میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
رویارویی نظامی چین و آمریکا در میدان تایوان

همزمان با استمرار تنش‌ها میان واشنگتن و پکن، سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که اقدام واشنگتن در فروش تسلیحات میلیاردی به تایوان، نقض جدی قوانین بین‌الملل و مداخله در امور داخلی پکن است.
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اقدام وزارت دفاع آمریکا در تأیید فروش ۲.۲ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان را نقض جدی قوانین بین‌المللی خواند. خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش کرد، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «فروش تسلیحات آمریکا به تایوان، نقض جدی قوانین بین‌الملل و اصول اساسی هماهنگ‌کننده روابط بین‌المللی است».
شوانگ ادامه داد: «این اقدام (آمریکا)، سیاست «یک-چین» (چین متحد) و سه بیانیه مشترک آمریکا-چین را نقض می‌کند. این مداخله جدی در امور داخلی چین است که به حاکمیت منافع امنیتی این کشور لطمه وارد می‌کند. ما اعتراض خود را به اینگونه اقدامات، ابراز می‌کنیم». وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خبر داد که وزارت امور خارجه این کشور فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M۱۲AT و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار به تایوان را تایید کرده است.این اقدام وزارت دفاع آمریکا در حالی صورت گرفته است که پیش از این نیز پکن از احتمال فروش تسلیحات آمریکا به تایوان ابراز نگرانی کرده بود.
با این‌که آمریکا روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی‌ترین تأمین‌کننده تسلیحات این کشور بوده و قرار است که آمریکا ۱۰۸ تانک آبرامز و ۲۵۰ موشک استینگر به تایوان بفروشد. اخیراً روابط چین و آمریکا در خصوص اقدام ترامپ در تعیین تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری برای کالاهای وارداتی چین و همچنین مداخله واشنگتن در امور داخلی هنگ‌کنگ و دامن زدن به سیاست‌های جدایی‌طلبانه تایوان، تیره و تار شده است. چین، تایوان را یکی از استان‌های جداشده خود می‌داند که ترجیح می‌دهد بدون درگیری به این کشور بازگردد. اما پکن تهدید کرده ممکن است گزینه «زور» را نیز در این راستا در نظر بگیرد.چین کل آب‌های راهبردی دریای جنوب چین را تحت حاکمیت خود می‌داند اما ناوهای آمریکایی بارها به بهانه آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی وارد این محدوده شده‌اند. تایوان این تحرکات آمریکا را به‌عنوان اقدامی در راستای حمایت از این کشور در برابر چین می‌داند.
تنش میان بعد دیگر تنش میان چین و آمریکا را در عرصه هنگ کنگ می توان مشاهده کرد. در حالی اعتراض‌های مشکوک در این منطقه ادامه دارد که رئیس اجرایی هنگ کنگ اعلام کرد لایحه استرداد که تحویل مظنونان برای دادگاهی شدن در سرزمین اصلی چین را ممکن می کرد «مرده» است. "کری لم" در جمع خبرنگاران تاکید کرد هنوز شک و شبهه هایی درباره صداقت دولت یا نگرانی هایی از اینکه دولت این روند را در شورای قانونگذاری از سر می گیرد یا خیر وجود دارد بنابراین من اینجا تاکید می کنم، چنین برنامه ای وجود ندارد این لایحه مرده است. او همچنین نا آرامی های اخیر را «تاسف بار و نگران کننده» خواند و به معترضان قول داد اعتماد «شکننده» شهروندان به دولت را احیا کند.رییس اجرایی منطقه هنگ کنگ همچنین قول داد یک پلت فرم آزاد که در آن شهروندان با دیدگاه های مختلف بتوانند با آرامش و صراحت با دولت ارتباط برقرار کنند راه اندازی کند. کری لام تصریح کرد: «نارضایتی را در میان شهروندان می بینم و این نشان دهنده یک مشکل عمیق در جامعه است دولت این مساله را نادیده نمی گیرد ما امیدواریم اختلافات را کنار بگذاریم و با هم راه حلی را برای هنگ کنگ پیدا کنیم.»

کد مطلب: 109812
 
Share/Save/Bookmark