میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۱
 
 
با رشد ۲۵ درصدی رخ داد؛
سایه رونق مسکن بر بازار اجاره

اگرچه الگوی رشد اجاره‌بها در طول سال‌های گذشته از روند معقول و منطقی برخوردار بوده اما در ماه جاری اجاره‌بها در پایتخت تا ۲۵درصد نسبت به ماه‌های گذشته رشد داشته است.
به گزارش مهر، بازار اجاره‌بهای مسکن یکی از بازارهایی است که همواره در سال‌های گذشته رشد مثبت داشته است اما بررسی تغییرات اجاره‌بها به صورت فصل به فصل نشان می‌دهد همواره دوره اوج افزایش قیمت اجاره‌بها در فصول بهار و تابستان هر سال رخ می‌دهد و در فصول و پاییز و زمستان با ثبات قیمتی و یا بعضا کاهش نرح اجاره‌بها روبه‌رو هستیم. ضمن اینکه بررسی تعداد قراردادهای اجاره نشان می‌دهد که همه ساله در نیمه دوم سال کاهش ناگهانی حجم اجاره نامه‌ها را شاهد هستیم.
به عنوان نمونه در حالی که در زمستان سال ۹۱ میانگین اجاره‌بها (مجموع رهن و اجاره) در تهران ۱۶ هزار تومان در هر متربع بود، این رقم در بهار سال بعد از آن (بهار ۹۲) ناگهان به ۱۸ هزار تومان و در تابستان همان سال به ۱۹ هزار تومان در هر مترمربع رسید. اما در پاییز و زمستان ۹۲ مجددا به متری ۱۸ هزار تومان کاهش یافت.
این روند باز هم در سال ۹۳ تکرار شد؛ به این صورت که در بهار همان سال (بهار ۹۳) میانگین اجاره‌بها در هر مترمربع در تهران کمتر از ۲۱ هزار تومان بود که در تابستان به بیش از ۲۲ هزار تومان افزایش یافت. اما در پاییز مجددا به ۲۱ و در زمستان ۹۳ به متری ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
در سال ۹۴ نیز در بهار و تابستان شاهد افزایش میانگین اجاره‌بها در هر مترمربع بودیم به گونه‌ای که میانگین اجاره‌بها در این دو فصل به ترتیب متری ۲۲ و ۲۴ هزار تومان بود اما این نرخ در پاییز و زمستان این سال نیز مجددا به ترتیب به متری ۲۳ و ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان افت کرد. در بهار ۹۵ همین روند قیمتی حفظ شد و میانگین اجاره‌بها در هر مترمربع در شهر تهران ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود اما در تابستان به ۲۴ هزار تومان در هر مترمربع افزایش پیدا کرد. روند تغییرات اندک کاهشی اجاره‌بها در پاییز و زمستان ۹۵ نیز تکرار شد و نرخ‌ها به بازه قیمتی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار تومان بازگشت. اما در بهار ۹۶ شاهد افزایش میانگین اجاره‌بها به ۲۶ هزار در هر مترمربع و سپس حدود ۲۸ هزار تومان در تابستان امسال بودیم.
تغییرات قیمت اجاره‌بها به صورت ماه به ماه در سال‌جاری نشان می‌دهد که در مردادماه حدود ۵ درصد تعداد اجاره نامه‌ها نسبت به تیرماه افزایش می‌یابد ضمن اینکه میانگین اجاره‌بها در هر مترمربع همان ۲۸ هزار تومان است که نسبت به مردادماه سال قبل از آن (مرداد ۹۵) رشد ۱۵ درصدی دارد. در شهریورماه امسال که نقطه اوج معاملات اجاره مسکن بود، تعداد اجاره نامه‌ها نسبت به مردادماه حدود ۱۶ درصد بیشتر شد و میانگین اجاره‌بها نیز به حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این رشد قیمت نسبت به شهریور ۹۵ بیش از ۱۶ درصد رشد نشان می‌دهد. اما در مهرماه امسال با افت ناگهانی تعداد اجاره‌نامه‌ها نسبت به شهریور روبه‌رو هستیم به گونه‌ای که از تعداد قراردادهای رهن و اجاره در این ماه (مهر) نسبت به ماه قبل از آن (شهریور) بیش از ۱۴ درصد کاسته می‌شود. جالب اینکه روند رشد قمیت‌ها ادامه یافته و میانگین مجموع رهن و اجاره در تهران در مهر ماه به بیش از ۲۹ هزار تومان افزایش می‌یابد. این رقم ۲۲ و نیم درصد از مهرماه ۹۵ بیشتر است.
در آبان امسال هم از تعداد قراردادهای اجاره کاسته شد هم از میانگین اجاره‌بها؛ به این صورت که تعداد اجاره نامه‌ها نسبت به مهر ماه ۱۰ درصد و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته (آبان ۹۵) بیش از ۲۰ درصد کمتر شده بود. میانگین اجاره‌بها نیز در آبان‌ماه امسال در تهران به ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش یافت که اگرچه کاهش بسیار ناچیزی به حساب می‌آید، اما نشان دهنده تکرار روند کاهشی اجاره‌بها در نیمه دوم هر سال نسبت به نیمه نخست آن است.
با این حال در آذرماه که به تدریج شاهد اثرگذاری کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌ها در بازار اجاره‌بهای مسکن هستیم، میانگین اجاره‌بها نزدیک ۱۱ درصد افزایش یافته و به رقم حدود ۳۵ هزار تومان در هر مترمربع افزایش می‌رسد. علت این افزایش نرخ اجاره‌بها، کاهش سود سپرده‌های بانکی است و موجران ترجیح می‌دهند به جای گرفتن پول پیش بیشتر، به گرفتن اجاره ماهانه روی بیاورند. به عنوان مثال در آذرماه در خیابان حبیب‌اللهی یک واحد مسکونی ۸۰ متری با ۲۰ میلیون تومان پول پیش و ماهیانه ۲ میلیون تومان فایل شده است. این در حالی است که در همین خیابان واحد مسکونی مشابه در اواخر بهار امسال با قیمت ۶۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان برای اجاره عرضه می‌شد. در دی‌ماه نیز درپی افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت مسکن، اجاره‌بها نیز افزایش یافته است.

کد مطلب: 102756
 
Share/Save/Bookmark