میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
چهارمین روز ثبت‌نام ریاست جمهوری
رکوردشکنی نام‌نویسی‌ها
رکوردشکنی نام‌نویسی‌ها
 

چهارمین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری درحالی در محل ستاد انتخابات کشور برگزار شده است که رکورد ثبت‌نام‌ها در این انتخابات نسبت به دوره گذشته زده شد.
چهارمین روز ثبت‌نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در محل ستاد انتخابات کشور انجام شد. در سه روز گذشته ۶۳۸ داوطلب برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند که روز سوم با ثبت‌نام ۳۵۷ نفر بیشترین آمار نام‌نویسی را به خود اختصاص داد.
نام‌نویسی از داوطلبان شرکت در این انتخابات از ساعت ۸ صبح الی ۱۸ بعدازظهر در محل ستاد انتخابات کشور در جریان بود. براساس جدول زمانبندی منتشر شده از سوی ستاد انتخابات کشور ۲۶ فروردین‌ماه (امروز) آخرین روز نام‌نویسی از داوطلبان شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری خواهد بود.
در چند روز گذشته بعد از ثبت‌نام آنچه بیشتر در ستاد انتخابات غالب بوده است، حواشی بعضا خنده‌دار بوده است؛ افراد محترمی که اگر چه در مشاغل مرتبط با خود چیره دست و کارآمد و موفق هستند اما بی‌تردید حائز شرایط و صلاحیت‌های مندرج در قانون برای تصدی‌گری سمت ریاست جمهوری نیستند؛ اما با این همه خود را به ستاد انتخابات کشور واقع در خیابان فاطمی تهران می‌رسانند تا یک عرض‌اندام رسانه‌ای داشته باشند.
بسیاری از این افراد حتی در لحظه ثبت‌نام تاکید کرده‌اند که امیدی به تایید صلاحیت نداشته و تنها آمده‌اند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند!
با این حال افرادی که بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و صلاحیت‌های مندرج در قانون صرفا برای دیده شدن اقدام به نام‌نویسی در انتخابات می‌کنند و بعضا موجبات سوء‌استفاده رسانه‌های معاند و دردسر دست‌اندرکاران اجرایی و نظارتی انتخابات را فراهم می‌آورند. البته به تعبیر یکی از بزرگان یکی از وجوه مثبت استقبال مردم از اقشار و طیف‌های مختلف برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری، آن است که این مردم نظام مقدس جمهوری اسلامی را از آن خود می‌دانند.

ثبت‌نام مهدی کلهر
مهدی کلهر مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد اولین کاندیدای مطرح در چهارمین روز ثبت‌نام بود. وی تاکید کرد که به صورت مستقل وارد این انتخابات شده و کاندیدای احمدی‌نژاد نیست. کلهر در پاسخ به این سوال که اگر صلاحیت شما از سوی شورای نگهبان تایید نشود چه واکنشی خواهید داشت؟ گفت: خیلی خوشحال می‌شوم چون باری از روی دوشم برداشته می‌شود.

چرا شبکه بانکی سود را به زیر ۱۰ درصد کاهش نمی‌دهد؟
بهمن لامعی معاون مدیرعامل بیمه ایران پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چرا پس از پایان جنگ تحمیلی فساد در کشور رشد کرد؟ اگر با انواع فساد مبارزه جدی و سیستماتیک نشود کشور در محیط داخلی و خارجی دچار مشکلات خواهد شد و مشروعیت و مقبولیت نظام اجرایی کشور خدشه‌دار خواهد شد و این خیانت بزرگ و گناه عظیم نسبت به آرمان‌های انقلاب و شهیدان است.
وی افزود: چرا شبکه بانکی سود را زیر ۱۰ درصد کاهش نمی‌دهد تا جامعه سالم اقتصادی و رشد تولید و کاهش بیکاری را شاهد باشیم. مردم عملکرد افراد و جریانات سیاسی را بررسی و با شناخت صحیح و با حضور حداکثری رای دهند.
لامعی تصریح کرد: آیا فساد کنونی، تورم، رکود موجود و بی‌ثباتی اقتصادی نتیجه عملکرد مدیران ناکار آمد نیست؟

رئیس‌جمهور شوم خویشاوندانم را سر کار نمی‌آورم!
یک پیرمرد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد و اعلام کرد اگر رئیس‌جمهور شود خویشاوندانش را سر کار نمی‌آورد! 

اژدها وارد می‌شود!
مرد ۵۰ ساله رزمی‌کار برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

برای مقابله با شیعه لندنی آمده‌ام
در میان داوطلبان دیروز فردی که خود را مدیر سایت «تی‌وی شیعه دات‌کام» معرفی می‌کرد در ستاد انتخابات حضور یافت. وی گفت: هدفم برخورد باحکومت جریان تشیع لندنی است که دارد با عکس شهدا برخورد می‌کند.

مراجعه ۸۰ نفر برای ثبت‌نام تا ساعت ۹
تا ساعت ۹ صبح یعنی تنها یک ساعت از آغاز ثبت‌نام روز چهارم ۸۰ نفر به ستاد انتخابات مراجعه کردند. همچنین بنابر آخرین آمار ۶۸۷ نفر تا کنون در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند که رکود ثبت‌نام در دوازدهمین دوره انتخابات زده شد. در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ۶۸۶ داوطلب در طول ۵ روز ثبت‌نام کرده بودند. همچنین رئیس ستاد انتخابات کشور از ثبت‌نام ۷۱۷ نفر تا ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه بامداد خبر داد.

ثبت‌نام رئیس کابینه جوان
نعمت‌الله سبحانی مدیرکل سابق پدافند غیرعامل استان بوشهر هم به ستاد انتخابات آمد تا نام خود را در میان داوطلبان انتخابات ثبت کند. او با بیان اینکه کابینه‌ام جوان خواهد بود گفت: دلیلی ندارد رد صلاحیت شوم؛ چراکه توان اداره قوه مجریه را دارم.

کاندیدایی که رد صلاحیت می‌شود
کاندیدایی برای ثبت‌نام به ستاد آمد و هنگامی که داشت از پله‌ها پایین می‌آمد در واکنش به عکس گرفتن عکاسان پوشه‌ای که در دست داشت را جلوی صورت خود گرفت و گفت عکس نگیرید. این جمله داوطلب مورد اعتراض عکاسان قرار گرفت که داوطلب در جواب آنها گفت: آخر تایید صلاحیت نمی‌شوم بدلیل اینکه کراوات دارم.

شیخیانی هم ثبت‌نام کرد
امرالله شیخیانی دبیرکل حزب مردم هم در چهارمین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری در محل ستاد انتخابات کشور حاضر شد و ثبت‌نام کرد . وی اصلاح‌طلب است.

ثبت‌نام یک نماینده مجلس
حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی هم با حضور در ستاد انتخابات کشور داوطلب حضور در رقابت‌های انتخاباتی شد. وی می‌گوید: نقدینگی باید کاهش یابد و به تولید اختصاص داده شود.

یک خواننده هم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد
امین‌الله رشیدی خواننده و آهنگساز هم با حضور در ستاد انتخابات کشور داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد. به گفته وی با هدف ارتقای فرهنگ و هنر پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گذاشت.

اعتراض شدید یک زن در ستاد انتخابات
یکی از مالباختگان موسسه کاسپین با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور نسبت به عدم پاسخگویی دولت به مالباختگان موسسه مالی کاسپین به شدت انتقاد کرد و گفت وقتی روحانی نمی‌تواند مشکل ما را حل کند خودم کاندیدا می‌شوم.

فومنی هم کاندیدا شد
محمد زارع‌فومنی دبیرکل مردمی اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.
وی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان درسال ٩٢ بین بد و بدتر را انتخاب کردند، افزود: شورای عالی سیاست‌گذاری را مرجع اصلاح‌طلبان و تصمیم برای حضور کاندیداها نمی‌دانیم، مگر اصلاحات ارث پدری برخی افراد است.

ضربه‌گیر روحانی هم آمد
محسن غرویان هم به ستاد انتخابات آمد. او پیش از این گفته بود که برای دفاع از تفکر اعتدالی حسن روحانی پا به میدان کاندیداتوری گذاشته که کنار کشیدن از صحنه انتخابات به نفع روحانی را ممکن می‌کند.

داوطلبان از مرز ۸۰۰ نفر گذشتند
دیروز در ساعت ۱۳ دبیر ستاد انتخابات در جمع خبرنگاران گفت که تا این زمان ۸۱۲ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. اما علی‌اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور، از ثبت‌نام قطعی ۲۲۲ نفر در چهارمین روز ثبت‌نام خبر داد و گفت: از این تعداد ثبت‌نام کننده ۲۲ نفر خانم و ۲۰۰ نفر آقا هستند. وی ادامه داد: کمترین سن داوطلبان ۱۸ و بیشترین انها ۸۸ سال بوده است.

کواکبیان نامزد شد
مصطفی کواکبیان دبیر حزب مردم‌سالاری و نماینده مجلس در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد. او تاکید کرده که گزینه پوششی برای روحانی نیست و آخر در رقابت‌ها می‌ماند.
وی گفت: با ۵۰ برنامه نامزد انتخابات ریاست ‌جمهوری می‌شوم. نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: گفتمان دولت یازدهم اصلاح‌طلبانه نیست و رئیس دولت یازدهم بارها گفته اصلاح‌طلب نیست. کواکبیان گفت: در کنگره پانزدهم در چندین جلسه من را متقاعد کردند تا حضور داشته باشم و وقتی دیدم رئیس دولت دهم حاضر شد انگیزه بنده قوی‌تر شد.

زاکانی با شعار دولت اقدام و اصلاح آمد
علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری نیز در وزارت کشور حضور یافت. وی گفت: شعارم دولت اقدام و اصلاح است. همچنین در ادامه تاکید کرد که همه باید به نتیجه‌گیری جمنا پایبند باشیم.
وی همچنین در جمع خبرنگاران افزود: کشور امروز از نظر اقتصادی در مرز بحران قرار دارد و دولت پیکره اقتصاد را دچار مرگ مغزی کرده است. وی افزود: فوریت امروز ما اقتصاد است و پیروزی در جنگ اقتصادی با دشمنان، نیازمند روحیه رزمندگی، اعتماد به مردم، تکریم کارگر و کارآفرین ایرانی و فعال شدن دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه است نه ناامیدی از توان داخلی و نه فقط چشم دوختن به دست طمعکار خارجی.

اعظم طالقانی با ویلچر آمد
اعظم طالقانی دختر آیت‌الله طالقانی هم در ستاد انتخابات کشور ثبت‌نام کرد که با این ثبت‌نام بیش از ۶۰ زن داوطلب شرکت در انتخابات شده‌اند. 

با برند «دولت نجات» وارد میدان شده‌ام
دبیرکل سازمان دفاع منافع ملی ایران گفت: در بین مردم یاس و ناامیدی ایجاد شده و علت آن ناکارآمدی است.
سعید یاری پس از ثبت‌نام اظهار داشت: پس از مشورت و بررسی با نخبگان به این نتیجه رسیدیم روند رو به جلوی کشور در دو حوزه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی متقاعدکننده نبوده است وی با تاکید بر اینکه دلیلی ندارد که چهره‌های تکراری روی کار بیایند، گفت: آزموده را دوباره آزمودن خطاست. وی تصریح کرد: شورای نگهبان با توجه به تهدیدات بین‌المللی و لشکرکشی‌های آمریکا در منطقه میدان را برای چهره‌های نسل سومی باز کند. یاری خاطرنشان کرد: بنده با برند "دولت نجات" وارد میدان شده‌ام.

جلیلی در انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام نمی‌کند
در همین حال شنیده‌ها حاکی است که سعید جلیلی در انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام نخواهد کرد. این خبر هنوز به صورت رسمی از سوی جلیلی اعلام نشده اما برخی منابع نزدیک به او این خبر را تایید کرده‌اند.
برخی اخبار غیررسمی حاکی از آن است که سعید جلیلی که پیش از این احتمال قوی می‌رفت برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند، برای وحدت بیشتر در جبهه انقلاب از تصمیم خود منصرف شده است.

نام‌نویسی ۱۸ چهره شاخص
۹۵۰ داوطلب تا ساعت ۱۵:۳۰ دیروز در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت‌نام کرده‌اند به این ترتیب تا این ساعت شمار ثبت‌نام‌کنندگان به ۳۰۷ نفر رسید. تاکنون ۱۸ چهره شاخص در انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند.

روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرد
حسن روحانی نیز عصر دیروز در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور نام‌نویسی کرد. این درحالی بود که هیچ‌یک از اعضای کابینه همراه وی نبودند. وی همچنین از ستاد انتخابات کشور بازدید به عمل آورد.
رئیس‌جمهور گفت: به اشتغال خالص بالای ۶۳۰ هزار در سال گذشته رسیدیم، بنابراین در هر سه رقم یک رکوردی برای ۲۵ سال گذشته تاریخ ایران بوده است. وی پس از ثبت‌نام اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که دوباره به این بنده حقیر توفیق داد که خودم را در معرض اعتماد ملت ایران قرار بدهم و اعلام آمادگی کنم که بار مسئولیت سنگین اجرایی کشور را در صورت قبول ملت ایران برعهده بگیرم.
وی ادامه داد: در سال ۹۲ آنچه به مردم عزیز ایران اعلام کردم، در انتخابات آن سال، نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بود و امروز بسیار خوشحالم که در هر سه زمینه با حمایت و کمک مردم قدم‌های قابل توجهی برداشته شده است.
روحانی با بیان اینکه در زمینه نجات اقتصاد، ما از رکود تورمی فاصله گرفتیم، تصریح کرد: از رشد منفی ۷ در سال گذشته به رشد بالای هفت رسیده‌ایم و از تورم ۴۰ درصد به تورم ۷ درصد در اسفند سال گذشته رسیده‌ایم. وی ادامه داد: به اشتغال خالص بالای ۶۳۰ هزار در سال گذشته رسیدیم، بنابراین در هر سه رقم یک رکوردی برای ۲۵ سال گذشته تاریخ ایران بوده است.
رئیس‌جمهور افزود: همان‌طور که در سال ۹۲ وعده داده بودیم که چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد، امروز مدرن‌ترین سانتریفیوژها یعنی آی‌آر۸ دارند، می‌چرخند. روحانی با بیان اینکه در زمینه‌های اقتصادی دستاوردهای زیادی داشتیم، عنوان کرد: هفته آینده در عسلویه ۲۰ میلیارد دلار طرح را افتتاح می‌کنیم که در تاریخ اقتصاد ایران سابقه نداشته است.
وی با اعلام اینکه در زمینه تعامل سازنده با جهان ما توانستیم در پیچیده‌ترین پرونده به توافق برسیم، گفت: از طرف ملت ایران اعلام می‌کنم که حفظ برجام یکی از مهمترین برنامه‌های ملت ایران است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هووهایی که تصمیم به کشتن این نوزاد یعنی برجام گرفته بودند، نمی‌توانند سرپرست خوبی برای این فرزند باشند، تصریح کرد: همان‌هایی که تلاش شبانه‌روزی کردند برای این توافق، همان‌ها باید قدم بعدی را هم بردارند. روحانی با تاکید بر اینکه احیای اخلاق با حقوق شهروندی و با شفاف‌سازی و گردش اطلاعات امکان‌پذیر است، اظهار داشت: دولت تا روز آخر این موارد را دنبال می‌کند و اگر بنده مسئولیت را داشته باشم، همین مسیر شفافیت را ادامه می‌دهم.
وی با اعلام اینکه در دولت دوازدهم هدف ما، ایران پیشرفته و پیشرو که همان هدفی است که در چشم‌انداز ۲۰ ساله مشخص شده، گفت: چشم‌اندازی که به دست آیت‌الله هاشمی تصویب و به دست رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز در مسیر همان چشم‌انداز بیست ساله که یکی از قسمت‌هایش تعامل سازنده و موثر با جهان است و یکی از بخش‌هایش رشد ۸ درصدی است، برای اولین‌بار در تاریخ ایران بعد از ابلاغ، تحقق یافته و همین مسیر ادامه خواهد یافت. وی با بیان اینکه ما امروز در بازار نفت یکبار دیگر بعد از سال ۹۰ که غیبت کرده بودیم، حضور یافتیم، گفت: ما یک بار دیگر در سال گذشته در تولید گندم خودکفا شدیم و این به معنای عزت ملی است.
روحانی با تاکید بر اینکه یک بار دیگر بر روی کشتی‌های‌مان پرچم ایران در اهتزاز است که قبلا پرچم دیگر کشورها بود، اظهار داشت: ما واردکننده گازوئیل بودیم و امروز صادرکننده هستیم و از اواسط امسال صادرکننده بنزین خواهیم بود و این عزت ایران است. وی با بیان اینکه ما این عزت مردم ایران را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: از هفته آینده در برداشت منابع نفت و گاز از پارس جنوبی از قطر برای اولین بار پیشی خواهیم گرفت.
رئیس‌جمهور در پایان تصریح کرد: بنده می‌خواهم به ملت ایران اعلام کنم که همه ما باید دوباره بیاییم؛ من امروز دوباره برای ایران و اسلام و برای آزادی و آرامش بیشتر در این سرزمین و امنیت گسترده تر در ایران آمده‌ام.
اما روحانی بعد از حضور در نشست‌ خبری، حاضر به پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران نشد که این مهم با اعتراض خبرنگاران مواجه شد.

برگزاری تجمع حامیان «قالیباف»
تجمع حامیان محمدباقر قالیباف با عنوان «تجمع مدافعان ایران» عصر دیروز نیز برگزار شد .
هدف از این تجمع دعوت از قالیباف برای کاندیداتوری در انتخابات ۹۶ عنوان شده است. همچنین جامعه مداحان تهران با ارسال نامه‌ای به قالیباف، از وی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند.

ثبت‌نام حجت‌الاسلام رئیسی
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی نیز دیروز برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت. وی با بوسیدن قرآن و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و همراهی مادران شهدا وارد وزارت کشور شد.
داوطلب انتخابات ریاست ‌جمهوری گفت: علی‌رغم همه تلاش‌های انجام شده، وضعیت و شراط کشور در وضعیتی است که مردم سوال می‌کنند چرا بیکاری؟ مردم نگران کسب و کار هستند.
حجت‌الاسلام رئیسی وی با بیان اینکه از افتخارات نظام اسلامی ما آن است که تمامی اجزا در این نظام با رای مردم انتخاب می‌شوند تصریح کرد: مردم فرصتی دارند در هر انتخابات، باز نگاهی به آنچه که برگزیدند و ارزیابی نسبت به آنچه که انتخاب کردند داشته باشند اینها در هر انتخاباتی وجود دارد و این یک فرصت برای مردم است.
این داوطلب انتخابات ریاست ‌جمهوری عنوان کرد: روستاییان، شهرنشینان، نخبگان و صاحب‌نظران سخن‌شان امروز این است که کشوری با این همه سرمایه‌های ارزشمند و ذخایر که خداوند داده و با این همه نیروی انسانی و نیروهای جوان و خلاق و این همه سرمایه که وجود دارد آیا در شان ملت ماست که شخص بیکاری شرمنده خانواده‌اش شود.
وی اظهار داشت: امروز شرایط تغییر و تحول وجود دارد که این تحول باید در نظام مدیریتی ایجاد شود، البته معنای این، آن نیست که دولتمردانی که در جای جای کشور کار می‌کنند، تلاش‌شان ارزشمند نیست، بلکه باید رویکردها اصلاح شود.

کد مطلب: 98967
 
Share/Save/Bookmark