میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
 
 
ضمن برگزاری تظاهرات در حمایت از شیخ عیسی قاسم صورت گرفت
هشدار الدراز به رژیم آل‌خلیفه
هشدار الدراز به رژیم آل‌خلیفه
 

اهالی منطقه الدراز شهر المنامه برای دفاع از شیخ عیسی قاسم عالی‌ترین مرجع دینی این کشور در آستانه محاکمه ایشان خواستار حضور اقشار مختلف مردم بحرین در میدان الفداء این شهر شد.
اهالی منطقه الدراز دیروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند محاکمه رهبر شیعیان بحرین یعنی اعلام جنگ با وجود شیعه و مذهب اهل‌البیت(ع) و همه اتباع مردم بحرین باید از سرنوشت و عقاید خود و فرزندان‌شان دفاع کنند. این بیانیه افزود: بار دیگر تاکید می‌کنیم رژیم آل‌خلیفه که به طغیان و ارتکاب جنایات ادامه می‌دهد خود مسئول نتایج اعمال بی‌شرمانه‌اش است.این بیانیه خاطرنشان کرد مردم بحرین با انتخاب خود، دفاع از دین و رهبرانش تامرگ را انتخاب کرد و به هیچ‌کس اجازه توهین به دین و رهبر آن شیخ عیسی احمد قاسم را نمی‌دهد حتی اگر به قیمت جان آن تمام شود.
این بیانیه افزود: اهالی غیور منطقه الدراز و مردم بحرین به خوبی می‌دانند که بحرین شرایط استثنایی را پشت سر می‌گذارد و درحال حاضر به سمت تغییرات ریشه‌ای بزرگ گام بر می‌دارد و با توجه به جنایات رژیم آل‌خلیفه و توطئه‌های آن به زودی شاهد تغییرات غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. براساس این بیانیه با توجه به نزدیکی زمان محاکمه رهبر شیعیان این امر را اعلام جنگ با مذهب اهل‌بیت(ع) دانستند و مردم بحرین باید با انتخاب دفاع تا آخرین قطره خون به تکلیف شرعی خود در حمایت از مراجع دینی عمل کنند.
بیانیه مذکور از اقشار مختلف مردم بحرین خواست در راهپیمایی سراسری فردا سه‌شنبه در دفاع از شیخ قاسم شرکت کنند. براساس این بیانیه اهالی منطقه الدراز با تداوم تجمع خود در این منطقه و تعطیلی مغازه‌ها در اعتراض به محاکمه شیخ قاسم که قرار است امروز برگزار شود بر مقاومت ۸ ماهه خود در دفاع از مقدسات اسلام پا فشاری می‌کنند. بحرین از سال ۲۰۱۱ تاکنون با بحران نارضایتی‌های مردمی ناشی از ظلم رژیم آل‌خلیفه مواجه است.
مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در توئیتر با انتشار تصاویری از نقض حقوق بشر از سوی رژیم آل‌خلیفه، نسبت به رفتار غیرقانونی این رژیم به شدت انتقاد کرد.
مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: رژیم آل‌خلیفه باید آزار و اذیت حامیان حقوق بشر در بحرین را متوقف کند. مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه توییتر خود تصریح کرده است که حمله به خانواده‌های حامیان حقوق بشر از سوی (نیروهای امنیتی) آل‌خلیفه باید متوقف شود.
در همین خصوص، زید رعدالحسن کمیسر عالی حقوق بشر بحرین در افتتاحیه سی و سومین دوره شورای حقوق بشر در ژنو با اظهار نگرانی از دستگیری مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی در بحرین گفت: طی ۱۰ سال اخیر بحرین شاهد حوادث فاجعه آمیز سرکوب کردن نارضایتی‌های مردمی به جای ارائه خدمت به مردم آن بوده است. براساس اعلام مجامع حقوقی بحرین، سرکوب آزادی‌های عمومی، ممانعت از ابراز عقیده و در معرض انواع ظلم و ستم قرار گرفتن عموم شهروندان بحرینی بویژه شیعیان این کشور توسط رژیم آل‌خلیفه در سال ۲۰۱۶ در هیچ سالی سابقه نداشته و مردم بحرین درحالی سال جدید را آغاز کرده‌اند که بسیاری از زندانیان سیاسی تنها به خاطر مطالبه‌گری عدالت و حقوق مصرح خود در زندان به سر می‌برند.
اتحادیه علمای مسلمین عراق با صدور بیانیه‌ای از تمامی محافل دینی و اسلامی خواست که به وظیفه خود در مطالبه از رژیم بحرین برای دست کشیدن از تعرض به علمای دینی عمل نمایند.
با نزدیک شدن به محاکمه ظالمانه و باطل آیت‌الله عیسی قاسم که حلقه‌ای زنجیره محاکمه‌ها و اقدامات ظالمانه حکومت بحرین است، در سایه کلام الهی که (أن تقومو لله) دعوت علمای بزرگ بحرین را برای قیام در راه خدا و یاری رساندن به آنها در راستای عمل به (قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَی) (سبأ: ۴۶) لبیک می‌گوییم.
از آنجایی که راه و هدف ما یکی و همان سرنگونی ظلم و برپایی عدالت است و این مهم جز با حرکت در مسیر پرصلابتی که انبیای الهی نمایاندند و پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) و صحابه بیادگار گذارند امکان‌پذیر نیست؛ و در راستای لبیک علمای شیعه و اهل‌سنت عراق به ندای قرآن کریم که (وَإِنِ اسْتَنصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ)(الانفال:۷۲) تنها به ابراز احساسات و همدردردی در این قضیه اکتفا نکرده بلکه بر ماست که در طی کلامی تعیین‌کندده و فصل‌الخطاب و عمل راسخ در راه الهی قیام نماییم، بر این اساس وظیفه دینی ما بر ما واجب می‌دارد تا موراد زیر را اعلام نماییم: به حکومت بحرین درخصوص ادامه این راه و روش سرخودانه هشدار داده و خواهانیم که به مسیر منطق عقلانی و حق انسانی و شرعی در تعامل با ملت بحرین، علمای عظام آن و تحرکات آنان و در راس همه آنها فقیه عادل "آیت‌الله شیخ عیسی قاسم" بازگردد. این متضمن امنیت و حفظ کشور از فتنه‌ها، رمز صداقت و برقراری حق در بحرین است. ما هیچ امیدی و انتظاری از موسسات بین‌المللی‌ای که به توضیحات ناچیز در قبال ملت‌های مظلوم اکتفا می‌کنند، نداریم، همچنان که ضد ملت فلسطین و حقوق سلب شده‌اش موضع می‌گیرند از قضیه ملت بحرین هم چشم‌پوشی می‌کنند. از حکومت محترم عراق و در راس آن جناب نخست‌وزیر و وزیر خارجه محترم خواستاریم یا مستقیما و یا از طریق عربستان سعودی در این قضیه دخالت کنند تا اقدامات غیرقانونی حکومت بحرین در قبال علمای دین و در راس آنها آیت‌الله عیسی قاسم متوقف گردد.
از تمامی محافل دینی و موسسات اسلامی خواستاریم تا به وظیفه شرعی خود در مطالبه از حکومت بحرین برای دست کشیدن از تعرض به علمای دین و در راس آنان آیت‌الله عیسی قاسم عمل نمایند.
لازم به ذکر است در حملات عوامل رژیم آل‌خلیفه به مناطق مختلف بحرین، ۱۵ شهروند بحرینی بازداشت شدند. سحرگاه دیروز نیروهای امنیتی آل‌خلیفه به منازل بسیاری از شهروندان بحرینی یورش بردند. در جریان این حملات، ۱۵ نفر از شهروندان بازداشت شده اند. در جزیره ستره، همه برادران شهید علی مومن (۴ نفر)، پسرعموی شهید و همسر خواهر شهید، بازداشت شده‌اند.

کد مطلب: 98787
 
Share/Save/Bookmark