میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
در مکه چه گذشت؟
سعودی طی دو روز اخیر میزبان سه نشست با عنوان نشست سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و...

سعودی طی دو روز اخیر میزبان سه نشست با عنوان نشست سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس بود. سعودی تلاش کرد تا این نشست‌ها را بر اساس سه محور برگزار کند.
 بخشی از آن تحولات یمن بوده است چنانکه در قطعنامه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس حملات پهپادی نیروهای ارتش یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کردند. این سند همچنین شلیک ادعایی بیش از ۲۲۵ موشک بالستیک و ۱۵۵ پهپاد غیرمسلح توسط نیروهای انصارالله به سمت عربستان و نیز انفجارها در فجیره را محکوم می‌کند. بعد دیگر این نشست‌ها را ادعاهای ساختگی علیه ایران تشکیل می‌داد چنانکه شورای همکاری در یکی از بندهای این سند هم از ایران خواسته به اصول منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی، حسن همجواری، احترام به حق حاکمیت کشورهای دیگر، عدم دخالت در امور کشورهای دیگر و عدم استفاده از قوای نظامی متعهد باشد. 
نکته قابل توجه آنکه سعودی به دنبال گنجاندن چنین بندهایی در بیانیه نشست اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی نیز بود که با مخالفت اعضا مواجه شد. پیش از سعودی‌ها، آمریکایی‌ها از جمله بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا ادعای نقش ایران در انفجارهای فجیره امارات را مطرح کرده بودند. ضلع سوم طراحی بانیان این نشست‌ها حمایت از رفتارهای آمریکا بویژه علیه ایران بوده است چنانکه در نشست شورای همکاری خلیج فارس، از راهبرد دولت آمریکا علیه ایران حمایت کرده‌اند. در این بیانیه آمده است: «شورا حمایت خود را از راهبرد آمریکا در قبال ایران از جمله مقابله با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه، حمایت آن از تروریسم، مبارزه با فعالیت‌های خشن حزب‌الله، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شبه‌نظامیان حوثی و سایر گروه‌های تروریستی ابراز می‌دارد و اقدامات انجام‌شده توسط آمریکا برای مقابله با آنها را مورد تمجید قرار داد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا سعودی این رویه را در پیش گرفته و چه اهدافی را دنیال کرده‌اند؟ بخشی از این اقدامات در چارچوب وضعیت سعودی در یمن است. سعودی که همچنان به کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم می پردازد از یک سو به دنبال ادامه رفتارهای جنایتکارانه‌اش است و از سوی دیگر ناتوانی‌اش در برابر مقاومت یمن بویژه در حوزه عملیات پهپادی و موشکی به یک رسوایی برایش مبدل شده است. سعودی با برگزاری اجلاس‌هایی در مکه به دنبال پنهان سازی این رسوایی و توجیه ادامه کشتار یمن با ادعای همراهی سایر کشورهای عربی است. مواضع ادعایی در نشست‌های مکه فریب دادن حاضران در این نشست‌ها بوده است.
تقارن نشست‌های مکه با روز جهانی قدس را می‌توان طراحی آمریکایی- صهیونیستی برای سوء استفاده از کشورهای عربی بویژه سعودی و امارات برای اهمیت زدایی از این روز جهانی دانست حال آنکه برگزاری گسترده این راهپیمایی در سراسر جهان از یک سو حمایت جهانی از فلسطین و مخالفت با معامله قرن را آشکار و از سوی دیگر جایگاه جهانی ایران و لبیک جهانیان به ندای ایرانی حمایت از فلسطین را نشان داد که شکستی بزرگ برای صهیونیست‌ها، سعودی و آمریکا بوده است. از سوی دیگر بحرین در حالی میزبان نشست خیانت قارون‌های منطقه به فلسطین است که این نشست با محکومیت گسترده مواجه شده و حتی تشکیلات خودگردان فلسطین هم عدم حضور در نشست را اعلام کرده است. آمریکایی‌ها و سعودی با ایران هراسی به دنبال توجیه برگزاری این نشست و خیانت میزبانان این نشست به فلسطین هستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109173
 
Share/Save/Bookmark