میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۵
 
 
عدم بازگشت نخست‌وزیر لبنان به بیروت وزیر خارجه فرانسه را راهی ریاض کرد
قوت‌ گرفتن گروگان ‌بودن حریری
قوت‌ گرفتن گروگان ‌بودن حریری
 

در اقدامی که نشان‌گر عدم آزادی سعد حریری برای بازگشت به لبنان و یا سفر به کشور دیگری است، وزارت خارجه فرانسه از دیدار آتی وزیر خارجه این کشور با نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ریاض خبر داد.
هر چند سعودی تلاش دارد تا چنان القا سازد که سعد حریری آزاد است اما هر چه می‌گذرد سناریوی بازداشت بودن وی قوت بیشتری می‌گیرد چنانکه در اقدامی قابل تامل، وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که «ژان ایولودریان» وزیر خارجه این کشور روز پنجشنبه با «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ریاض دیدار می‌کند.
فرانسه اعلام کرده سعد الحریری را به عنوان یک نخست‌وزیر استعفاداده نمی‌پذیرد و ریاض باید اجازه دهد او به لبنان بازگردد. سعد الحریری ۱۲ روز است که استعفای خود را در عربستان اعلام کرده و هنوز به کشورش بازنگشته است؛ مقامات لبنانی اعلام کرده‌اند وی در بازداشت ریاض است. رئیس‌جمهور لبنان گفت نخست‌وزیر مستعفی این کشور در عربستان سعودی به گروگان گرفته شده است. میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، گفت سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، در عربستان به گروگان گرفته شده است و ما آن را اقدامی خصمانه علیه لبنان می‌دانیم.
او افزود وضع پولی و مالی لبنان خوب است و دلیلی برای ترس در این خصوص وجود ندارد. رئیس‌جمهور لبنان گفت دولت مستعفی نیست و بازگشت سعد حریری به حاکمیت ملی ربط دارد. عون در ادامه اظهاراتش اعلام کرد: هیچ چیز بازنگشتن سعد حریری را به کشور توجیه نمی‌کند؛ بنابراین ما اینطور در نظر می‌گیریم که وی در بازداشت به سر می‌برد. او افزود: عربستان سعودی خانواده سعد حریری را نیز بازداشت کرده و هنوز به آن‌ها اجازه نداده است به لبنان بازگردند. رئیس‌جمهور لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما پیشتر درخواست بازگشت آن‌ها (خانواده سعد حریری) را مطرح نکرده بودیم، اما تایید می‌کنیم که اعضای خانواده او نیز در عربستان سعودی بازداشت هستند و هنگام ورود به منزل و خارج شدن از منزل بازرسی می‌شوند.»این اظهارات عون در حالی مطرح می‌شود که عربستان سعودی نگه داشتن حریری بر خلاف میل خود یا تحت فشار قرار دادن او برای استعفا از سمت خود را رد می‌کند.
همچنین وزیر خارجه لبنان که سفر دوره‌ای خود به اروپا در تلاش برای تبیین دیپلماسی لبنان درباره تحولات سیاسی این کشور را آغاز کرده است، تأکید کرد که بازگشت «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان به کشورش از اولویت برخوردار است. «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان استعفای سعد الحریری و اعلام آن از عربستان را مبهم خواند و گفت که برای نخستین بار در تاریخ لبنان چنین اتفاقی افتاد که یک مقام لبنانی از خارج استعفای خود را اعلام کند به خصوص اینکه استعفای نخست‌وزیر یک اقدام حاکمیتی است و اصول و عرف ایجاب می‌کند که نخست‌وزیر استعفانامه خود را در یک دیدار رسمی به وی تقدیم کند در حالیکه این اتفاق نیفتاد و لذا این استعفای مبهم شوکی به لبنانی‌ها بود زیرا انتظار آن را نداشتند. وزیر خارجه لبنان در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر گفت که میشل عون رئیس‌جمهور این کشور با درایت و بر اساس مسئولیت بزرگ ملی با استعفای الحریری تعامل کرده و از طریق اجرای رایزنی‌های داخلی و خارجی برای کشف ابهام وضعیت حریری در جهت حمایت از وحدت ملی تلاش کرده و خواستار بازگشت حریری و خانواده‌اش به بیروت شده است. وزیر خارجه لبنان تصریح کرد که این کشور به توافقنامه‌ها، قطعنامه‌ها و معاهدات بین‌المللی و عرف دیپلماتیک از جمله منشور اتحادیه عرب که بر احترام به حاکمیت کشورها تأکید دارد، پایبند است و دخالت در امور داخلی هیچ یک از کشورهای عربی را نمی‌پذیرد و خواهان عدم دخالت دیگر کشورها در امور داخلی لبنان است.رسانه‌های روسی اعلام کردند وزیر خارجه لبنان عازم مسکو می‌شود و با مقامات این کشور دیدار می‌کند.
جبران باسیل سفر اروپایی خود به چندین کشور اروپایی را آغاز کرد. خبر دیگر آنکه وزیر خارجه انگلیس در دیدار با همتای لبنانی خود گفت لندن خواستار ثبات در لبنان و بازگشت هرچه سریع‌تر نخست‌وزیر مستعفی این کشور است.جانسون در دیدار با همتای لبنانی خود گفت الحریری باید بدون هیچ تاخیر دیگری به لبنان بازگردد. جانسون در دیدار با باسیل گفت که انگلیس خواستار ثبات در منطقه است. وی تاکید کرد لبنان باید از هر تسویه حساب منطقه‌ای دور باشد.

کد مطلب: 101874
 
Share/Save/Bookmark