میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۷
 
 
اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان؛
مدرسه غیردولتی«اسوه» پلمب شد

وزیر آموزش و پرورش درباره آتش‌سوزی مدرسه‌ دخترانه در زاهدان توضیحاتی ارائه کرد.
سیدمحمد بطحایی گفت: ضمن ابراز تاسف از اتفاق اخیر در زاهدان؛ گزارش این حادثه را در دولت ارائه کردم. وی افزود: آموزش و پرورش به عنوان دستگاهی که باید محیط امنی را برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان فراهم کند، نیاز به اعتبار دارد. خودش درآمد ندارد، دولت هم محدودیت‌هایی برای تامین اعتبار دارد نه اینکه دلش نخواهد کمکی کند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه حیاتی‌ترین موضوع فضاهای آموزش و بحث وسایل گرمایشی است، تصریح کرد: فعلا با اینکه بحث بودجه مطرح است از نمایندگان می‌خواهم تا تدبیری کنند تا مشکل این وسایل گرمایشی حل بشود. وی تصریح کرد: با این روندی که داریم برای اینکه بتوانیم روزی به مردم بگوییم که از امروز در هیچ کلاسی بخاری غیرایمن وجود ندارد، خیلی طول می‌کشد. در این روند به کمک همه خیرین و مجلس و همه نیاز داریم.
بطحایی با بیان اینکه این موضوع در دستور کار دولت بوده و خارج نشده است، ادامه داد: با این روندی که داریم شاید تا ۸ و ۹ سال دیگر نتوانیم این کار را انجام بدهیم. با کمک رسانه‌ها از همه می‌خواهیم به میدان بیایند تا بتوانیم طی یکی دو سال این مشکل را حل کنیم.
وی اظهار کرد: با افرادی که در حادثه مدرسه زاهدان قصور داشتند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مدرسه غیردولتی «اسوه» پلمب شد
مدیر روابط عمومی آموزش‌ و پرورش استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: دبستان غیردولتی اسوه حسنه پلمب شد و دانش‌آموزان در هر مدرسه‌ای که خانواده‌ها تمایل داشتند ثبت‌نام خواهند شد.
طبق گفته‌های علی مرادی علت آتش‌سوزی، استفاده از چراغ نفتی برای گرم کردن یکی از کلاس‌های درس بود. با وجود آنکه استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های چکه‌ای ممنوع است اما مدرسه از آن استفاده می‌کرد و بر اثر آتش‌سوزی چراغ نفتی و سرایت آتش به کلاس درس ۴ دانش‌آموز دچار سوختگی شدند. این مدرسه در شهر زاهدان قرار داد و به دلیل اینکه بخشی از شهر گاز ندارد این مدرسه نیز گاز نداشت و از چراغ نفتی برای گرم کردن بچه‌ها استفاده می‌کردند.

برخورد جدی با مقصران
نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش در امور رسیدگی به حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان گفت: اگر قصوری در جریان وقوع این حادثه ناگوار رخ داده باشد با عوامل آن برخورد جدی و نتیجه نهایی اطلاع‌رسانی می‌شود.
مجتبی زینی‌وند اظهار داشت: در پی بازدیدی که همراه کارشناسان امر از فضای آموزشی مدرسه دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان داشتیم، مشخص شد فضای مدرسه مناسب و استاندارد نبوده و ایمن نیست چراکه پارتیشنی که در آن نصب شده بود، ایمن نبوده است.
زینی‌وند تصریح کرد: در حال حاضر کارگروهی جهت رسیدگی فوری و بررسی مدارس زاهدان تشکیل داده‌ایم تا هر چه سریع‌تر مدارس دولتی و غیردولتی را با اولویت فضاهای آموزشی مدارس غیردولتی بررسی کنند و موارد و نواقص احتمالی که منجر به وقوع حوادث مشابه مدرسه اسوه حسنه زاهدان می‌شوند را رفع کنند.
نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش در امور رسیدگی به حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان گفت: آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان موظف است به انتخاب والدین، دانش‌آموزان مدرسه اسوه حسنه را در مدارس دیگر نام‌نویسی کند و برنامه روانشناسی و مشاوره‌ای برای دانش‌آموزان این مدرسه که درگیر حادثه روز گذشته بوده‌اند هماهنگ کند.
وی گفت: حدود یک ماه قبل این مدرسه به فضای جدید نقل مکان کرده است اما هنوز تاییدیه نوسازی و استحکام بنا را نگرفته بودند و برای گرفتن مجوز فقط مکاتبه کرده بودند. این مدرسه از سال ۹۲ پیش‌دبستانی بوده و امسال هم توانستند ضمیمه کلاس اول بگیرند ولی هنوز این فضای جدید تاییدیه نوسازی نداشته است.

کد مطلب: 107274
 
Share/Save/Bookmark