میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
فلسطینی‌ها به ممنوعیت برگزاری نماز جمعه مسجد‌الاقصی پاسخ دادند
تپیدن دوباره قلب انتفاضه
تپیدن دوباره قلب انتفاضه
 

رژیم صهیونیستی که به دنبــال پنهــان‌ســازی شکست‌های خود در سالگرد جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۵۱ روزه غزه است تشدید سرکوب فلسطینی‌ها را در پیش گرفته است در حالی که فلسطینی‌ها با انتفاضه به مقابله با آن روی آورده‌اند چنانکه در درگیری مسلحانه در مسجد‌الاقصی، سه فلسطینی شهید و دو نظامی رژیم صهیونیستی به هلاکت رسیدند.
این روزها سالگرد شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه لبنان در سال ۲۰۰۶ و جنگ ۵۱ روزه غزه در سال ۲۰۱۴ است و برای پنهان‌سازی آن و البته شکست اخیرش در سوریه هر اقدامی صورت می‌دهد که حملات گسترده به فلسطینی‌ها و اشغال اراضی آنان از جمله این اقدامات است. رویکردی که البته فلسطینی‌ها با عملیات استشهادی در مسجدالاقصی پاسخ آن را دادند.
صبح دیروز در درگیری میان نظامیان صهیونیستی و جوانان فلسطینی در صحن مسجد‌الاقصی سه جوان فلسطینی شهید و دو نظامی صهیونیستی کشته شدند. رژیم صهیونیستی برای نخستین بار از زمان اشغال قدس حتی اجازه پخش اذان در مسجد‌الاقصی و خیابان‌های بیت‌المقدس را ندادند.
درگیری میان نظامیان صهیونیست و فلسطینی‌ها طی روزهای گذشته در سرزمین‌های اشغالی افزایش یافته است. مقام‌های فلسطینی پیش‌تر از جامعه جهانی خواسته بودند تا با فشار به رژیم صهیونیستی از افزایش خشونت‌ها جلوگیری کنند. خبرنگار المیادین خبر داد که نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی اقدام به ضرب و شتم
"شیخ محمد حسین" مفتی بیت‌المقدس کرده و پس از پایان نماز جمعه وی را از برابر باب‌الاسباط بازداشت کردند. مقام‌ها و گروه‌های فلسطینی درپی اعلام ممنوعیت برگزاری نماز جمعه در مسجدالاقصی از سوی رژیم صهیونیستی, بر برگزاری نماز جمعه در قبله اول مسلمانان تاکید کردند.
شیخ محمد حسین مفتی شهر قدس با بیان اینکه هیچ نیرویی نمی‌تواند مانع از حضور مردم فلسطین در مسجد‌الاقصی شود, از مردم خواست تا در مسجد‌الاقصی حضور یابند. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در واکنش به شهادت سه جوان فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات شهادت‌طلبانه جوانان فلسطینی در مسجدالاقصی پاسخ به جنایت‌ها و اقدام شهرک‌نشینان در یورش به مسجد‌الاقصی است.
جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه‌ای یورش نظامیان صهیونیستی به مسجد‌الاقصی را محکوم و رژیم صهیونیستی را مسئول وقایع قدس دانست. سخنگوی جنبش فتح هم حوادث بیت‌المقدس را محکوم و آن را در راستای برنامه صهیونیست‌ها در اخراج فلسطینیان از بیت‌المقدس و همچنین اشغال مسجد‌الاقصی عنوان کرد. همزمان با این اقدامات صهیونیست‌ها تشدید شهرک‌سازی را نیز در پیش گرفته‌اند چنانکه شهرداری رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس اشغالی روز پنجشنبه با ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی در بیت‌المقدس اشغالی موافقت کرد. از سوی دیگر «محمود الحلبی» وکیل باشگاه «الاسیر» ویژه امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد رژیم صهیونیستی برای ۵ اسیر فلسطینی حکم بازداشت موقت یا اداری صادر کرده است. از سوی دیگر نظامیان رژیم صهیونیستی به دفتر شبکه «قدس» و نیز دفتر شرکت «رامسات» در الخلیل واقع در جنوب کرانه باختری حمله کردند. جنایات صهیونیست‌ها در حالی ادامه دارد که کمیته چهار جانبه بین‌المللی که مسئول پیگیری روند صلح در خاورمیانه است در مورد وخامت اوضاع انسانی در غزه ابراز نگرانی کرد. در این میان در اقدامی تامل برانگیز بحرین طرحی را برای حل "منازعه عربی ـ اسرائیلی" ارائه داده است که به ضرر فلسطینیان و سرزمین مقدس فلسطین تمام می‌شود.
آل‌خلیفه در این طرح اعلام کرده است که «در طرح حل منازعه عربی - اسرائیلی، ما آماده احداث جزیره مصنوعی در آب‌های بین‌المللی هستیم تا بتوانیم از فلسطینیان در آنجا استقبال کنیم!» در ادامه این طرح آمده است: «ما باید موقعیت وطن جدید را مشخص کنیم و این منطقه باید در ۲۰۰ مایلی مناطق اقتصادی کشورهای دیگر قرار گیرد».

کد مطلب: 100055
 
Share/Save/Bookmark