میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶
 
 
فرار سرمايه یا سرمايه‌گذاري!

از ۲۸ بهمن تا پایان وقت اداری روز گذشته، حدود ۸۲۰ هزار قطعه سکه در واحدهای بانک ملی ایران پیش‌فروش شده است. همچنین در حراج‌های بانک کارگشایی، تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار قطعه سکه به فروش رفته است. حراج سکه در این بانک همچنان ادامه خواهد داشت.
كل سكه‌هاي پيش‌فروش شده حدود ١٢٢٠ هزار قطعه بوده كه با نرخ ١.٤ ميليون تومان كل ارزش سكه‌هاي پيش‌فروش شده به ١٧٠٨ ميليارد تومان مي‌رسد كه رقم بسيار ناچيزي است كه با التهابات بازار ارز تقارني ندارد.
براي گواهي سپرده ٢٠ درصدي در مدت‌كوتاه‌تري بيش از ٢٠٠ هزار ميليارد تومان نقدينگي جذب شد. اين نشان مي‌دهد كه عطش بازار ارز و رشد بالاي تقاضا در آن بيشتر براي فرار سرمايه است و نه سرمايه‌گذاري!
دلار دارد به ٥٥٠٠ تومان مي‌رسد؛ توي آتي سكه دلار را دارند ٦٥٠٠ مي‌خرند و همه هم خوشحال و شاد و خندانند و صف كشيده‌اند براي دلار. در بورس دلار ٤٠٠٠ توماني خيرات كردن كسي كه نمي‌خرد هيچ، فروشنده به التماس افتاده است. بعضي‌ها هم دلار ٤٠٠٠ تومني رو در بورس مي‌فروشند و مي‌روند تو صف دلار ٦٥٠٠ آتي سكه!! سود هم مي‌كنند.كاهش سود بانكي و تك‌نرخي شدن ارز مهمترين اهداف بانك مركزي بود كه خدارو شكر با درايت و تلاش مسئولين هر روز يك قدم داريم به اين اهداف نزديك‌تر مي‌شويم. فقط يك بانك بود كه نرخ سود رو رعايت نمي‌كرد كه آن هم الان ظاهرا جلویش را گرفته‌اند. دلار هم مشكلي ندارد فقط رئيس‌جمهور يك مقدار ديرتر از قبل مكدر مي‌شود.

کد مطلب: 103872
 
Share/Save/Bookmark