میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
بازی با پرونده‌های ساختگی
عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دورانی بس حساس در جریان است...

عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دورانی بس حساس در جریان است. هر چند که در ظاهر شاهد فضایی آرام به دلیل شرایطی کرونایی در جهان هستیم ولی در عمل تحرکات علیه منافع و امنیت جمهوری اسلامی در ابعاد مختلفی در جریان است.
گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر شد که در فضای رسانه‌ای این گزارش بیانگر عدم همکاری ایران با آژانس عنوان گردید که البته این جوسازی با انتقاد شدید چین و روسیه مواجه شد. خبرگزاری رویترز در خبری ادعای گزارش گوترش دبیرکل سازمان ملل مبنی بر ماهیت ایرانی موشک‌هایی که چند ماه پیش از یمن به آرامکو عربستان شکلیک شده بود را مطرح کرد؛ در حالی که بیش از این سازمانهای اطلاعاتی جای این فرضیه را رد کرده بودند و تکرار این ادعا از زبان گوترش جای تامل دارد. نکته دیگر برایان هوک مسئول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ادعای آمادگی آمریکا برای مذاکره را مطرح می‌سازد در حالی که خشنودی خود از تاثیرگذاری تحریم برای منزوی سازی و بازدارندگی توان نظامی ایران را نیز بیان می‌کند. در کنار این رفتارهای حلقه‌های تکمیلی نیز در منطقه مشاهده می‌شود چنانکه گانتص وزیر جنگ صهیونیستها از همگرایی منطقه‌ای و جهانی برای تحریم ایران سخن می‌گوید. آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و حتی سازمان ملل در حالی از تحریم اقتصادی لبنان و البته تغییر ماهیت کارکرد نیروهای سازمان ملل در لبنان (یونیفل) سخن می‌گویند که محور این رفتارها را مقابله با عملکردهای نیابتی حزب ا... به جای ایران در لبنان و منطقه عنوان می‌کنند. در قبال سوریه نیز آمریکا تحریم‌های گسترده تحت عنوان «قیصر» را وضع کرده که مقابله با حضور ایران در سوریه را بهانه آن قرار داده است. در نهایت نیز در هفته‌های اخیر محافل رسانه‌ای با ادعای مرگ چند شهروند افغانستان در مرزهای آبی ایران و افغانستان، سعی کرده‌اند تا در کنار برهم زدن روابط ایران و افغانستان فضای منفی علیه جمهوری اسلامی در جهان ایجاد کنند. مجموع این رفتار چند ادعا را پی‌گیری می‌کند. اولا جمهوری اسلامی مخل امنیت جهان است ثانیا ایران پایبند به تعهدات بین‌الملی هسته‌ای نیست و احتمال گرایش آن به بمب اتم وجود دارد ثالثا تحریم‌ها علیه ایران توانسته تا حدودی از شدت تحرکات ایران بکاهد در حالی آمریکا با رویکرد به مذاکره به دنبال افزایش این فرآیند است. نتیجه ادعایی از این معادله می‌شود آنکه با تحریم می‌توان ایران را تعهدپذیر و از تهدیدات منطقه‌ای آن کاست و سایر کشور نیز به واسطه آن به ثبات برسند.
مجموع این تحرکات و القاهای رسانه‌ای علیه افکار عمومی جهان در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا یک کلید واژه را در تمام ماه‌های اخیر مطرح کرده و آن تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی است. براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، مهر امسال تجربه‌های تسلیحاتی ایران پایان و ایران حق خرید و فروش سلاح را دارد. آمریکا که نتوانسته با ادعای مکانیزم ماشه و حتی اقداماتی همچون قطع تعهدات مالی به سازمان بهداشت جهانی و یا تحریم لاهه و غیره، افکار عمومی و سایر کشورها به پذیرش طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد سازد، اکنون سناریوی نمایش بین المللی تهدید نشان دادن ایران را در پیش گرفته که گزارش‌های ادعایی آژانس و سازمان‌ملل و اعمال تحریم و تهدید علیه کشورهای منطقه به بهانه مقابله با دخالت ایران، محور آن را تشکیل می‌دهد. سناریوسازی که البته ایستادگی ایران در برابر ترفند مذاکره و نیز مخالفت سایر کشورها از جمله چین و روسیه با افزایش فشار علیه ایران، تاکنون آن را خنثی ساخته است. نکته مهم آنکه رفتار سازمان ملل و آژانس در پرونده سازی علیه ایران نشان می‌دهد که آنها همچنان معادله بستن سنگ و رها کردن سگ را اجرا و به جای مقابله و پرونده سازی علیه آمریکا به عنوان کانون بحران‌های جهانی به تهدید و پرونده سازی علیه جمهوری اسلامی می‌پردازند که در صف اول ایجاد امنیت در منطقه است و به اذعان جهانیان اگر ایران و رشادت‌های مردانی همچون سردار شهید سلیمانی نبود اکنون داعش در تمام جهان جولان می‌داد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114078
 
Share/Save/Bookmark