میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
تحلیل بنیادی شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو
مرداد ۹۹
شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو در سال ۱۳۹۴ به صورت شرکت سهامی عام به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری شرکت صنایع خودروسازی کرمان تاسیس شد. شرکت‌های صنایع خودروسازی کرمان و کرمان موتور به ترتیب با ۲۷% و ۲۵% از سهامداران عمده شرکت محسوب می‌شوند. سرمایه فعلی شرکت ۵۰۰ میلیارد تومان است.
شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو با هدف متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مجموعه، اقدام به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف نموده است. در حال حاضر سبد سرمایه‌گذاری بلندمدت این شرکت از منظر صنایع و شرکت ‌های سرمایه ‌پذیر به ۴ دسته اصلی برق (۴۳%)، خودروسازی (۳۹%)، قطعات خودرو (۱۴%) و خدمات خودرو (۴%) تقسیم می‌ گردد. در جدول زیر ترکیب سرمایه‌گذاری ‌های بلندمدت شرکت به طور خلاصه ارائه شده است:


به منظور برآورد خالص ارزش دارایی‌های گروه اقتصادی کرمان خودرو ابتدا ارزش فعلی شرکت‌های سرمایه‌پذیر آن محاسبه شده است. جدول زیر روش ارزش‌گذاری هر شرکت و مفروضات استفاده شده در آن به طور خلاصه بیان شده است:


در برآورد ارزش بازار شرکت‌های سرمایه‌پذیر توجه به نکات فوق حائز اهمیت است:

شرکت آریان ماهتاب گستر:
کل ظرفیت نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی در اختیار این شرکت به ترتیب معادل ۱،۲۴۷ و ۷۹۸ مگاوات است.
کل ظرفیت نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی در حال ساخت در اختیار این شرکت معادل ۲۲۶ و ۱۴۱ مگاوات است.
به ازای تولید هر مگاوات برق، هزینه ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی به ترتیب ۶۰۰،۰۰۰ و ۵۵۰،۰۰۰ یورو در نظر گرفته شده است.
در برآورد ارزش نیروگاه‌های در حال ساخت، درصد پیشرفت پروژه‌ها در هزینه ساخت هر مگاوات برق آنها ضرب شده است.
نرخ یورو ۲۴،۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

شرکت کرمان موتور:
تعداد فروش خودروهای جک در سال ۱۳۹۹ به صورت بدبینانه با افت ۲۸% نسبت به سال ۱۳۹۸ برابر ۱۳،۰۰۰ خودرو و نرخ آنها برابر نرخ فروش نمایندگی‌ها در نظر گرفته شده است. در برآورد ارزش کرمان موتور از نسبت P/S شرکت‌های ایران خودرو و سایپا استفاده شده است. میانگین موزون این نسبت با توجه به ارزش بازار آنها ۶.۸۳ می‌باشد.

شرکت آرمان موتور ارگ:
محصول تولیدی این شرکت اگزوز و صندلی می‌باشد که تماما به شرکت کرمان موتور فروخته می‌شود. به منظور برآورد درآمد فروش محصولات آرمان موتور ارگ کاهش درآمد فروش سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ معادل کاهش درآمد فروش کرمان موتور در نظر گرفته شده است.
در برآورد ارزش کرمان موتور از نسبت P/S شرکت‌های سایپا آذین و مهرکام پارس استفاده شده است. میانگین موزون این نسبت با توجه به ارزش بازار آنها ۴،۰۱ می‌باشد.

شرکت خدمات و تجارت بم خودرو:
درآمد این شرکت در سال‌های ۹۲ تا ۹۸ دائما رشد نموده است. با توجه به افزایش تعداد خودروهای کارکرده و افزایش بهای لوازم یدکی و دستمزد ارائه خدمات که عمدتا ناشی از افزایش قیمت دلار بوده است، رشد درآمد فروش این شرکت متناسب با رشد تاریخی و معادل ۴۰% برآورد گردیده است.
در برآورد ارزش خدمات و تجارت بم خودرو از نسبت ۵=P/S استفاده شده است.

شرکت مدیران خودرو:
ظرفیت تولید شرکت مدیران خودرو بعد از بهره‌برداری از سالن رنگ جدید از ۷۰،۰۰۰ دستگاه به ۲۲۰،۰۰۰ دستگاه افزایش داشته است. متوسط ظرفیت مدیران خودرو ۱۵۰،۰۰۰ دستگاه در نظر گرفته شده است.
برای محاسبه ارزش شرکت مدیران خودرو، متوسط ظرفیت تولید این شرکت با ظرفیت تولید ۷۰،۰۰۰ دستگاه و ارزش برآورد شده کرمان موتور مقایسه شده است.
با توجه به مازاد ارزش ۱۷ میلیارد تومانی دارایی‌های بورسی و همچنین برآورد مازاد ارزش دارایی‌های غیر بورسی که در بالا به آن اشاره گردید، خالص ارزش دارایی‌های شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو ۱۱،۵۲۷ میلیارد تومان محاسبه گردیده است که به ازای هر سهم معادل ۲،۳۰۵ تومان خواهد شد.

برخی از نکات مهم و اثرگذار در مورد شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو:
احتمال ورود شرکت‌های سرمایه‌پذیر نظیر خدمات و تجارت بم خودرو، آرمان موتور ارگ و کرمان موتور به بازار سرمایه
بهبود شرایط تولید شرکت‌های خودروساز و افزایش تیراژ تولید آنها
انتقال نماد خکرمان به بازارهای بالاتر فرابورس
استفاده از فرصت سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها با توجه به بکارگیری ظرفیت زنجیره خدمات فروش
کد مطلب: 114780
 
Share/Save/Bookmark