میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
 
 
دعوت رسمی عربستان از ایران برای حضور در مراسم حج؛
شوی بین‌المللی یا تغییر و اصلاح؟!

بار دیگر نامه دعوتی از سوی عربستان به سازمان حج و زیارت ایران رسیده است. اما معلوم نیست این نامه درخواستهای سال گذشته و تکمیل توهین به حجاج ایرانی است یا واقعا آل‌سعود از رفتارهای گذشته خود توبه کرده و می‌خواهد اصلاح شود؟! هر چند که می‌گویند لحن نامه با دفعات قبلی متفاوت است اما بهتر از قبل نشده است؛ اما در‌‌نهایت هیات ایرانی برخورد مثبت از آن‌ها ندیده و آل‌سعود شروط حج عزتمندانه را برای حجاج ایران نپذیرد نمی‌شود به این نامه خوشبین بود.
در همین راستا نماینده ولی‌فقیه در امور حج ابعد از اعلام دریافت دعوت‌نامه رسمی عربستان برای حج گفت: مقدمات لازم برای شرکت در مذاکرات دو جانبه با مسئولان حج عربستان فراهم می‌شود.
همچنین در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر تشکیل شد، افزود: متن این دعوت‌نامه با دعوت‌نامه‌های گذشته خیلی تفاوت ندارد و با توجه به محورهای مورد نظر، جمهوری اسلامی ایران روزهای آینده پاسخ آن را ارسال خواهد کرد.
او لزوم سرعت بخشیدن به فعالیت کمیته‌های کار‌شناسی برای مشخص کردن محورهای مذاکرات و نکات مورد نظر برای حج‌گزاری زائران ایرانی را خواستار شد و گفت: تمام امور مرتبط با حج از جمله اسکان، تغذیه، امور پزشکی، حمل و نقل و امنیت حجاج، مسایل بانکی و کنسولی و... باید سریعا کار‌شناسی و راهکار مناسب اندیشیده شود.
اما در ادامه این نشست، حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت و مدیران بخش‌های مختلف این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری به بیان نقطه‌نظرات خود درباره‌ مشکلات اجرایی حج و انتظاراتی که باید در مذاکرات دوطرف مطرح شود، پرداختند و تاکید کردند برای اعزام زائران ایرانی به حج ۹۶ باید مقدمات لازم در ایران و عربستان فراهم شود و با توجه به قطع روابط دو کشور و فرصت باقی‌مانده، عربستان باید در مواردی که به این کشور مربوط است، همکاری کند.
قاضی‌عسکر هم در ادامه از مسئولان حوزه‌های مختلف در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری درخواست کرد که اجرایی‌کردن محورهای ستادی را در برنامه‌ خود قرار دهند و درباره نحوه ثبت‌نام از زائران با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، سیاست‌گذاری کنند.
سرپرست حجاج ایرانی سپس با اشاره به این‌که هیأت ایرانی برای مذاکره به عربستان اعزام خواهد شد، تاکید کرد: در مذاکرات با طرف مقابل، خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله امور مربوط به شهدای مسجدالحرام و منا مطرح خواهد شد و امیدواریم زمینه برای انجام حجی باشکوه، عزتمند همراه با آرامش و امنیت زائران فراهم شود. 

جزئیات دعوت نامه حج عربستان برای ایران
گفته شده است که عربستان سعودی از طریق نمایندگی خود در نیویورک، دعوت‌نامه‌ای را برای حضور ایران جهت شرکت در جلسات هماهنگی حج ۹۶ ارسال کرده است.
این دعوت‌نامه برای نمایندگی ایران در نیویورک ارسال شده و سپس از طریق دستگاه دیپلماسی به دستگاه‌های ذیربط و مسئول فرستاده شده است.

شرایط حج
همانطور که بار‌ها و بار‌ها گفته شده است ایران حج عزتمندانه را برای اتباع خود برخواهد گزید و اگر قرار باشد عربستان به جای عذرخواهی اتفاقات رخ داده در منا و جده که منجر به شهید شدن نزدیک به ۵۰۰ زائر ایرانی و ۷ هزار حاجی بین‌المللی شد همچنان تنها برای تطهیر خود دعوت نامه ارسال و در عمل بر طبل دشمنی و خصومت بکوبد و بخواهد حج را ابزاری برای فشار سیاسی به کشورهایی که سیاستی مخالف با سیاستهای پادشاه عربستان که علنی از صهیونیست‌ها حمایت می‌کند قرار دهد، مسئولان کشور اعلام کرده‌اند که زیر بار این حج که عزت ایرانی‌ها و حجاج بیت‌الله الحرام را نادیده بگیرد نخواهند رفت. چرا که حجی که قرار است به هتک حرمت زائران بینجامد مورد قبول هیچ انسان آزاده‌ای نخواهد بود. گرچه خیلی از افرادی که امروزفیشهای حج تمتع را در دست دارند سال‌ها برای حضور در سرزمین وحی منتظر مانده و پس‌انداز زندگیشان را برای این کار قرار داده‌اند، گرچه دلشان می‌خواهد قبل از مرگشان یکبار پا در سرزمینی گذارند که پیامبر آن را بنا کرده و خانه خدا را طواف کنند اما همین آرزومندان هم نمی پذیرند به قیمت زیرپا گذاشته شدن عزتشان راهی سرزمینی شوند که زمام آن را حاکمان ظالم آل‌سعود که با رفتارهای بی‌شرمانه و ارتباط وقیحانه با دشمنان اسلام بر طبل ضد اسلامی می‌کوبند بر عهده دارد. 

صراط مستقیم
از مدت‌ها قبل در محافل رسانه‌ای اخبار و گزارش‌هایی درباره دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در حج سال آینده آمده بود و در ‌‌نهایت نیز این خبر از سوی مسئولان حج و زیارت تایید و اعلام شد که در حال بررسی این دعوت هستند.
این خبر‌ها در حالی نور امیدی در دل دلدادگان زیارت حرم امن الهی ایجاد کرد که در این زمینه چند نکته را باید در نظر داشت. نکته اول اینکه سعودی این دعوت نامه را نمی‌تواند به عنوان یک امتیاز به ایران بفروشد و در ازای آن طلب امتیازاتی از ایران داشته باشد چرا که این دعوت از تکالیف سعودی به عنوان میزبان مراسم حج است و در قبال تمام کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد. نکته دوم آنکه در برابر دعوتنامه سعودی نباید با دیدی احساسی و ذوق‌زده نگریست. باید یادمان باشد که در کنار زاویه‌های سیاسی و رفتارهای خصمانه‌ای که سعودی به صورت مستقیم و غیر مستقیم علیه ایران صورت داده، اقدام این رژیم در قبال حج ایرانیان نیز با اما و اگرهای بسیاری همراه است. آنچه در فاجعه منا روی داد و ده‌ها رفتارهای غیر اصولی و بی‌حرمتی‌ها علیه زائران ایرانی نشان می‌دهد که سعودی از فریضه حج به عنوان یک مسئله سیاسی بهره‌برداری کرده و همواره به دنبال اجرای سیاست تحقیر علیه ایرانیان بوده است. بر این اساس واکنش به دعوتنامه سعودی باید بر اساس تحقق عزت و کرامت انسانی ملت ایران و تحقق اهداف و اصول انقلاب اسلامی باشد و شروطی که رهبر انقلاب برای احیای مراسم حج تعیین نموده‌اند می‌تواند محور اصلی واکنش‌ها به دعوتنامه سعودی باشد.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98165
 
Share/Save/Bookmark