میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
افشاگری‌های اسد از ۷ سال جنگ با تروریسم

رئیس جمهور سوریه در سخنرانی عمومی جدید، برگزاری انتخابات شوراهای محلی در موعد مقرر خود را نشانه قدرت دولت و ملت سوریه و شکست تروریسم خواند.
«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در جمع رؤسای شوراهای شهر استان‌های سوریه حاضر شد و در خصوص آخرین وضعیت کشورش سخنرانی کرد. آخرین سخنرانی عمومی اسد حدود پانزده ماه پیش در نوامبر سال ۲۰۱۷ انجام شده بود. اسد سخنان خود را با موضوع انتخابات شوراهای محلی آغاز کرد و گفت، برگزاری انتخابات محلی در موعد اصلی خود، یکی از سیاست‌های اصلی کشور بود که برگزاری آن به معنای قدرت ملت و دولت و موفقیت در مقابله با تروریسم بود... بعد از بهبود وضعیت میدانی ما مقابل فرصتی حقیقی و مرحله‌ای جدید در بهبود اداره امور محلی هستیم. اسد گفت، انتخابات شوراهای محلی، شکست تکیه دشمنان بر تبدیل کشور سوریه به کشوری ورشکسته را ثابت کرد که قادر به انجام مأموریت‌های خود نیست. اندک‌اندک پس از بهبود وضعیت میدانی، امروز ما مقابل مرحله‌ای منحصربه‌فرد در مدیریت محلی هستیم که اثر خود را در همه جای زندگی نشان بدهد.
اسد با بیان اینکه طرح تجزیه، چیز جدیدی نیست گفت این طرح محدود به سوریه نمی‌شود.. دشمنان معمولا از اشتباهات خود درس نمی‌گیرند. اسد در ادامه گفت: دشمنان ما درس نمی‌گیرند. حقایق در سوریه و وضعیت سیاست بین‌المللی تغییر کرده اما دو چیز تغییر نکرده است. اول طرح سلطه‌جویی کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا. و دوم اراده مقاومت مردم سوریه است که ریشه‌دارتر شده است. اسد با بیان اینکه نباید گمان کنیم که جنگ به پایان رسیده است گفت، ما هم‌اکنون در دل چهار جنگ به سر می‌بریم که اولین آن جنگ نظامی است. جنگ دوم، جنگ محاصره (و تحریم) است. گاهی در آن پیروز می‌شویم و گاهی خیر. به طور کل در سال‌های گذشته تشدید شده است. جنگ سوم جنگ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی است... ما اکنون اصطلاحا مقابل نسل چهارم جنگ‌ها هستیم که حقایق را واژگون جلوه می‌دهد و وقتی اعتماد شهروند را جذب می‌کند، طرح خود را اجرایی می‌کند. جنگ چهارم، جنگ فاسد‌ها و مفسدان است. زمانیکه از علل این مسئله صحبت می‌کنیم نمی‌خواهیم کوتاهی را توجیه کنیم اما باید بدانیم که در هر یک از این حالات، مشکل چیست.
رئیس جمهور سوریه در خصوص روند سیاسی گفت، آنچه بعد از کنفرانس ژنو در سال ۲۰۱۲ آغاز شد، هیچ نتیجه‌ای نداشت چون کشورهای گمراه و ظالم به سوریه، همچنان همان سیاست را دنبال می‌کنند و مقابل هر روند جدی مثل آستانه یا سوچی سنگ‌اندازی می‌کنند... حاکمیت ملی مقدس است و در کنار قانون اساسی غیرقابل چانه‌زنی یا تعارفات است... به کشورهای متجاوز یا وکلایشان اجازه نمی‌دهیم که شروطشان را به کمیته [تدوین] قانون اساسی تحمیل کنند. به گفته بشار اسد، دشمنان در طرح‌های قبلی خود شکست خورده‌اند و اکنون طرح دیگر خود که فعال کردن مزدور ترکی است، در شمال سوریه فعال کرده‌اند. جدای از اقدامات اردوغان اخوانی، که خود را تلاش می‌کند قهرمان جلوه بدهد، در حقیقت او جیره‌خوار حقیر آمریکاست.
خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند طی عملیاتی هجومی، کنترل تعدادی از پایگاه‌ها و مواضع ائتلاف سعودی را به دست بگیرند. ارتش یمن طی عملیاتی هجومی کنترل برخی از مواضع ائتلاف سعودی در شرق «جحفان» در جیزان را در دست گرفتند و علاوه بر وارد کردن خسارات جانی به ائتلاف، مقداری سلاح نیز به غنیمت گرفتند. «یحیی سریع» رئیس ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد ائتلاف سعودی طی ۷۲ ساعت گذشته، ۵۰۸ بار آتش‌بس الحدیده را نقض کرد‌ه است. خبر دیگر آنکه یک نظامی ارشد فرانسوی به خاطر اذعان به کشتار غیرنظامیان سوری در حملات ائتلاف آمریکایی ضدداعش، توبیخ و مجازات می‌شود.«فرانسوا-رجیس لگریه» نظامی فرانسوی که از ماه اکتبر مسئول مدیریت حمایت خمپاره‌ای از گروه‌های کُرد همپیمان ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه بوده است، روز گذشته انتقادی بی‌سابقه علیه تاکتیک‌های مورد استفاده ائتلاف مطرح و به هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و زیرساخت‌های سوریه توسط ائتلاف آمریکایی اذعان کرده است.

کد مطلب: 107977
 
Share/Save/Bookmark