والیبال ایران در فرصت دوباره طلسم می‌شکند؟
 

والیبال ایران به دنبال این است تا از فرصت دوباره‏ای که از سوی فدراسیون بین‎المللی جهت شرکت در مسابقات گزینشی لیگ جهانی در اختیارش گذاشته شده، برای شکستن طلسم ورود به این رقابت‎ها و جبران ناکامی در المپیکی شدن استفاده کند.
ایده برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال سال ۱۹۸۷ ارائه شد و سه سال بعد به اجر درآمد. تا به امسال مسابقات لیگ جهانی به صورت دوره‎ای و سالیانه زیر نظر فدراسیون بین‎المللی والیبال برای تیم‎های ملی مردان برگزار شده است و توانسته ضمن جذب طرفداران خاص خود سهم قابل توجهی در گسترش والیبال داشته باشد.
اولین دوره رقابت‎های لیگ جهانی به میزبانی یک شهر آسیایی (اوزاکا) برگزار شد. دو تیم از هشت تیم شرکت کننده در این رقابت‎ها (ژاپن و چین) آسیایی بودند که بعدها با اضافه شدن کره جنوبی تعداد آنها به سه تیم افزایش یافت و این در حالی است که ایران تاکنون موفق به حضور در این رویداد معتبر نشده است.
البته کشورهای آسیایی تاکنون از شرکت در مسابقات لیگ جهانی به جایگاه آنچنان نرسیده‎اند اما ورود به این رقابت‎ها آنقدر ارزشمند است که رسیدن به آن جزو اهداف خیلی از کشورها و از جمله ایران است که المپیک را از دست داد و حالا باید قابلیت‌های خود را در سومین تلاشش برای ورود به لیگ جهانی اثبات کند.

از انتخاب سلیقه‌ای تا مسابقات گزینشی
تیم‌های شرکت کننده در اولین دوره‌های مسابقات لیگ جهانی با نظر مستقیم فدراسیون جهانی این رشته انتخاب می‌شدند. براین اساس تغییر در تیم‌های شرکت کننده خیلی کم ایجاد می‌شد مگر در مواردی که تیمی درخواست حضور در مسابقات را می‌کرد و FIVB پس از بررسی شرایط والیبال کشور متقاضی و در صورت مساعد بودن، آن را جایگزین یکی از تیم‌های دوره پیشین می‌کرد.
انتخاب سلیقه‌ای تیم‌های برگزارکننده لیگ جهانی به حدی با اعتراض مواجه بود که در نهایت مسئولان فدراسیون بین‌المللی والیبال را وادار به تصویب برگزاری مسابقات گزینشی کرد. البته این کار هم با همکاری و به نوعی کنفدراسیون‌های آسیایی و به منظور تعیین نمایندگان هر قاره توسط آنها انجام می‌شود که خود نوعی انتخاب سلیقه‌ای را در بر دارد. 

در راه لیگ جهانی
تیم ملی والیبال ایران سه سال پیش با موافقت FIVB برای نخستین‎بار فرصت حضور در رقابت‎های زیر گروه لیگ جهانی را به دست آورد اما نتوانست از این فرصت برای کسب سهمیه استفاده کند. آن زمان گذر از مصر در مجموع دو دیداری که در قاهره برگزار شد و پس از آن پیروزی برابر ژاپن در قالب دیدارهای رفت و برگشت، شرط حضور ایران در فهرست لیگ جهانی بود. البته ایران به طور همزمان و با مربیگری حسین معدنی درگیر مرحله نهایی مسابقات انتخابی برای پیکارهای۲۰۱۰ قهرمانی جهان (ایتالیا) هم بود. ملی‌پوشان والیبال سهمیه حضور در این مسابقات را به دست آورند اما به خاطر فشردگی بازی‎ها، خستگی ناشی از آن و فرصت کمی تا زمان دیدار با مصری‌ها داشتند نتایج دیدارهای برگزار شده در قاهره را واگذار کردند و به دیدار با ژاپن برای ورود به لیگ جهانی نرسیدند.
به گزارش مهر، سال گذشته هم والیبال ایران فرصت شرکت در رقابت‌های انتخابی لیگ جهانی را به دست آورد. تیم کشورمان باید برای اولین بازی و به منظور تعیین نماینده آسیا، در خانه چینی‌ها به مصاف آنها می‌رفت اما شکست در این بازی باعث شد به تک دیدار با مصر و بعد از آن یکی از تیم‌های سقوط کرده از لیگ جهانی ۲۰۱۱ نرسد. شکست برابر چین، نخستین ناکامی ولاسکو با والیبال ایران بود.

یک قدم تا لیگ جهانی
اینک والیبال ایران در آستانه یک مسابقه گزینشی دیگر برای ورود به لیگ جهانی است که طی آن ابتدا باید در قاهره برگزارکننده دو دیدار مقابل تیم ملی مصر باشد تا در صورت برتری در تهران برگزارکننده دو دیدار برابرتیم ملی ژاپن باشد. تیم ملی والیبال به خاطر قهرمانی در آسیا به عنوان نماینده این قاره در رقابت‌های گزینشی لیگ جهانی ۲۰۱۳ انتخاب شده است.
در چارچوب این رقابت‎ها، تیم ملی فردا نخستین دیدار خود را مقابل مصر برگزار می‎کند و دو روز بعد، یعنی دوازدهم شهریورماه دومین دیدار برابر این تیم را برگزار خواهد کرد. ایران سه سال پیش در چارچوب همین مسابقات مغلوب مصر شد اما دیدار فردا در شرایطی متفاوت برگزار می‌شود. بازیکنان تیم ملی والیبال پس از برگزاری دیدارهای تدارکاتی در اسلوونی به طور مستقیم از این کشور به مصر سفر کرده‌اند و طبیعی است که آماده این بازی‌ها باشند برخلاف سه سال پیش که خستگی حضور در مسابقات گزینشی جام جهانی، آمادگی روحی و جسمی لازم برای دیدار با مصر را از ملی‌پوشان ایران گرفت و اجازه نتیجه گیری را نداد هر چند آنها سال گذشته در مسابقات جام جهانی ژاپن، مصری‌ها را در سه گیم متوالی مغلوب کرد و این یعنی خوش بینی به پیروزی در دیدارهای آتی.

آخرین فرصت
تیم ملی والیبال برای سومین بار فرصت حضور در مسابقات انتخابی لیگ جهانی را به دست آورده است. لیگ جهانی در کنار المپیک، از اهداف اصلی فدراسیون والیبال طی سال‎های اخیربوده است. دلیل آغاز همکاری با خولیو ولاسکو هم رسیدن به همین دو هدف بود هرچند او بعد از ناکامی در المپیکی کردن والیبال ایران، گفت که اگر می‎دانستم هدف از جذب من چیست، قرارداد نمی‎بستم!
در هر صورت شرکت در رقابت‎های انتخابی لیگ جهانی ۲۰۱۳ آخرین فرصت برای سرمربی تیم ملی ایران است تا بتواند این تیم را به یکی از اهداف متعالی‎اش برساند در غیر این صورت بازهم باید صبر کرد برای شرکت در یک رقابت‎های گزینشی لیگ جهانی دیگر، انتخابی المپیک دیگر و شاید کسب سهمیه.

کد مطلب: 76448
 
Share/Save/Bookmark