میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
بعد از خداحافظی علی ربیعی با کابینه مردم در انتظار برکناری سایر وزرای اقتصادی از سوی مجلس هستند
توقف ممنوع!
توقف ممنوع!
 

حدود یک ماه پیش نزدیک به ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور از او خواسته بودند که در مقابل «برخی ناکارآمدی‌های بخش اقتصادی دولت» تصمیمی بگیرد و «بازنگری در مجموعه تیم اقتصادی دولت» را ضرورتی دوچندان و اجتناب‌ناپذیر عنوان کردند.
مجلسی‌ها در همان نامه به تهدیدی ضمنی نیز پرداخته بودند که «اگرچه مجلس شورای اسلامی در راستای وظایف و اختیارات و با استفاده از ابزارهای قانونی پیش‌بینی شده می‌تواند نسبت به اصلاح این مهم اقدام کند ولی از جنابعالی به عنوان منتخب مردم و رئیس دولت که مسئولیت اداره اجرایی کشور را برعهده دارید انتظار داریم قبل از تصمیم نمایندگان

حالا ما و مردم منتظریم تا ببینیم حرکت بعدی مجلس در استفاده از ابزار قانونی خود برای پایان دادن به حضور وزرای ضعیف یا بی‌برنامه چه خواهد بود. فقط لطفا این‌بار از ابتدای صف شروع کنید و «صف را به هم نزنید». ما منتظریم تا امثال کرباسیان، شریعتمداری، آخوندی، زنگنه با کارت قرمز مجلس از دولت اخراج شوند
مجلس شورای اسلامی نسبت به این مهم یعنی تغییر درمجموعه مدیریت تیم اقتصادی با رویکرد چابکی و درک حساسیت‌های کنونی باهدف هماهنگی و کارآمدی هرچه بیشتر تیم اقتصادی اقدام عاجل به عمل آورید.»
بعد از آن نامه نمایندگان مجلس در مصاحبه‌های خود روی یک نکته تاکید داشتند: «تیم اقتصادی دولت ترمیم نشود مجلس استیضاح وزرای اقتصادی را کلید می‌زند»
از آن تاریخ تا امروز تنها تغییرات در تیم اقتصادی دولت آنجا شکل گرفت که ولی‌الله سیف بعد از فاجعه‌ای که در بازار ارز و سکه رقم زد، با سلام و صلوات و بدرقه مفصل جای خود را به «همتی» داد و جناب رئیس سازمان برنامه و بودجه هم از دیگر سِمت خود یعنی «سخنگویی دولت» کناره گرفت.
یعنی نه رئیس‌کل بانک مرکزی بابت افتضاحی که رقم زد پاسخگو بود، نه جناب نوبخت جای خود را به کسی دیگر داد و نه حتی وزرای امور اقتصاد و دارایی، صمت، راه و شهرسازی، نفت و... از جای‌شان تکان خوردند.
از آن تاریخ به بعد مجلس هم کار خاصی نکرد. یعنی کرد، اما با اولویت‌بندی عجیب و غریب.
به جای به استیضاح کشاندن وزرای اصلی تیم اقتصادی دولت، کار استیضاح را از انتهای صف شروع کرد و روز گذشته، وزیر کار را برکنار کرد. اما بهتر است نمایندگان مجلس یک چیزی را فراموش نکنند.
مردم داستان «علی ربیعی» را مثل داستان تکراری دولت در انحراف افکار عمومی با اسم‌هایی مثل «تلگرام» یا «ورود خانم‌ها به ورزشگاه» نمی‌بینند.
این‌بار موضوع با زندگی و معیشت آنها ارتباط عجیبی دارد و نمی‌توانند ببینند که باعث و بانی‌های این همه بی‌ثباتی راست راست راه بروند و وقتی از جلسه دولت بیرون می‌زنند لبخندهای عریض و طویل تحویل دوربین‌ها بدهند.
حالا ما و مردم منتظریم تا ببینیم حرکت بعدی مجلس در استفاده از ابزار قانونی خود برای پایان دادن به حضور وزرای ضعیف یا بی‌برنامه چه خواهد بود.
فقط لطفا این‌بار از ابتدای صف شروع کنید و «صف را به هم نزنید».
ما منتظریم تا امثال کرباسیان، شریعتمداری، آخوندی، زنگنه با کارت قرمز مجلس از دولت اخراج شوند.

کد مطلب: 105573
 
Share/Save/Bookmark