میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
آغاز سال تحصیلی ۱۳ میلیون دانش‌آموز و پیش به سوی حل «مثنوی هفتاد من کاغذ» مشکلات آموزش و پرورش
بوی ماه مدرسه
بوی ماه مدرسه
 

سال تحصیلی جدید از امروز با حضور ۱۳ میلیون دانش‌آموز آغاز می‌شود و آموزش و پرورش با مشکلات مزمنی مواجه است که تلاش می‌کند برای حل آنها اقدامات مؤثری را انجام دهد.
سال تحصیلی ۹۷-۹۶ از امروز اول مهرماه بعد از تعطیلات تقریباً سه ماهه تابستان، با حضور ۱۳ میلیون دانش‌آموز و حدود یک میلیون فرهنگی در ۱۰۵ هزار مدرسه در سراسر کشور آغاز ‌شد.
امسال وزارت آموزش و پرورش در حالی سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کند که برنامه‌های اجرایی امسال در دستان دو وزیر برنامه‌ریزی شد؛ به این شکل که هسته اصلی برنامه‌های امسال در دوران وزارت فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی برنامه‌ریزی و تدوین شد و اجرای نهایی و عملیاتی بخشی از آن، به دوره وزارت سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم واگذار شد.
امسال دانش‌آموزان در حالی سال تحصیلی خود را آغاز می‌کنند که غم جانکاه در گذشت ۷ دانش‌آموز هرمزگانی در حادثه واژگونی اتوبوس در جاده داراب - شیراز، قلوبشان را آزرده ساخته و دوستان این نوجوانان فقید، جای خالی آنها را احساس می‌کنند اما قرار است امسال آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی تغییر یابد تا دیگر شاهد حوادث تلخ در اردوهای دانش‌آموزی نباشیم.
جدا از گرفتاری‌ها و مشکلات مزمنی که آموزش و پرورش همواره با آن دست به گریبان است، امسال قرار است سالی سرشار از نشاط و پویایی برای دانش‌آموزان باشد و سند تحول که طی سال‌های گذشته روند کندی داشت، با سرعت بیشتری در دستگاه تعلیم و تربیت اجرا شود.
امسال کاروان یک میلیونی فرهنگیان نیز در شرایطی وارد سال تحصیلی جدید می‌شود که بنا به گفته وزیر آموزش و پرورش، این وزارتخانه، هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار است و آنها معوقات عقب افتاده زیادی دارند اما قرار است در سال تحصیلی جدید این معوقات به صفر برسد.

سرانه مدارس؛ کابوس سنگین و هر ساله مدیران!
مدارس هر ساله از بیماری مزمن و قدیمی عدم پرداخت سرانه رنج می‌برند و برای رهایی از شرایط سخت کمبود سرانه، دست به دامان اولیای دانش‌آموزان می‌شوند. اما امسال قرار است که هوای مدارس را بیشتر داشته باشند و از نظر سرانه هم فکرهایی اندیشیده شده است.

۸ میلیون دانش‌آموز در دوره ابتدایی؛ ۵ میلیون دانش‌آموز در دوره‌های متوسطه
امسال در دوره ابتدایی، حدود ۸ میلیون دانش‌آموز و ۳ میلیون دانش‌آموز در متوسطه اول و نزدیک به ۲ میلیون دانش‌آموز در متوسطه دوم تحصیل می‌کنند.
رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این تعداد دانش‌آموزان در دوره ابتدایی ۶۰ درصد کل دانش‌آموزان را شامل می‌شود، گفت: امسال ۵۴ میلیارد تومان اعتبار برای گسترش پیش‌دبستانی‌ها در نظر گرفته‌ایم.

۱۳۰ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه
۱۳۰ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کشور تحصیل می‌کنند که ۵۵ هزار نفر از آنها در سیستم آموزش تلفیقی قرار دارند.
مجید قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از طرح خدمات حمایتی در تمام مدارس استثنایی و پرداخت هزینه‌های درمانی، دارویی و توانبخشی دانش‌آموزان استثنایی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ خبر داده است.

توزیع ۱۳۸ میلیون کتاب درسی
در سال تحصیلی جدید، ۱۳۸ میلیون نسخه کتاب درسی توزیع شده است و ۲۸۰ عنوان کتاب جدید نیز به چرخه محتواهای آموزشی امسال اضافه شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اعلام عدد فوق، از انتشار ۴ عنوان کتاب با نام‌های، «انسان و محیط زیست»، «مدیریت فرهنگی»، «طراحی، تولید و هنر» به عنوان کتاب‌های جدید در سال تحصیلی ۹۷ـ۹۶ خبر داد و افزود: حقوق شهروندی و حقوق اساسی از موضوعاتی است که در کتاب‌های جدید درسی گنجانده شده است،

۳۰ درصد مدارس نیاز به بازسازی دارد
براساس اظهارات محمدتقی نظرپور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، ۵۶۴ هزار کلاس درس در قالب ۱۰۵ هزار مدرسه آماده حضور دانش‌آموزان است.
وی ادامه داد: بیش از ۹۶ هزار کلاس درس نیاز به مقاوم‌سازی دارد و ۶۸ هزار کلاس ناامن وجود دارد که باید تخریب شود؛ ضمن اینکه هزار کلاس خشت و گلی و یک هزار و ۷۰۰ کلاس کانکسی در کشور وجود دارد.

ایجاد ۱۱۴۶ مدرسه جدید در کشور
نظرپور خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد مدارس کشور نیاز به مقاوم‌سازی دارند؛ ضمن اینکه در سال تحصیلی جدید هزار و ۱۴۶ فضای آموزشی جدید با ۴ هزار و ۹۱۸ کلاس درس، به مجموعه فضاهای آموزشی کشور اضافه شده است. 

پوشش ۹۸ درصدی دانش‌آموزان دوره ابتدایی
امسال نرخ پوشش در مقطع ابتدایی، حدود ۹۸ درصد است و تعداد دانش‌آموزان کلاس اولی نسبت به سال گذشته، رشدی برابر با ۲.۴ درصد داشته است.
علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: کمترین بازماندگان از تحصیل در دوره اول متوسطه است که تلاش می‌کنیم، جذب این افراد واجد شرایط را به صد درصد برسانیم.
وی از پوشش واقعی دانش‌آموزان در متوسطه دوم، معادل ۸۲ درصد و رسیدن نرخ پوشش گروه سنی ۱۵ تا ۱۷ سال نیز به ۸۷ درصد خبر داد.

آمار متناقض بازماندگان از تحصیل!
تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به درستی مشخص نیست و روایت‌های مختلفی وجود دارد. برخی از وجود ۱۴۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی خارج از مدرسه خبر می‌دهند و برخی نیز عنوان می‌کنند ۱۳ درصد دانش‌آموزان ۱۵ تا ۱۷ ساله به مدرسه نمی‌روند.

۳۰ درصد دانش‌آموزان در فنی و حرفه‌ای و کاردانش
براساس داده‌های آماری مرکز «سناد»، امسال در فرایند هدایت تحصیلی، حدود ۳۰ درصد دانش‌آموزان پایه دهمی در دوره متوسطه دوم، در رشته علوم تجربی ثبت‌نام کرده‌اند، حدود ۲۶ درصد در رشته علوم انسانی و حدود ۳۰ درصد در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش ثبت نام کرده‌اند.
سیدمحسن حسینی‌مقدم مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش گفت: امسال نیز ۵۴ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز هنرستان‌ها در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه در بودجه سال‌جاری مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به هنرستان‌های کشور اعطا خواهد شد.

اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای توسعه فضای ورزشی مدارس
توسعه فعالیت‌های ورزشی و ایجاد شور و نشاط، همواره از مهمترین دغدغه‌های دانش‌آموزان، والدین و مسئولان بوده است.
مدارس بسیاری از نبود حیاط مناسب برای انجام فعالیت‌های ورزشی و نیز امکانات اولیه برای انجام امور ورزشی و تفریحی رنج می‌برند.
مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر ۳۳ هزار معلم تربیت بدنی در مدارس وجود دارد، گفت: ۱۵۰ میلیارد تومان به امر تجهیزات ورزشی مدارس اختصاص یافته است. وی از توزیع ۴۸ میلیارد تومان تجهیزات ورزشی در مدارس خبر داده است. 

اکثر پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان تخریبی است
دانشگاه فرهنگیان، مرکز اصلی تأمین نیروی انسانی و معلم برای بدنه آموزش و پرورش است.
محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: اکثراً فضای کالبدی پردیس‌ها تخریبی قلمداد می‌شوند و براساس ارزیابی‌های طرح و برنامه دانشگاه فرهنگیان برای حل مشکل عمرانی ۱۵ هزار میلیارد تومان نیاز است در حالی که اصلا بودجه عمرانی نداریم.

یک میلیون دانش‌آموز در شهرستان‌های استان تهران
عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران از تحصیل حدود یک میلیون دانش‌آموز و پیش دبستانی در این اداره کل تحصیل خبر داد. وی عنوان کرد: در سال تحصیلی جدید، ۸۰۰ کلاس درس جدید به فضای آموزشی مدارس اضافه می‌شود.

یک میلیون و صد هزار دانش‌آموز در شهر تهران
آموزش و پرورش شهر تهران بزرگترین اداره کل در سطح کشور است و خود به مانند وزارتخانه کوچکی در دل آموزش و پرورش فعالیت می‌کند.
عباسعلی باقری مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت: ما میزبان یک میلیون و صد هزار دانش‌آموز در شهر تهران هستیم که ۹۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند. وی با بیان اینکه تعداد دانش‌آموزان تهران از جمعیت برخی استان‌ها بیشتر است، افزود: ۷۳ درصد کارکنان آموزش و پرورش تهران را زنان تشکیل می‌دهند.
با توجه به آمار و ارقام مسئولان مختلف آموزش و پرورش در حوزه‌های گوناگون، به رغم وجود مشکلات زیاد در این وزارتخانه عریض و طویل، در کل، روند روبه رشدی را در آموزش و پرورش شاهد هستیم، اما همگان نیک می‌دانیم که مدیریت و راهبری این دستگاه عظیم، نیازمند مدیریت همراه با تدبیر و دوراندیشی زیاد و پرهیز از اعمال هر نوع نگاه سلیقه‌ای و حزبی است.
در کنار این عامل نرم‌افزاری، تأمین اعتبارات لازم از سوی دولت و اختصاص به موقع آن نیز یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و اعتلای وزارت آموزش و پرورش است و جا دارد مسئولان ارشد نظام در نوع نگاه خود به این وزارتخانه تجدیدنظر کرده و این توجه را در عمل عیان ساخته و مورد امعان نظر افزون‌تری قرار دهند؛ چراکه سرمایه‌گذاری برای امر تعلیم و تربیت کشور ذخیره و اندوختن ثروت بی‌پایانی از نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه‌های مختلف در آینده است و هدایت صحیح دانش‌آموزان، سبب ساز حرکت این ثروت عظیم در مسیر رسیدن به سر منزل مقصود و در نهایت توسعه و پیشرفت کشور است.(فارس)

کد مطلب: 101072
 
Share/Save/Bookmark