میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
بیانات رهبری، تلنگری بر دل‌های دلسوزان انقلاب؛
اگر مسئولان ضعف‌ها را برطرف کنند...
لزوم ایجاد مانع برای جلوگیری از جولان دشمنان مگس‌‌صفت
اگر مسئولان ضعف‌ها را برطرف کنند...
 

«آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» این جمله چقدر آشناست، چقدر معروف است نشات گرفته از همان روزهای نخست انقلاب است که امروز در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز جاری شده است، جمله‌ای شرطی که توضیحاتی دارد درباره اینکه مستکبرین جهان امریکا یا هر کشور دیگر که بدخواه مردم جمهوری اسلامی است هیچ کاری نمی‌تواند پیش ببرد، اگر و فقط اگر ...
شنیدن این اگرهاست که برای مسئولان و مردم لازم است. اهمیت دادن به این شرط‌هاست که نیاز جامعه امروز است. تا متوجه شویم که اگر دشمن موفق به نفوذ حتی بهره گرفتن از برخی جوانان خام می‌شود، اگر دشمن در داخل نیرویی را با خود هم‌صدا می‌کند این اتفاق از کجا نشات می‌گیرد. شاید همین بود رازی که رهبر معظم انقلاب قول دادند در زمان مقتضی درباره آشوب‌گری‌ها در کشور با مردم در میان بگذارند. شاید همین نهیب رهبری بود دوای همه دردهایی که داریم یا ممکن است سال‌ها و قرن‌های آتی برای جمهوری اسلامی ایران پیش‌آمد کند. لازم است یکبار دیگر همین سخن را در همان دوران ابتدای انقلاب از زبان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مرور کنیم.

دیروز: نترسید، نترسانید
انگار همین دیروز بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی در جمع مردم انقلابی سخنرانی پرشوری را در دیداری که با دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان شانزدهم آبان‌ماه سال ۵۸ داشتند ایراد کردند، درست چند روز بعد از اشغال سفارتخانه امریکا یا همان لانه جاسوسی در ایران، ایشان در سخنانی به ناتوانی امریکا از حمله نظامی به ایران اشاره فرمودند و گفتند: «امریکا هم هیچ غلطى نمی‌‏تواند بکند، و جوانها هم مطمئن باشند که امریکا هیچ غلطى نمى‏‌تواند بکند. بیخود صحبت اینکه اگر دخالت نظامى [کند]، مگر امریکا می‌تواند دخالت نظامى در این مملکت بکند؟ امکان برایش ندارد. تمام دنیا توجهشان الآن به اینجاست. مگر امریکا مى‌‏تواند مقابل همه دنیا بایستد و دخالت نظامى بکند؟ غلط می‌کند دخالت نظامى بکند. نترسید، نترسانید. همین تعبیرى که جوانهاى ما از روى احساسات جوانى کردند که اگر چنانچه امریکا بخواهد دخالت نظامى بکند ما چه خواهیم کرد، اصلًا این «اگر»ش را هم نباید بگویند. امریکا عاجز از این است که دخالت نظامى در اینجاها بکند. اینها یک مسائلى در پیششان است، یک مطالبى در پیششان است که روى آن مطالب گرفتاری‌هایى دارند، نمى‏‌توانند این کارها را بکنند.» آن زمان‌ها مردم شنیدند و دلشان قرص شد مردم گوش کردند و تلاش کردند تا انقلاب نوپا را پیش برند اما برخی نفوذی‌های واقعی، برخی دست‌نشانده‌های استکبار به مردم خیانت کردند و حفره‌ای باز کردند برای نفوذ امریکا و دشمنان در دل انقلاب، هر چند که نهایتا با همه این تلاش‌ها این جمهوری اسلامی بود که پیروز و پابرجا ماند اما برای حفظ این خاک و این آرمان، بسیاری در جنگ، بمباران صدام و هم‌قطارانش در اقصی‌نقاط جهان و یا حتی در ترور‌های هدفمند شهید شدند. بهای خیانت مسئولان بهای آنهایی که دانسته و ندانسته آب در آسیاب دشمن می‌ریختند با از دست دادن بسیاری از نیروهای خدوم انقلاب و پر‌پر شدن هزاران جوان انقلابی پرداخت شد. بهایی سنگین که باید از آن درس گرفت و به‌هوش ماند.

امروز: مگس روی زخم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار هزاران نفر از مردم قم با تجلیل و تحسین حرکت عظیم، پرشور، به‌موقع و منسجم ملت در روزهای اخیر، به تشریح ابعاد و لایه‌های مختلف توطئه دشمنان برای سوءاستفاده از مطالبات به حق مردم پرداختند و با بیان سخنان مهمی خطاب به امریکایی‌ها، مسئولان کشور و مردم تأکید کردند: «ایستادگی و نبرد «ملت با ضد ملت»، «ایران با ضد ایران» و «اسلام با ضد اسلام» همچون چهل سال گذشته ادامه خواهد داشت اما کینه‌ورزی دشمن نباید موجب شود مسئولان از ضعفها و مشکلات مردم و بویژه طبقات ضعیف غافل شوند. اگر مسئولان ضعف‌ها را برطرف کنند؛آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. دشمنان مانند مگس روی زخم ناشی از مشکلات و ضعف‌‌ها می‌نشینند، بنابراین باید زخم را خوب کنید و نگذارید بوجود آید چراکه اگر مشکل داخلی نداشته باشیم، تبلیغات و فضاسازی بیگانه اثر نمی گذارد و امریکایی‌‌ها هم نمی‌توانند هیچ غلطی بکنند.»
همین جملات آشنای دیرین مردم ایران دوباره از زبان رهبر انقلاب شنیده شد و دل مردم را جلا داد تا دوباره متوجه نفوذ بوده و حساسیتشان به آنهایی که تلاش دارند فضا را دانسته یا نادانسته برای جولان دشمنان آماده کنند، باشند. رهبر معظم انقلاب مانند همان سال‌های نخست انقلاب نهیب زدند هم به مردم و هم به مسئولانی که دلشان می‌خواهد انقلابی بوده و انقلابی بمانند. تذکر دادن که زخمی ایجاد نشود تا دشمن مانند مگسی که روی زخم می‌نشیند شروع کند به نفوذ و حضور و پراکندن تخم کثیفش در کشور. 

فردا: سرافراز می‌مانیم
اما آنچه مهم است توجه به تلنگر و نهیبی است که رهبر معظم انقلاب امروز به جامعه می‌زنند تا فردای جمهوری اسلامی ایران تضمین شده بماند.
اگر تلنگری زده می‌شود اگر حساسیتی برای انتخاب مسئول قرار است به خرج داده شود، اگر قرار است همه مواظب یک عده نفوذی و منافق و حتی ساده‌دلانی که بدون اینکه بدانند براساس تفکرات واداد‌گی خود مزدور غرب می‌شوند، باشیم، این موضوع دلیل بر آن نمی‌شود که مطالبات را پیگیری نکنیم. دلیل بر آن نیست که اینطور از سخنان رهبری تفسیر کنیم که مطالبات باید در دل مردم باقی بماند که خدای نکرده کسی از بیان مطالبات سوء‌استفاده نکند.
اتفاقا هم رهبر معظم انقلاب در جامعه امروز و هم امام خمینی(ره) از ابتدای انقلاب برای جامعه آن زمان و جامعه آتی به مردم توصیه می‌کنند که روحیه مطالبه‌گری را حفظ کرده و اتفاقا از مسئولانشان پرسشگر بوده و مطالبه کنند. اما برای این روحیه پرسشگری و مطالبه‌گری هم توصیه‌هایی دارند تا خدای نکرده این مطالبات آنطور که چند باری تجربه کردیم به مرز آشوب و طی آن سوء‌استفاده دشمن از این مدل برخورد مردم با مسئولان، نشود. همیشه اینطور توصیه شده که باید نوع مطالبه‌گری در چارچوب قواعد و قوانین جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد و اتفاقا قانون اساسی کشور که بر پایه مردم‌سالاری دینی و توجه مردم و اهمیت به عامه نگاشته شده است برای این مطالبه‌گری‌ها و نظارت‌ها و پرسشگری‌ها ساز و کارهایی را تعریف کرده است.

مرز باریک مطالبه و اغتشاش
در نهایت با اشاره به این پیام مهم رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های روز گذشته‌شان باید اینطور بنویسیم که تنها نقطه ضعفی که می‌تواند در نظام جمهوری اسلامی که بر پایه احترام به مردم بنا نهاده شده است ایجاد شود رفتار خودمان و ضعف‌هایی است که برخی مسئولان از خود می‌توانند بروز دهند و اتفاقا همین ضعف‌ها است که راه نفوذ به دل نظام را باز کرده و می‌تواند سمی مهلک به حساب آید. پس هم مسئولان و هم مردم باید دائما این جمله را با خود مرور کنند که «اگر مسئولان ضعف‌ها را برطرف نکنند» چه اتفاقاتی می‌تواند رخ دهد و چطور دشمن به کمین باز شدن همین روزنه‌ها برای ضربه زدن و انتقام گرفتن از جمهوری اسلامی نشسته است. بر همین اساس است که باید با نگاه به قیمتی که مردم دهه شصت برای ماندن انقلاب و زدودن نفوذی‌ها با فدا کردن جانشان پرداخته‌اند، به فکر بستن تمامی مسیرهای نفوذ و همدلی و همکاری در کنار حفظ روحیه مطالبه‌گری مسالمت‌آمیز و قانونی باشیم.
باید باور کنیم اگر خودمان غفلت نکنیم هیچ ابرقدرتی و هیچ نیروی بیرونی قادر به ایجاد مزاحمت و نفوذ مگس صفتانه نیست. راه انقلاب و نیرویی که انقلاب و اسلام ایجاد می‌کند ادامه یافته و ادامه خواهد یافت اما مهم است که مسئولان در نظام اسلامی چطور می‌خواهند در مسیر انقلاب بمانند و با مردم انقلابی در رسیدن به آرمان‌های امام همراه شوند.

سخنی برای عمل کردن: نهیبی به مسئولان
به نظر می‌رسد مقام معظم رهبری در سخنان روز گذشته‌شان با مردم که مانند همیشه با زبان ساده و صادقانه بیان شد، ضمن اشاره به کارکردهای مثبت مسئولان و اشاره به اینکه مسئولان کشور در حد توانشان انرژی‌ای برای برطرف کردن معضلات کشور گذاشتند؛ خواستند تئوری دیگری از دشمن را که با تکیه به دوقطبی‌سازی جامعه بار دیگر با تکیه به کار کردن یا قصور مسئولانی که اکنون سرکار هستند، داشت شکل می‌گرفت در نطفه خفه کرده و خنثی سازند.
ایشان با اشاره به اینکه مسئولان کشور در نظام جمهوری اسلامی ایران در حد توانشان تلاش دارند، هم خواستند به نوعی در انتخاب مسئولان پرتوان توصیه‌ای به مردم داشته باشند و هم قصور احتمالی مسئولان در ایجاد اوضاع معیشتی مردم را که می‌تواند عامدانه یا ناخواسته باشد رد کرده و اجازه ایجاد فضای جدیدی برای جولان مگس‌صفت‌ها را ندهند. با این حساب به نظر می‌رسد که ایشان خواستند این فرضیه دشمن را درباره کم‌کاری عامدانه برخی مسئولان که می‌توانست عامل انشقاق جدید شود نقش بر آب کنند. در این صورت باید بگوییم که حالا برای ادامه مسیر این مسئولان هستند که باید رفتارشان را متناسب با فرمایشات رهبری پیش برده و انتظارات مردم را برای بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی برآورده کنند.
البته نباید از این نکته نیز به این سادگی رد شد که رهبر معظم انقلاب تاکنون در پیچ‌های تاریخی و بزنگاه‌هایی که برای کشور پیش ‌آمده است بارها و بارها وظایف مردم و مسئولان را گوشزد کرده و در نقش یک هدایتگر دانا راه را نشان داده‌‌اند تا شناخت سره از ناسره آسان شود. این سخنان در زمان انعقاد قرارداد برجام، در زمان فتنه ۸۸ و در زمان بلوای ۷۸ نیز نهیب زده و با شنیدن صحبت‌های مردم هم مسیر شناخت معاندان و بدخواهان و هم شناخت مسیرهای ساده‌لوحان و فریب‌خوردگان را برای مردم هموار کرده‌‌اند.
به نظر می‌رسد اینک مسئولان هستند که مخاطب خاص صحبت‌های رهبری خواهند بود و باید حساسیت بیشتری بر عملکرد خود و بالا بردن توان‌شان برای برطرف کردن نیازهای جامعه و پاسخگویی به مطالبات مردم را در دستور کار قرار دهند.
رهبری تاکید کردند که از مسئولان فعلی که مستقیم و غیرمستقیم با رای مردم برگزیده‌ شده‌اند مانند سنوات قبل حمایت خواهند کرد اما لازم به یادآوری است که ایشان بارها و بارها به این نکته نیز اشاره داشته‌اند که ملاک حال افراد است و نظام جمهوری اسلامی چک‌سفید امضا به هیچ مسئولی برای حمایت صد درصدی با تغییر حالاتش نمی‌دهد و این رویه در سیره امام خمینی(ره) نیز مشاهده شده است.
حالا باید نهیبی که رهبری بعد از آشوب‌های پیش آمده در کشور به مردم و مسئولان زدند بیش از هر فردی در گوش مسئولان کشور دائما تکرار شده و حساسیت آنها را برای نظارتی دقیق‌تر بر عملکردشان برانگیزد. به نظر می‌رسد اگر هر روز و هر شب مسئولان این جمله آقا را که فرمودند اگر ضعفی در مسئولان نباشد امریکا نمی‌‌تواند هیچ غلطی کند را باید بارها و بارها مرور کرد تا بدانند که دقیقا از کدام مسیر می‌توانند مسیر نفوذ دشمن را بسته وبه ادامه حرکت انقلابی عظیم مردم کشور کمک کنند.
مهم است که مسئولان انقلاب را باور و گوش به فرمان رهبری باشند و فراموش نکنند ضعف‌های عامدانه یا غیرعامدانه آنها چقدر می‌تواند به انقلاب و مردم ضربه بزند.
کلام آخر اینکه باید همیشه یادمان بماند برای هر صندلی که در کشور وجود دارد ۷۲ شهید جانشان را فدا کرده‌اند. باید برای مسئولان و مردم مدام تکرار کنیم تا یادشان بماند هر صندلی در جمهوری اسلامی عاشورایی بوده است که دینی به نام خون شهدا دارد. نکند دینی به گردن‌مان بماند و نتوانیم خون‌های پاکی که برای آرامش امروز انقلاب فدا شده است را جبران کرده و راهشان را ادامه دهیم. نکند سرگرم دنیا و بازی‌های سیاسی و جناحی شده و تعهد و پایبندی‌مان به این خون‌ها مورد امتحان قرار گرفته و ما رد شویم.
نکند حفره ایجاد کنیم و راه نفوذ برای دشمن را هموار کنیم. نکند... نکند... نکند... یادمان برود که به این انقلاب و نظام دین داریم و اگر خدای نکرده اقدامی بر خلاف صلاح کشور انجام گیرد در پیشگاه مردم و خداوند مسئولیم و در دادگاه عدل خدا محاکمه می‌شویم. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 102684
 
Share/Save/Bookmark