میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
انتحاری های افغانستان دهها کشته و زخمی برجای گذاشت
قربانیان مذاکره آمریکایی
قربانیان مذاکره آمریکایی
 

همزمان با مذاکرات آمریکا با طالبان موجب ناآرامی در افغانستان شدت گرفته است چنانکه در انفجاري شديد در غرب کابل تاکنون ۱۵۹نفر کشته و زخمي شدند.
این روزها مذاکرات میان آمریکا و طالبان در حال برگزاری است در حالی که عدم صداقت آمریکایی و تلاش آن برای بهره‌گیری از بحران برای ادامه حضور در افغانستان علیه امنیت منطقه، زمینه ساز بحران‌های امنیتی در این کشور شده است چنانکه معاون امنيتي وزارت کشور افغانستان گفت: در اين انفجار ۱۴ نفر کشته و ۱۴۵ نيز زخمي شدند.این انفجار در منطقه «دشت برچی» در غرب کابل روی داد و پس از آن صدای تیراندازی در محل نیز شنیده شد. این انفجار نزدیک پایگاه نیرو‌های ارتش روی داد. در این انفجار حوزه ششم امنیتی شهر کابل هدف حمله با خودروی بمب گذاری شده قرار گرفت، منابع بیمارستانی اعلام کردند.
رییس جمهور افغانستان در واکنش به انفجار کابل اعلام کرد: طالبان برای امتیازگیری در روند صلح، غیرنظامیان و تاسیسات عمومی را هدف قرار می‌دهد. ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای انفجار خودروی بمبگذاری شده در غرب شهر کابل را محکوم کرد و افزود: طالبان برای امتیاز یری در مذاکرات صلح به غیرنظامیان و تاسیسات عمومی حمله می‌کند، اما باید بداند که با تکرار چنین فجایع و جنایات بشری نه تنها نمی‌تواند در مذاکرات صلح امتیاز بگیرد، بلکه در عملیات نیرو‌های دفاعی افغانستان در هر گوشه و کنار این کشور به شدت سرکوب می‌شود. طالبان مسوولیت انفجار خودروی بمبگذاری شده در برابر حوزه ششم امنیتی شهر کابل را برعهده گرفته است.
رییس اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد: طالبان و سایر دشمنان افغانستان با چنین اعمال ددمنشانه‌ای نمی‌توانند مانع روند انتخابات ریاست جمهوری شوند. دفتر مطبوعاتی «عبدالله عبدالله» در بیانیه‌ای در واکنش به انفجار خودروی بمبگذاری شده در برابر حوزه ششم امنیتی کابل ضمن محکوم کردن این انفجار اعلام کرد: گروه طالبان و دشمنان افغانستان بدانند که با اعمال ددمنشانه خود نمی‌توانند عزم و اراده مردم این کشور را برای رفتن به سوی انتخابات و تعیین سرنوشت خود را مختل کنند. وی تصریح کرد: دشمنان افغانستان با راه اندازی چنین حملاتی درصدد بر هم زدن مبارزات انتخاباتی و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم هستند. در این میان فضل هادی رئیس مجلس سنای افغانستان اعلام کرد: هرگونه توافق آمریکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان مورد قبول مردم این کشور نیست و بحران آفرین خواهد بود. «فضل هادی مسلم یار» در نشست علنی مجلس سنای افغانستان گفت: توافق آمریکا با طالبان، توافقی است که نه تنها به تامین صلح و ثبات منجر نمی‌شود، بلکه پیامد‌های ناگواری خواهد داشت.
وی افزود: دولت افغانستان در هشت دور مذاکرات آمریکا با طالبان حضور نداشت بنابر این مردم این کشور به مذاکرات صلح آمریکا با طالبان خوش بین نیست. مسلم یار تاکید کرد: دولت آمریکا باید بداند که مذاکرات صلح تا زمانی که دولت افغانستان در آن نقش نداشته باشد، نتیجه نمی‌دهد، بنابر این به مردم افغانستان اجازه داده شود تا درباره مسایل ملی، خود تصمیم بگیرند. این درحالی است که زلمی خلیل زاد پس از هشتمین دور مذاکرات خود با طالبان در قطر عازم دهلی نو شد، وی ادعا کرده است که مذاکرات صلح با طالبان در قطر پیشرفت خوبی داشته و اختلافات موجود برطرف شده است. با این حال هنوز جدول زمانی برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان تعیین نشده است و اختلاف طالبان و آمریکا در این زمینه پابرجاست.
خبر دیگر از افغانستان آنکه پیکر آیت الله محسنی رئیس شورای علمای اهل تشیع و یکی از علمای برجسته افغانستان بعد از ظهر امروز تشییع و به خاک سپرده شد مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله محسنی با حضور مسئولان کشوری و لشکری افغانستان، شخصیت های سیاسی و جهادی افغان، علما، طلاب و هزاران نفر از شهروندان کابل در حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) شهر کابل برگزار شد. آیت الله محسنی که شب گذشته در سن هشتاد و چهار سالگی دار فانی را وداع گفت امروز در حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) به خاک سپرده شد.
رئیس شورای علمای شیعه افغانستان درسال ۱۳۱۴ در شهر قندهار در جنوب افغانستان متولد شد و پس از تحصیلات ابتدایی در زادگاه خود، عازم شهر نجف اشرف شد و تحصیلات عالی خود را در علوم دینی از جمله فقه، اصول و حدیث به پایان رساند. وی پس از دوازده سال کسب علم و معرفت در نجف اشرف عازم کشورش شد و فعالیت های فرهنگی و دینی خود را آغازکرد. همزمان با اشغال افغانستان توسط شوروی سابق ، حزب حرکت اسلامی افغانستان را تاسیس کرد و رهبری بخشی از مجاهدین این کشور را برعهده گرفت.

کد مطلب: 110270
 
Share/Save/Bookmark