میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
ناظران بین المللی پیرو مشارکت گروه‌های مختلف مردم در انتخابات مجلس مطرح کردند:
پیام انتخابات ایران برای غرب

یک مفسر سیاسی اسپانیایی، سکوت رسانه‌ای غرب در برابر حضور مردمی ایرانیان پای صندوق‌های رای را دلیل عصبانیت و ناخرسندی غرب از اتحاد و انسجام ملت ایران دانست.
خیل سن بیسنته اینیاکی گفت: در کشوری چون ایران، مردم به طور فعال در انتخابات حضور می‌یابند. این به معنی آن است که آنها به نظام حاکم اعتماد دارند که این می‌تواند به عنوان یک الگو برای سایر کشورهای جهان باشد.
اینیاکی افزود: وقتی مردم کشوری در زیر فشار شدید و تحریم‌های ناعادلانه اقتصادی قرار دارند، در چنین شرایطی حضور پرشور پای صندوق‌های رأی به معنای آن است که این مردم به جهانیان ثابت کرده اند رأی دادن یعنی شرکت در تصمیم گیری های کشور و این مسئله در پای صندوق‌های رأی متجلی می‌شود. این یک هشدار به امپریالیسم است و تأیید حمایت‌های مردم کشور است به معنای این که ما ثابت قدم ایستاده‌ایم.
این کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما افزود: این یک ارزیابی کلی از حضور گسترده مردم در انتخابات است. نگاه از بیرون به چنین ملتی صرف نظر از آن کسی که انتخاب می‌کند، با احترام خواهد بود، چرا که این ملت در پابرجا بودن نظام حاکم نقش بسزایی دارند و مشارکت آنها در ادامه استقرار سیستم آزادی و دموکراسی است.
وی گفت: غرب ایران را به نقض دموکراسی متهم می‌کند. این در حالی است که ایران علی رغم آن که کشوری اسلامی است ولی در آن اقلیت‌هایی چون زرتشتیان، یهودیان و ارامنه در مجلس شورای اسلامی این کشور نمایندگان خاص خود را دارند و کرسی‌های آنان در مجلس محفوظ است. حتی اگر آن‌ها از شرکت در انتخابات امتناع کنند کرسی‌های شأن در مجلس باز هم محفوظ خواهد ماند.
اینیاکی ادامه داد: وقتی در کشوری چون ایران، مردم به طور فعال در انتخابات حضور می‌یابند این به معنی آن است که آن‌ها به نظام حاکم اعتماد و حق تصمیم گیری دارند همچنین نشانگر آن است که سطحی از مذاکره و گفت‌وگو در کشور وجود دارد و مردم خود را موظف می‌دانند که از کشورشان دفاع کنند و برای همین در انتخابات شرکت می‌کنند.
اینیاکی اضافه کرد: این می‌تواند یک الگو برای سایر کشورهای جهان باشد. وقتی کشوری زیر بار فشار شدید اقتصادی و تحریم‌های اقتصادی ناعادلانه قرار دارد، در چنین شرایطی حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی به معنای آن است که این مردم به جهانیان ثابت کرده اند که رأی دادن یعنی شرکت در تصمیم گیری‌های کشور و این مسئله در پای صندوق‌های رأی متجلی می‌شود. این یک هشدار به امپریالیسم است. این یک ارزیابی کلی از حضور گسترده مردم در انتخابات است. نگاه از بیرون به چنین ملتی صرف نظر از آن کسی که انتخاب می‌کند، سرشار از احترام خواهد بود.وی در پایان گفت: امروزه شاهد آن هستیم که سیاست سکوت از یک سو و از سوی دیگر سیاست دروغ پراکنی درباره واقعیت‌های موجود در ایران وجود دارد. همین اخبار کذب در مورد سیستم‌های انتخاباتی برخی از کشورها دیگر نظیر ونزوئلا نیز گفته می‌شود. سیستم انتخاباتی که در آن نظارت، حفاظت و بررسی آرا با دقت بالایی انجام می‌شود. شمار زیادی از مردم ونزوئلا در انتخابات شرکت می‌کنند و همواره در تمامی انتخابات دولت نظارت کاملی داشته است. با این حال می‌بینیم که قدرت‌های غربی انتخابات این کشور را زیر سوال برده اند. در نقطه مقابل می‌بینیم که امپریالیسم در برابر چنین مکانیسمی که به این شکل حضور مردم در انتخابات را تضمین می‌کند، سکوت اختیار کرده است و همین حکایت از عصبانیت و ناخرسندی انها از مشارکت سیاسی مردم است.

مردم منطقه از پیشرفت ایرانی‌ها روحیه می‌گیرند
انقلابی سرشناس بحرین با بیان اینکه مردم منطقه از پیشرفت ایرانی‌ها روحیه می‌گیرند، گفت: حضور مردم ایران در میادین مختلف علاوه بر اینکه روحیه مردم سایر کشورهای منطقه را تقویت می‌کند موجب ایجاد انگیزه مضاعف در آنها می‌شود.
راشد الراشد اظهار داشت: حضور پرشور و گسترده مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی روحیه مردم منطقه را تقویت کرد.
وی با بیان اینکه حضور گسترده مردم ایران در انتخابات استکبار جهانی را درهم ‌شکست، افزود: حضور مردم ایران در عرصه‌های داخلی و جهانی باعث تقویت روحیه جبهه مقاومت در تمامی نقاط جهان می‌شود و در نهایت استکبار جهانی را درهم می‌شکند.
الراشد با تأکید بر اهمیت انتخابات مجلس ایران تصریح کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران از هر لحاظی برای منطقه حائز اهمیت و جایگاه ویژه‌ای است چرا که این حضور پرشور و پرشکوه مردم هیمنه دشمنان را شکست‌.
انقلابی سرشناس بحرین با اشاره به تبلیغات منفی دشمنان ایران اسلامی بیان کرد: امروزه دشمنان ایران اسلامی در راستای تبلیغات منفی تلاش می‌کنند اما مردم سراسر ایران باید بدون توجه به این تبلیغات منفی دشمنان به‌ویژه در رأس آن‌ها آمریکا و متحدانش در انتخابات حضور پرشوری از خود نشان دهند. وی اظهار کرد: حضور مردم ایران در میادین مختلف علاوه بر اینکه روحیه مردم سایر کشورهای منطقه را تقویت می‌کند موجب ایجاد انگیزه مضاعف در آنها می‌شود چراکه مردم منطقه با رصد پیشرفت‌های ایران کنار این همه موانعی که توسط آمریکا بر سر راه ایران قرار گرفته است ‌برای آینده خود امیدوار می‌شوند.

کد مطلب: 112980
 
Share/Save/Bookmark