میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
ناکامی متجاوزان در نجران و عسیر

ناکامی متجاوزان به یمن ادامه دارد چنانکه، ارتش یمن در جدیدترین موفقیت میدانی خود توانست جلوی چند عملیات نیروهای ائتلاف سعودی در نجران و عسیر را بگیرد و چندین پایگاه را در مرز عربستان پاکسازی کند.
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند، جلوی عملیات نیروهای ائتلاف سعودی در نزدیکی شهر «نجران» (هم‌مرز با یمن) را بگیرند. ارتش یمن همچنین یک علمیات دیگر ائتلاف در نزدیکی شهر «عسیر» را ناکام گذاشت، عملیاتی که ۱۲ ساعت طول کشید و با همراهی بالگردهای آپاچی انجام شد.همزمان بخش اطلاع‌رسانی «الاعلام الحربی» شاخه یمن، تصاویر و فیلم‌هایی از تسلط این نیروها بر تعدادی از پایگاه‌های سعودی در محور «نجران» و خسارت‌های وارده به ائتلاف منتشر کرد.
نیروهای انصارالله هفته گذشته از تسلط بر ۲۰ پایگاه نظامی در نجران خبر داده و اعلام کردند،‌ این موفقیت پس از عملیات هجومی طی ۷۲ ساعت به دست آمده است. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد، طی این عملیات‌ها بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن کشته و زخمی شده‌اند.
رسانه‌های یمن از حمله «نیروهای مزدور» ائتلاف سعودی-اماراتی به نمازگزاران در استان الضالع این کشور خبر دادند که بر اثر آن شش تن کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شدند. شبکه تلویزیونی المسیره گزارش داد که نیروهای مزدور با حمله به این مسجد در شهرستان «الارزاق» شش تن از آن‌ها را به گلوله بستند و چهار تن دیگر را زخمی کردند.
«محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله و رئیس هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن این حمله را «جنایت وحشیانه» خواند و آن را شدیدا محکوم کرد. او گفت: چنین جنایت‌هایی پرده از کثیف‌ترین جنگ‌ها برمی‌دارد که «خرده کشورها" این جنگ‌ها را به راه انداخته‌اند و یکی از کانون‌های جنایت بین‌المللی منظم را تشکیل داده‌اند»در این میان به‌رغم استفاده تسلیحات نظامی در جنگ یمن علیه مردم بی‌گناه این کشور، کاخ سفید ساخت قطعات بمب‌های پیشرفته در داخل عربستان را صادر کرد.
دولت دونالد ترامپ در ماه گذشته با اعلام وضعیت اضطراری روند فروش تسلیحات نظامی به عربستان و امارات را تسریع بخشید. صدور مجوز شرایط اضطراری اجازه می‌دهد تا شرکت دفاعی رایتون (Raytheon) آمریکا با عربستان سعودی برای ساخت ۱۲۰ هزار قطعه بمب‌های پیشرفته در داخل کشور با پشتیبانی از جنگنده‌ای اف ۱۵، موشک‌های ضدتانک و سایر تجهیزات همکاری کند. جزئیات این توافق تنها توسط دولت آمریکا به کنگره ارائه‌شده است و بعد از ارائه باعث برانگیخته شدن نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا شد.
سازمان‌های حقوق بشری بر این باورند که ساخت این قطعات در داخل عربستان باعث می‌شود تا ریاض به بمب‌های پیشرفته دسترسی پیدا کند و از آنان برای سرکوب مردم یمن استفاده کند.

کد مطلب: 109272
 
Share/Save/Bookmark