میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
اون در مسکو

رهبر کره شمالی با قطار ضد گلوله خود راهی روسیه شده و قرار است امروز وارد ولادی وستوک در خاور دور روسیه شود. کره شمالی سفر رهبر کره شمالی به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را تایید کرده است. ولادی وستوک شهری است که در جنوب شرقی ترین قسمت روسیه قرار گرفته و علاوه بر اینکه ایستگاه پایانی راه آهن سراسری سیبری روسیه محسوب می شود مقر ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی روسیه نیز به حساب می آید.کیم نیز چند روز پیش در نامه ای به پوتین از وی خواست در راستای برقراری صلح در شبه جزیره کره به این کشور کمک کند.
این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که هشتم اسفند ماه سال ۹۷ ترامپ با هدف پایان دادن به بحران کره شمالی با کیم جونگ اون رهبر این کشور در هانوی پایتخت ویتنام دیدار و گفت وگو کرد، دیداری که برخلاف انتظارها خیلی زود پایان یافت و حتی بیانیه ای نیز در پی نداشت.همچنین گفته شد نابودی راکتور هسته ای یونگ بیون و ارایه جدول زمانی برنامه خلع سلاح هسته ای کره شمالی از مهمترین خواسته های ترامپ از کیم بود و در عوض کره شمالی نیز خواستار اعلام پایان جنگ ۱۹۵۰ - ۵۳ دو کره، لغو تحریم ها و تعلیق رزمایش های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا شد. مسکو از یک سو بر لغو تحریم های یکجانبه آمریکا در مورد کره شمالی اصرار دارد و آن را غیرقانونی می داند حال آن که طرف آمریکایی حاضر نیست در این خصوص با هیچ کشوری مذاکره کند.
با توجه به این شرایط این سوال مطرح می‌شود که اهداف اون از سفر به روسیه چیست و چرا این سفر در مقطع کنونی صورت می‌گیرد؟ آنچه بخشی از سفر اون را به خود اختصاص می‌دهد توسعه مناسبات اقتصادی است چرا که با وجود تحریم‌های آمریکا، کره شمالی همگرایی اقتصادی با فراتر از مرزهای خود بویژه روسیه و چین را در دستور کار دارد. این مولفه برای مقابله با سیاست‌های آمریکا امری مهم قلمداد می شود. نکته دیگر آنگه اقدامات آمریکا موجب بحران در شبه جزیره کرده شده در حالی که روسیه و چین این روند را مغایر با منافع خود می دانند. مسکو تلاش دارد تا با رویکرد میانجی گرایانه با محوریت بهبود روابط دو کره و کاهش تنش در شبه جزیره ضمن ارتقا جایگاه جهانی خود، به مقابله با سیاست‌های آمریکا در منطقه بپردازد. در اصل مسکو با این تحرکات می‌تواند نقش میانجی گری خود در معادلات جهانی را تقویت و همزمان از جایگاه آمریکا بکاهد. تحقق این مهم برای مسکو که این روزها روابط بحرانی چند لایه‌ای با آمریکا دارد دارای اهمیت بسیاری است.
به هر تقدیر سفر اون به روسیه را می‌توان ادامه نقش آفرینی مسکو در معادلات جهانی و نیز مقابله آن با آمریکا دانست که نشانگر استمرار تنشها میان دو کشور و عدم رویکرد سازشی میان طرفین است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108570
 
Share/Save/Bookmark