میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
کشتار یمنی ها با غذای فاسد سازمان جهانی غذا

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به اظهارات اخیر مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا اعلام کرد این سازمان از مواضع وزیر خارجه آمریکا تأثیر گرفته است.
دی‌ماه گذشته (۱۳۹۷) بود که «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به تهدید مدیر برنامه جهانی غذا، از اقدام این نهاد در خرید مواد غذایی فاسد برای ملت یمن پرده برداشت «دیوید بیسلی» مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در جلسه شورای امنیت از احتمال تعلیق احتمالی در ارسال کمک‌های انسانی به یمنی‌ها در هفته جاری سخن گفت و اتهاماتی علیه انصارالله مطرح کرد.الحوثی بار دیگر به این موضوع پرداخت و اعلام کرد: سازمان جهانی غذا در راستای تعویض غذای فاسد ارائه شده به ملت یمن با جنگ کلامی که مدیر آمریکایی‌اش آن را فرماندهی می‌کند، کار می‌کند.
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن ادامه داد: این اظهارات از سیاست‌های مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) تأثیر گرفته است، شخصی که به دفاع ناامید‌کننده از ادامه فروش سلاحی که ملت یمن را می‌کشد، معروف است. اظهارات و فریب‌های رسانه‌ای که در حال حاضر با هدف بهبود چهره کشورهای متجاوز در جریان است، همان دلیل گرسنگی (یمنی‌ها) است.الحوثی در ادامه گفت؛ سازمان غذای جهانی باید غذاهای فاسد خود را با پول نقد جابه‌جا کند و فروش غذاهای فاسد «غیرقانونی» است.
«مارک لوکوک» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه هشدار داد که یمن در بدترین فاجعه انسانی تاریخ به سر می‌برد. وی همچنین خبر داد که بیش از نیمی از مردم یمن به کمک‌های بشردوستانه نیازمند هستند و سازمان ملل به ۴.۲ میلیارد دلار برای مقابله با بحران انسانی در یمن نیازمند است. در این میان مشاور رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن اعتراف کرد، ائتلاف سعودی که مدعی است برای بازگرداندن قدرت به «دولت قانونی» یمن به این کشور حمله کرده، اجازه بازگشت دولت به یمن را نمی‌دهد.
از سوی دیگر سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد عملیات دفاعی علیه تجاوزات ائتلاف سعودی ادامه دارد و در نتیجه حملات پهپادی به فرودگاه سعودی «أبها»، وضعیت این فرودگاه از حالت طبیعی خارج شده است.«یحیی سریع» سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح یمن اعلام کرد، عملیات دفاعی یمن ادامه دارد و با تشدید حملات «رژیم سعودی» بیشتر هم خواهد شد؛ ائتلاف در دو روز گذشته ۴۱ حمله به یمن داشته که طی آنها چندین نفر کشته و زخمی شده‌اند.
بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، سریع ادامه داد: فرودگاه أبها، فلج شده و با عملیات نظامی نیروی هوایی (ارتش یمن) ، حالت طبیعی خود را از دست داده است.وی سپس تصریح کرد، حملات پهپادی ارتش یمن ادامه داد و با دقت به اهداف برخورد کرد. شبکه خبری المسیره بامداد امروز خبر داد که ارتش یمن عملیات گسترده‌ای را با استفاده از پهپاد علیه فرودگاه أبها انجام داده است.
از سوی دیگر کودتا و درگیری در «عدن» از دو سال گذشته بر این شهر سایه افکنده و این روزها مشهودتر از گذشته به نظر می‌رسد. منصور هادی از عربستان درخواست کمک کرده است اما سعودی‌ها دغدغه‌های امنیتی خود را دارند. ارتش یمن بار دیگر فرودگاه ابهاء عربستان سعودی را با پهپاد مورد حملات گسترده قرار داد.

کد مطلب: 109470
 
Share/Save/Bookmark