میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۴
 
 
مردم بودند و هستند
یک روز دیگر تا نوشته شدن برگ زرین دیگری در کارنامه ملت بزرگ ایران و جمهوری اسلامی مانده...

یک روز دیگر تا نوشته شدن برگ زرین دیگری در کارنامه ملت بزرگ ایران و جمهوری اسلامی مانده است. ۲۹ اردیبهشت روزی است که ملت ایران با حضور در پای صندوق‌های رای بار دیگر اقتدار و وحدت ملی خویش را به رخ جهانیان خواهد کشید. ملت در حالی برای تکرار خلق حماسه حضور در انتخابات آماده می‌شوند که بررسی کارنامه‌اش در طول۳۸ سال عمر انقلاب اسلامی نکات قابل توجهی را یادآور می‌سازد.
انقلاب اسلامی در شرایطی پیروز شد که از یک سو گروه‌های جدایی‌طلب و ضد‌انقلاب با حمایت‌های خارجی و بهره‌گیری از فضای ملتهب کشور به فعالیت‌های ضدانقلابی پرداخته و هزینه‌های بسیاری را بر کشور تحمیل می‌کردند و از سوی دیگر آمریکا به عنوان بزرگترین قدرت جهان چنان وانمود می‌کرد که هیچ کشوری توان مقابله با آن را ندارد. آمریکایی‌ها در آن زمان به شدت برگزینه نظامی و حتی اشغال ایران تاکید می‌کردند حال آنکه پاسخ ملت ایران به این تهدیدات در حالی که بخشی از ساختار حاکم بر کشور با برجسته‌سازی خطرهای موجود به دنبال سازش با آمریکا و حذف انقلاب بود، جالب توجه است. مردم با تسخیر لانه جاسوسی و مقابله با گروه‌های ضدانقلاب و در نهایت اخراج دولتمردان ضدانقلابی و دل بسته به خارج، اقتدار و استقلال و آزادی خود را به رخ جهانیان کشیدند.
در دفاع مقدس در حالی که جهانیان روز شمار شکست ایرانیان را تقویم خود ساخته‌ بودند و حتی برخی از مسئولان در داخل به دنبال معاملاتی با آمریکا بودند که رسوایی ایران‌گیت برای آنان و آمریکا رقم خورد، مردم ایران حماسه‌ای بزرگ را رقم زدند که تمام معادلات جهانی را برهم زد. مقاومتی بزرگ، بدون وابستگی به یکی از بلوک غرب و شرق رقم زده شد چنانکه به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی ایران را در برابر هرگونه تهدید و تهاجم خارجی بیمه کرد.
در شرایطی که اروپا و آمریکا برای مقابله با حقوق هسته‌ای ملت ایران به هرگونه اقدامی روی آورده بودند و برخی در داخل نیز تعطیلی مراکز هسته‌ای را راهکار مقابله با فشارها می‌نامیدند-در مقاطعی نیز طرحشان اجرا شد که هزینه‌های بسیاری برای کشور داشت-، ملت ایران در برابر همه تحریم‌ها و تهدیدات ایستاد و دستاوردی همچون غنی‌سازی ۲۰ درصدی را رقم زد در حالی که همزمان توان دفاعی کشور و جایگاه علمی را در عرصه جهانی نیز ارتقاء دادند. این امر چنان بود که جان‌کری وزیر خارجه اوباما در کنگره آمریکا می‌گوید زمانی ایرانی‌ها یک سانتریفیوژ داشتند بدون قدرت غنی‌سازی و امروز ایرانیان ۱۹ هزار سانتریفیوژ دارند با غنی‌سازی ۲۰ درصد و اگر اکنون با آن مذاکره نکنیم فردا معلوم نیست به کجا رسیده باشند.
ملت ایران در طول ۳۸ سال انقلاب اسلامی صدها مورد از این حماسه‌ها و انتخابات را در کارنامه خود ثبت کرده است که اساس آن را عبور از شرایط دشوار تشکیل می‌دهد چنانکه حتی در زمان‌هایی که برخی از مسئولان هم کم آورده و سازش‌کردن و خارج شدن از میدان را تجویز می‌کردند، ملت تا آخر پای کار بوده و امید دشمنان را به یأس مبدل کرده‌اند.
براین اساس بیان جملاتی که محور آنها را ترساندن مردم از شرایط سخت و یا آنچه قهر با جهان و تهدید جنگ تشکیل می‌دهد هر چند اقداماتی برای کسب رأی باشد اما در عمل نادیده گرفتن روحیه مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر سختی‌ها و تهدیدات دشمنان است که صرفاً می‌تواند برگرفته از شناخت نادرست از روحیه ملی و بعضاً چشم داشتن به خارج به جای ظرفیت‌های داخلی است.
روحیه‌ای که با روحیه جهادی و انقلابی ملت ایران همخوانی ندارد و قطعا نمی‌‌تواند برای خود جایگاهی کسب نماید و پیروان چنین تفکراتی در نهایت از صحنه حذف می‌شوند چنانکه در گذشته چنین بوده و در آینده نیز چنین خواهد بود.

کد مطلب: 99317
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark