میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
بهانه‌‌ای به نام التاجی
عراق همچنان صحنه تجاوزات نیروهای آمریکایی است که بر خلاف تعهدات امنیتی مراکز نظامی و امنیتی عراق را هدف قرار می‌دهد...

عراق همچنان صحنه تجاوزات نیروهای آمریکایی است که بر خلاف تعهدات امنیتی مراکز نظامی و امنیتی عراق را هدف قرار می‌دهد. جنگنده‌های آمریکایی دیروز چندین مقر نیروهای مسلح عراق از جمله فرودگاه در دست احداث کربلا را بمباران کرد. این حملات در حالی صورت گرفته که آمریکا ادعا دارد در حمله‌موشکی به پایگاه التاجی ۴ نظامی امریکایی و۱ نظامی انگلیسی کشته شدند.آمریکا در یک حمله گسترده بخشی از پایگاه های کتائب حزب الله را هدف قرار داد. حزب الله عراق و هیچ کدام از دیگر گروه‌های الحشد الشعبی مسئولیت حمله به التاجی را نپذیرفتند. این حملات که نقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است در حالی رو داده آمریکایی‌ها پیش از این نیز حملات مشابهی را به مواضع نیروهای مردمی عراق صورت داده و حتی اقدام به ترور سرداران مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و همرزمانشان نموده بودند. با توجه به این شرایط این سوال مطرح است که ریشه این اقدامات آمریکا چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ هر چند که ترامپ ادعای خروج نیروهای آمریکایی از غرب آسیا را سر می‌دهد اما در عمل به دنبال ادامه حضور نظامی در عراق و سوریه است حال آنکه طرح پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی با این طراحی مغایرت دارد.
آمریکایی‌ها به بهانه‌های امنیتی و ناامن نشان دادن عراق برآنند تا ادامه حضورشان در عراق را توجیه نمایند در حالی که همزمان چند هدف اصلی را نیز پیگیری می‌کنند که ایجاد شکاف میان ارتش و نیروهای مردمی عراق بخشی از این طراحی است. آنها برآنند تا چنان القا سازند که حملاتشان به ارتش عراق به خاطر وجود نیروهای مقاومت مردمی است تا با این حربه میان نیروهای نظامی و امنیتی عراق شکاف ایجاد کرده تا در سایشی درونی هر دو بخش را تضعیف نمایند. حذف مقاومت مردمی به عنوان پشتوانه ارتش عراق در مبارزه با تروریسم برای استمرار حیات تروریسم در این کشور بخشی از اهداف این طراحی است.
نکته مهم دیگر آنکه آمریکایی‌ها با نسبت دادن حملات مشکوک به پایگاه‌های آمریکایی و انگلیسی به آنچه نیروهای تحت امر ایران می‌نامند برآنند تا میان ایران و عراق به عنوان محورهای مبارزه با تروریسم شکاف و به اصطلاح پیوندی که بویژه پس از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی میان ملت‌های دو کشور ایجاد شده هدف قرار دهند. مجموع طراحی آمریکا و انگلیس آن است که همزمان با شروع ویروس کرونا در عراق در کنار چالشهای بهداشتی، تضعیف امنیتی این کشور را نیز با هدف قرار دادن نیروهای مقاومت مردمی و ارتش اجرایی سازد تا بهانه‌ای باشد برای ادامه اشغال و البته دخالت در روند سیاسی این کشور. این فضای رسانه‌ای از مدت‌ها پیش ایجاد شده که آمریکا به دنبال استقرار سیستم موشکی پاتریوت برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی در عراق است و این حملات ادعایی به نیروهای آمریکایی را می‌توان در این چارچوب دانست.
به هر تقدیر می‌توان گفت که اقدام آمریکا علیه پایگاه‌های عراقی، نقض آشکار حاکمیت و استقلال عراق است که خود سندی بر این حقیقت است که تا زمانی که نیروهای آمریکایی و انگلیسی در این کشور حضور دارند، عراق روی امنیت و ثبات پایدار را نخواهد دید و تنها راه پایان حضور اشغالگران در این کشور است که با تکیه بر اتحاد مقاومت مردمی و ارتش و مقاومت منطقه که کارنامه‌ای موفق در مبارزه با تروریسم داشته‌اند محقق خواهد شد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113178
 
Share/Save/Bookmark