میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
مقاومت یمنی‌ها در برابر تجاوزات ائتلاف آمریکایی - سعودی وارد فاز جدیدی شد
ورود یمن از مرحله دفاع به مرحله حمله
ورود یمن از مرحله دفاع به مرحله حمله
 

همزمان با استمرار تجاوزات ائتلاف سعودی - آمریکایی به یمن، وزیر دفاع یمن اعلام کرد، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور توانستند تجهیزات دفاعی خود را پیشرفته کنند و یمن در آینده نزدیک وارد مرحله حمله می‌شود.
محمد ناصر العاطفی، وزیر دفاع یمن در مراسم فارغ‌التحصیلی نیروهای گردان‌های "حماه" ساحل غربی تاکید کرد، نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی توانستند پتانسیل دفاعی خود را در جنبه‌های مختلف توسعه داده و پیشرفته کنند و براساس طرح‌های نظامی و عملیاتی که توسط فرماندهان وزارت دفاع و ریاست هیئت ستاد کل ارتش طراحی شده‌اند، طی روزهای آتی از مرحله دفاع به مرحله حمله منتقل می‌شوند. به نقل از المسیره، در این مراسم محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، معاون وزیر دفاع منابع انسانی و تعدادی از مدیران بخش‌های نظامی نیز حضور داشتند.
العاطفی تصریح کرد، دشمن متجاوز در سایه ایستادگی‌ها و همبستگی ملت یمن و حمایت آنها از نیروها و نظامیان ارتش و کمیته‌های مردمی هرگز به اهداف و جاه‌طلبی‌های خود نخواهد رسید و این نیروها سراسر کشور را از لوث وجود متجاوزان و اشغال‌گران پاکسازی خواهند کرد تا پیروزی یمن تکمیل شود. وی ادامه داد: براساس توافق‌نامه‌های سوئد خواستار صلح شدیم اما دشمن از این توافق‌نامه برای آمادگی جهت حمله به حدیده و فراهم کرده سلاح‌های متنوع سوءاستفاده کرد. همچنین الحوثی ضمن سخنرانی خود از ارتش و کمیته‌های مردمی قدردانی کرده و گفت: نیروهای ما توانستند دشمن، سلاح و مهمات و تجهیزات نظامی پیشرفته آنها را از بین ببرند. نیروهای مسلح و کمیته‌های ما قادر هستند با دشمن مقابله کرده و از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورمان دفاع کنند.
در همین حال.«معین شریم» معاون فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه با «فضل ابوطالب» دبیر کل دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن دیدار کرد. دبیر کل دفتر سیاسی انصارالله درخصوص حل سیاسی اعلام کرد که «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی، متواری و مقیم ریاض، و همچنین «علی محسن الاحمر» معاون هادی، هیچ جایی در روند سیاسی آینده یمن نخواهند داشت. این مقام یمنی با اشاره به اینکه بهانه عربستان برای آغاز جنگ علیه یمن، بازگرداندن قدرت به «دولت قانونی» منصور هادی بوده، تأکید کرد که بازگرداندن قدرت به دولت قانونی،‌ بهانه‌ای بیش نیست و هدف اصلی «متجاوزان» «اشغال کشور و سیطره بر ثروت‌های یمن» است. خبر دیگر آنکه مزدوران سعودی در ادامه نقض آتش بس در الحدیده این شهر را هدف حملات توپخانه‌ای قرار دادند. همزمان با حملات توپخانه‌ای مزدوران، جنگنده‌های متجاوز سعودی بر فراز آسمان «کیلو ۱۶» یمن به پرواز درآمدند.
در این میان مدیر اجرایی سازمان جهانی 'آکسفام' با بیان اینکه یمن در آستانه یک قحطی قرار دارد، گفت: ۷۵ درصد جمعیت این کشور معادل ۲۲ میلیون نفر نیازمند کمک غذایی فوری هستند. وینی بیانییما در حاشیه حضور در اجلاس داووس، در گفت وگو با شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان در پاسخ به این سووال آیا وضعیت یمن بهبود می‌یابد، گفت: متاسفانه نه. بیش از ۲۰ میلیون نفر در یمن شدیدا به کمک غدایی نیازمند دارند و چهار میلیون و ۵۰۰ هزار کودک نیز در یمن دچار سوءتغذیه هستند و این درحالیست که کمک رسانی به بسیاری از بخش‌های یمن وجود ندارد.
وی با اشاره به گزارش یونیسف، شمار تلفات کودکان یمنی را ۶ هزار نفر برشمرد و افزود: آتش بس در یمن ثبات ندارد از همین رو شاهد شلیک گلوله‌های توپخانه، خمپاره، پرتاب راکت و بمباران‌های هوایی هستیم. بیانییما ادامه داد: خواهان محترم شمردن قوانین مربوط به حقوق بشردوستانه در یمن هستیم تا قادر به انتقال غیر نظامیان و امکان دسترسی مواد غذایی باشیم. همچنین خواهان آتش بسی واقعی هستیم که کاملا به آن عمل شود که به نظر می‌تواند تنها راه حلی برای مناقشه در یمن باشد. مدیر اجرای سازمان جهانی آکسفام افزود: جنگ باعث در یمن طی حدود چهار گذشته سبب کشته و مجروح شدن ۱۷ هزار نفر شده و در این کشور شاهد وقوع انواع بیماری‌ها بطور بی‌سابقه‌ای هستیم.

کد مطلب: 107689
 
Share/Save/Bookmark