میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت:
مذاکره با اروپا جدی تر شده است

اعضای کابینه پس از پایان جلسه هیئت دولت به میان خبرنگاران آمدند و به پرسش‌های آنها در زمینه‌های گوناگون پاسخ دادند.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیأت دولت، درباره انتخاب وزیر آموزش و پرورش، اظهار داشت: در ارتباط با وزیر آموزش و پرورش با توجه به اینکه ما باید مقدمات بازگشایی مدارس را آماده کنیم، طبیعی است که در این چند هفته گذشته مطالعاتمان روی گزینه های مختلف آغاز شده و بررسی می کنیم.
وی افزود: هم اکنون به شش نفر رسیده ایم که بین آنها بررسی می کنیم امیدواریم انشالله در نیمه اول شهریور، انتخاب وزیر آموزش و پرورش قطعی شود. واعظی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکره با اروپا گفت: مذاکره با اروپا جدی تر شده است، در جلسه ای که کمیسیون مشترک برگزار کرده آقای عراقچی حضور یافت و همچنین قرار است جلسه ای در آینده برگزار شود. در کنار این مذاکرات صحبت هایی شده که بتوانیم به چارچوب هایی برسیم و امیدواریم به بهره مندی از منافع برجام برسیم. وی همچنین گفت: در مورد اینکه اگر به جمع بندی نرسیم گام سوم را انجام می‌دهیم، تردیدی نیست.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مذاکراتی با سازمان ملل برای رفع تحریم ظریف و حضور وی با هیات ایرانی در سازمان ملل شده است، گفت: بله. آقای تخت روانچی یک نامه اعتراضی جدی به دبیر کل سازمان ملل نوشته و از ایشان خواسته که موضوع را پیگیری کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کند و آیا تحریم های محدودیت جغرافیایی در آمریکا نیز مشمول وی می شود گفت: اگر مشکل خاصی پیش نیاید حضور می‌یابند، من در مورد محدودیت‌ها چیزی نشنیدم از طرفی هم آنچه که مربوط به آقای ظریف است امیدوارم ایشان حتما به گونه ای باشد که در جلسه سازمان ملل حضور یابد و فکر کنم این جزو حقوق کشورها مخصوصا وزیر خارجه است که بتواند در جلسات مهم سازمان ملل شرکت کند.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اقدامات دولت برای تحقق شعار «رونق تولید» در سال ۹۸، گفت: دولت به این شعار اعتقاد دارد در ابتدا شخص رئیس جمهوری، دولت و تمام وزیران برای انتخاب این شعار که بهترین شعار ممکن برای سال، از رهبر معظم انقلاب اسلامی قدردانی کردند. وقتی در شرایط تحریم قرار داریم باید روی پای خود بایستیم. وقتی دشمن فشار می آورد تا کارگران کشور بیکار شوند، باید تولید را بالا ببریم. واعظی درباره تحریم‌ها گفت: تحریم مقدار سختی هم به وجود آورده است، ولی این انتظار که همگان به خصوص دشمنان خارجی داشتند که کارگران گروه گروه بیکار شوند و یا مواد اولیه به کشور نرسد، یا شرکت ها و بنگاه ها تعطیل می شوند، این اتفاقات در کشور نیفتاد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: با عنایت رهبری و همکاری و همدلی مجلس و دولت، اکنون شاهد هستیم که وضعیت کشور در صنعت رونق تولید و صادرات کالا بهتر شده است، این نتیجه آرامش و ثباتی است که در چند ماه گذشته در کشور وجود داشته است. وی درباره هجمه و تبلیغات منفی برضد وزیر امور خارجه گفت: در شرایطی که آمریکا این همه هجمه و فشار وارد می کند، شاهد هستیم که روابط ایران با بقیه کشورها به خوبی دارد صادرات کالا انجام می شود و به پیش می رود.

لغو روادید در اربعین به معنای نبود سهمیه بندی نیست
وزیر کشور نیز اظهار داشت: در ایام اربعین روادید را لغو خواهیم کرد البته این به معنای عدم نظارت و عدم سهمیه بندی نیست و قطعا سقفی برای آن خواهیم داشت.
وی ادامه داد: روز یکشنبه وزیر کشور عراق به کشور ما خواهد آمد و در جلسه ای مشترک بیشتر صحبت می کنیم.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سیل اخیر، گفت: در مسیر برنامه ریزی سیل هستیم، چون ما براساس قولی که دادیم، سه اولویت را درنظر گرفتیم که می توان به مسکن، پرداخت خسارت های کشاوری و تأمین وسایل زندگی اشاره کرد.
وی بیان کرد: در حوزه تعمیرات به مرحله نهایی رسیده ایم که ۱۱۰ هزار واحد را شامل می شود. همچنین در حوزه ساخت و ساز، ۳۰ تا ۳۵ هزار مورد انجام شده که تقریبا تمام عملیات شروع شده است به جز مناطقی که نیازمند جا به جایی در سطح وسیعی هستیم. به هرحال منطقه وسیعی را آب برده است و باید زمین جدید را تملک می‌کردیم که البته زمین‌ها را تملک کردیم و در مرحله نقل و انتقال هستیم.
وزیر کشور ادامه داد: این موضوع را قول داده ایم که تا آخر سال مشکل را حل کنیم و نوسازی تمام شود.
وی یادآور شد: در حوزه وسایل خانگی پک شش قسمتی بوده است که ۱۱۰ هزار مورد را برآورد کرده اند که منابع همه این تعداد، آماده شده است. همچنین ۴۰ هزار مورد را خریداری و ۳۵ هزار مورد واگذار کرده ایم. رحمانی فضلی اظهار داشت: کسانی که در زمینه سیل خسارت دیده اند، با مراجعه به سامانه سجاد می توانند نام نویسی کنند. هر زمان ثبت نام ها انجام شود، ما آمادگی ارائه وسایل را خواهیم داشت.

راست می‌گویید به نفت خاورمیانه نیازی ندارید!
وزیر نفت نیز با تمسخر در پاسخ به این پرسش که آمریکا گفته است به نفت خاورمیانه احتیاجی ندارد، گفت: آمریکا راست می گوید، نفت خاورمیانه به آمریکا نیاز دارد! وی ادامه داد: یعنی بعضی از کشورهای نفتی خاورمیانه به آمریکا بیشتر احتیاج دارد؛ تا آمریکا نسبت به آنها. زنگنه گفت: واقعا آمریکا با توجه به نفت شل نیاز به نفت خاور میانه ندارد اما واردات نفتی دارد.
مداخله‌ای در نصب کارتخوان توسط پزشکان نمی‌کنیم
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: موضوع نصب کارتخوان از سوی پزشکان مربوط به سازمان مالیاتی و پزشکان است و ما مداخله ای در این قضیه نمی کنیم.
سعید نمکی درباره اینکه آیا شرکت هایی که به عنوان مافیای دارو معروف شده اند، اجازه می‌دهند که تولید داخلی ما در این عرصه تقویت شود؟ اظهار داشت: قطعاً نمی گذاریم که آنان خللی در زمینه تولید داخلی کشور ایجاد کنند و نباید خیلی روی این جریان حساب باز کنیم. وی در پایان با اشاره به آغاز اجرای طرح سیستم ارجاع و پزشک خانواده، گفت: طرح سیستم ارجاع و پزشک خانواده را بعد از پرونده الکترونیک سلامت در چند استان به صورت پایلوت آغاز کردیم و امیدواریم تا پایان سال درصد قابل توجهی از طرح را اجرایی کنیم.

منظورم از برداشتن دیوار دانشگاه‌ ارتباط بیشتر با جامعه بود
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برداشتن دیوار دانشگاه ها به چه منظور بوده است، گفت: در برداشت دیوار دانشگاه‌ها منظورم این بود که ارتباط بیشتری بین مردم و جامعه تشکیل شود. مردم از خدمات و‌ مشاوره‌های علمی استفاده کنند. وی ادامه داد: هدف ما این است به جای اینکه با دستور و به صورت کلیشه ای و تکلیفی بخواهیم دانشگاه را ملزم به ورود به مسائل جامعه کنیم، دانشگاه و جامعه مسائل و مشکلات خود را با هم حل کنند.

دستور روحانی برای پس گرفتن شکایت از دو نماینده مجلس
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رئیس جمهور به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستور داده اند که از دو نماینده‌ای که شکایت شده بود انصراف بدهند و شکایت هایشان را پس بگیرند.

کد مطلب: 110351
 
Share/Save/Bookmark