میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
 
 
صدها هزار آمریکایی علیه سیاست‌های ترامپ تظاهرات کردند
اعتراض به حاکمیت نظام ‌سرمایه‌داری
اعتراض به حاکمیت نظام ‌سرمایه‌داری
 

 در اقدامی که ادامه روند اعتراض به حاکمیت نظام سرمایه‌داری است، با آغاز دومین سال از ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، صدها هزار زن به همراه مردان حامی حقوق زنان در سراسر آمریکا علیه سیاست‌های رئیس‌جمهوری این کشور تظاهرات کردند.
صدها هزار زن به همراه مردان حامی حقوق زنان برای دومین روز از تظاهرات زنان علیه «دونالد ترامپ» در سراسر آمریکا تجمعات اعتراضی برپا کردند. این تظاهرات هماهنگ در واشنگتن، نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو و حدود ۲۵۰ شهر آمریکا برگزار شد و معترضان سیاست‌های ترامپ علیه زنان را محکوم کردند.تظاهرات دیگری نیز علیه ترامپ در شهرهای کشورهای خارج از آمریکا نیز برگزار شد. معترضان آمریکایی از رأی‌دهندگان آمریکا درخواست کردند که در انتخابات ماه نوامبر کنگره شرکت کنند. یکی از معترضانی که در تظاهرات شهر لس‌آنجلس شرکت کرده بود، گفت: «رأی شما قدرتمندترین ابزاری است که در اختیار دارید. هر کس که واجد شرایط است، باید رأی دهد». روزنامه انگلیسی «دیلی میل» نیز در این خصوص گزارش کرد که معترضان خواستار استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا شدند و در عوض ترامپ در یک پیام توییتری در واکنش به این اعتراضات نوشت: «همه جای کشور بزرگ ما، هوای مطبوعی است. یک روز عالی برای راهپیمایی تمامی زنان». بسیاری از معترضان از این نوع واکنش ترامپ به راهپیمایی گسترده به خشم آمدند و بسیاری را ناامید کرد.
هزاران زن در صدها شهر سراسر جهان در پایان اولین سال حضور ترامپ در کاخ سفید، دومین راهپیمایی گسترده زنان را برگزار کردند. سال گذشته هم اعتراضات زنان علیه حضور ترامپ در کاخ سفید گسترده بود و امسال هم آنها تحت‌الشعاع جنبش‌های حمایتی زنان قرار داشتند. اعتراضات امسال از جنبش "من-هم" (#MeToo) الهام گرفته بود که به سوء رفتارهای جنسی، آزار و اذیت جنسی و حمله تهاجمی جنسی از سوی مردان در رده‌های بالای دولت، رسانه‌ها و نهادهای تفریحی و سرگمی معترض است. سیاستمداران دموکرات و فعالان ترقی‌خواه در بسیاری از اعتراضات سراسر آمریکا از جمله واشنگتن سخنرانی کردند و می‌توان به سخنرانی عصر شنبه تام پرز، رئیس کمیته ملی دموکراتیک اشاره کرد. با به تعویق افتاده جلسه بعدی مجلس سنای آمریکا برای بررسی لایحه بودجه تا صبح دوشنبه، تعطیلی دولت آمریکا ۲ روزه شد. سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا در تلاش است تا در صورت حاصل نشدن توافق، از روش رای‌گیری فنی استفاده کند. دومین روز تعطیلی دولت فدرال آمریکا در حالی است که هیچ نشانه‌ای از توافقی که بتواند ۶۰ رای مثبت برای ارائه بودجه به دولت در سنا را کسب کند، وجود ندارد.
پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را با ۲۳۰ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف به تصویب رساند که خواستار ادامه تأمین هزینه‌های دولت تا چهار هفته آینده است و این لایحه را به سنای آمریکا فرستادند اما در سنا لایحه بودجه موقت با ناکامی مواجه شد.
لازم به ذکر است مردم لندن با در دست داشتن بنرها و پلاکاردهايي در مخالفت با رئيس جمهور آمريکا مقابل سفارت اين کشور در لندن تظاهرات کردند. مردم لندن با در دست داشتن بنرها و پلاکاردهايي در مخالفت با رئيس جمهور آمريکا مقابل سفارت اين کشور در لندن تظاهرات کردند. مايکل برادلي مسئول هماهنگي تظاهرات موسوم به"مقابله با ترامپ" گفت: «امروز سالگرد آغاز به کار دولت ترامپ است و وي اکنون تمام دولت آمريکا را تعطيل کرده است.

کد مطلب: 102882
 
Share/Save/Bookmark