میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
 
 
پیشنهاد خط فقر۱۰ میلیون تومانی برای مبنای مزد ۱۴۰۰؛
دود تصمیمات اشتباه دولت در چشم کارگران
دود تصمیمات اشتباه دولت در چشم کارگران
 

کارشناس اقتصادی با بیان این که دود تصمیمات اشتباه دولت بیش از همه به چشم کارگران رفته است گفت: ۷۰ درصد خانوارهای کارگری زیرخط فقر هستند و مزد ۱۴۰۰ باید بر مبنای خط فقر ۱۰ میلیون تومانی تعیین شود.
آرمان حاجیان فرد، کارشناس اقتصادی ؛ درباره مشکلات اقتصادی و تأثیر تصمیمات نادرست دولت در زندگی کارگران و قشر ضعیف گفت: شاخص های اقتصادی و علم اقتصاد یک همبستگی و هم گرایی ویژه دارد. در همین راستا تمام اقدامات دولت که بازخورد مالی داشته باشد، مستقیم یا غیرمستقیم بر شاخص های اقتصادی اثر گذار است. وی ادامه داد: بنابراین اینگونه نیست که دولت اقدامی را در حوزه اقتصادی انجام دهد و بگوییم بر سایر شاخص ها اثر ندارد. شاید اثر آن در حال حاضر مشخص نباشد، اما در آینده اثربخش خواهد بود.به همین خاطر تمام اقدامات و تصمیم هایی که دولت در حوزه سیاست گذاری ها دارد،باید با دقت و لحاظ تمام جوانب انجام شود.
حاجیان فرد با اشاره به آمارهای مرکز آمار برای تورم نقطه به نقطه در آذرماه ۹۹گفت: مطابق آمارهای رسمی مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه در آذر ماه ۴۴.۷درصد بود. همینطور نرخ تورم سالیانه در آبان ماه حدود ۳۰درصد بوده است. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دو رقمی بودن تورم در اقتصاد یک سم مهلک است ادامه داد: برعکس اینکه رئیس جمهور اعلام کردند که ما تلاش کردیم تا مردم تورم را احساس نکنند، با دو رقمی شدن تورم، فشارهای زیادی بر معیشت مردم وارد شد و آنها کاملاً‌ تورم را احساس می کنند.
حاجیان فرد با بیان اینکه دولت از مشکلات مردم مطلع نیست گفت: چون دولت از مشکلات خبر ندارد، تصمیمات درست هم نمی گیرد.
وی با بیان اینکه حدود۹میلیون نفردر حوزه کارگری فعالیت دارند گفت: بیش از ۷۰درصد این خانوارها زیرخط فقر هستند.بی راهه نیست اگر بگوییم خط فقر برای یک خانوار ۴نفره حدود ۱۰میلیون نفر است.
وی بااشاره به افزایش ۲۵درصدی حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۰ گفت:دولت اگر بخواهند برای کارگران هم افزایش ۲۵درصدی دستمزد در ۱۴۰۰ را لحاظ کند ، هیچ کمکی به کارگران نمی شود. دستمزد کارگران با این حجم از تورم در جامعه حتی اگر ۱۰۰ درصد هم افزایش یابد، پاسخگوی هزینه های آنها نیست.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در سال جاری با افزایش قیمت ها هر روز شرایط زندگی جامعه کارگران بدتر شد گفت: دولت نگاه واقع بینانه های نسبت به مشکلات کارگران ندارد. یکی از مشکلات جامعه ما این است که درآمدها به صورت عادلانه توزیع نمی شود و دهک های مختلف خانوارها اختلاف طبقاتی بسیاری دارند. عدالت درجامعه بیشتر در کلام است و در عمل دیده نمی شود.
حاجیان فرد با اشاره به اینکه بخش زیادی از کارگران برای اینکه زیرفشار تورمی از بین نروند تصمیم گرفتند با اندک سرمایه ای که دارند، سرمایه گذاری کنند گفت: یکی از بازارهایی که تعداد زیادی از کارگران انتخاب کردند، بورس بود. دولت در ابتدا در باغ سبز نشان داد و مردم را به بورس دعوت کرد، اما سپس با عرضه های آبشاری و دستوری و کنترل بازارباعث شد که بازار با ریزش بالایی مواجه شود. هرچند دولت در بودجه ۹۹ خود، درآمد ۱۱هزار میلیاردتومانی از سود فروش سهام شرکت های دولتی در نظر گرفته بود. اما با بزرگ کردن بازار و افزایش سهام های خود به صورت دستوری حدود ۷۵ هزار میلیاردتومان درآمد کسب کرد.
وی گفت: اول اینکه دولت باید پاسخگو باشد که چرا از بودجه خارج شده و عددی و درآمدی بیشتر از آنچه در بودجه۹۹ در نظر گرفته بود را کسب کرده است. همین باعث شده است که مردم ضرر و زیان بسیاری ببینند.سرمایه های مردم در سهام های دولتی گرو گرفته شده است و همه های سهام ها و بازار تنزل ۷۰ درصدی را داشته اند، این مسئله باعث شده است که یک حس بی اعتمادی نسبت به دولت ایجاد شده است. برطرف کردن این حس بی اعتمادی هزینه های سنگینی را برای کشور خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی افزود: دولت برای سال ۱۴۰۰ درآمد حدود ۹۵ هزار میلیارد تومانی را از محل فروش سهام های دولتی خود پیش بینی کرده است. با این حساب اتفاق بسیار بدی را در بازار بورس دچار خواهیم شد و این مسئله نگرانی زیادی را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است که دولت چشم طمع به بازار سرمایه دارد، چرا که می خواهد کسری بودجه خود را از بازار سرمایه به دست آورد. در این میان کسی به جز سهام داران خرد ضرر نمی کند. وی بیان کرد: مجلس و قوه قضائیه باید به این مسئله ورود کند، که چرا دولت در بودجه ۹۹ که وظایفش مشخص بود، تخطی کرد و با فروش ۷۰۰ درصدی سهام خود، باعث بهم ریختن بازار سرمایه و ضررحدود۷۰ درصدی برای مردم شده است.
وی گفت:اقدام دولت باعث شد که مردم حس بدی به بازار سرمایه داشته باشد. از سوی دیگر بازارهای موازی مانند طلا، ارز و ... مکانی برای سرمایه گذاری نیست چرا که اگر مردم به آن بازارها ورود کنند به مملکت خود ضربه می زنند.
حاجیان فرد اضافه کرد: بازار مسکن هم با سرمایه اندک اجازه ورود نمی دهد. یکی از بازارهایی که نو هست و جذابیت هایی را دارد، بازار رمز ارزها هستند که به شدت رونق گرفته است و بعد از ریزش بازار سرمایه مردم پول و سرمایه خود را از بازار سرمایه خارج کرده به سمت تولید رمز ارز رفته اند. با ورود پول مردم به رمز ارزها، دیگری پولی به سمت تولید نمی رود و پول در حال خارج شدن است.
وی گفت: اینکه دولت پیش بینی ۹۵ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه را کرده است یک جور ترساندن مردم از بازار سرمایه است، به قول نمایندگان مجلس بودجه ۱۴۰۰ در جهت فروپاشی نظام اقتصادی کشور است.
وی با ااشاره به اینکه ورود مردم به رمز ارز‌ها باعث ایجاد خاموشی ها و مصرف بیش از حد برق رایگان شده است گفت:تمام اقدامات دولت به هم ربط دارد. در حال حاضر بخشی از کمبود برق به خاطر استفاده مردم در رمز ارزها است.کمبود برق باعث شده است که نیروگاه ها برای تولید برق از مازوت استفاده کنند تا بتوانند کمبود برق را جبران کنند.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تاثیرات تصمیمات اشتباه دولت برای کل جامعه است گفت: اخیراً‌دولت در کرمان قراردادی را منعقد کرده است وبه چینی ها اجازه استخراج رمز ارز را داده است. یعنی چینی ها با برق ارزان ما اقدام به استخراج رمز ارزها می کنند.از سوی دیگر برق ارزان باعث شده است که قیمت برق در ایران نسبت به سایر کشورها یک دهم است. لذا برای استخراج رمز ارزها که مصرف بالای برق دارند، توجیه بالایی دارد.
وی بیان کرد: دولت در ابتدا این کسب و کاررا به رسمیت نشناخت. اما بعد از مدتی بیان کرد هر کس می خواهند از رمز ارز استفاده کند باید هزینه برق آن را به صورت صادراتی بپردازد. همین مسئله باعث شد که کسب و کارهای تولید رمز ارز به صورت زیرزمینی رونق گرفت و بسیاری از واحدهای تولیدی به سمت تولید رمز ارز رفتندو نیروی کار خود را اخراج کردند. علاوه بر مصرف برق بدون آنکه تعرفه صادراتی بپردازند. به عبارتی پول ها و سرمایه های مردم از مسیر تولید خارج شد.
حاجیان فرد گفت: تصمیمات نادرست اقتصادی بهم مرتبط هستند و اثرات آن بر روی کل جامعه است. یکی دیگر از تصمیمات اشتباه دولت، پیش بینی ۴نوع ارز در بودجه ۱۴۰۰ است.ارزهای مختلف هم برای صادرات نفت، هم برای صادرات گاز و هم برای صادرات فرآورده و هم برای واردات دیده شده است. وجود قیمت های مختلف برای ارز و دلار فساد برانگیز است و ایجاد رانت می کند. در چندسال اخیر هم شاهد این مسئله بودیم.
وی ادامه داد:ضرورت دارد که یک همگرایی ویژه برای تصمیمات اقتصادی دولت لحاظ شود و یک بودجه واقعی برای سال ۱۴۰۰ نوشته شود. مردم به عنوان صاحبان کشور در الویت باشند. با این بودجه ای که برای ۱۴۰۰ در نظر گرفته اند، شاهد تورم افسارگسیخته ای در ۱۴۰۰خواهیم بود، و شرایط مردم به شدت بدتر خواهد شد. حاجیان فرد با بیان اینکه کارگران پایین ترین دهک درآمدی را دارند گفت:در بودجه ۱۴۰۰ جایی برای کارگران دیده نشده است، باید فکری به حال مردم کنند. اینکه دولت کمک هزینه معیشتی ۱۰۰ هزارتومانی یا ۱۲۰هزار تومانی برای مردم در نظر گرفته است درست نیست. بلکه باید ساختار اقتصادی درست شود تا مشکلات حل شود. وی با بیان اینکه دستمزد کارگران باید با توجه به هزینه معیشت کارگران باشد گفت:دستمزد کارگران باید بر اساس خط فقر۱۰میلیون تومانی تعیین شود.

کد مطلب: 116850
 
Share/Save/Bookmark